Күй құдіреті. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 8 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі:

Қазақ халқының музыкалық мұрасы.

Мектеп:

Күні:

Сабақ:

7

Мұғалімнің Т. А.Ж.:

Сынып:

5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күй құдіреті.

Осы сабаққа құрылған оқыту мақсаты

(оқу бағдарламасының сілтемесі)

5.1.3.3 - музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау.

 Сабақтың мақсаты

Ансамблдік орындауда өз ролін түсіну;

Суырып салуды білу;

Соқпалы аспаптар арқылы қарапайым ритмикалық бейнелеу;

Saundation, Audacity программасында орындау.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатына жетті, егер:

1 нұсқа

Ансамбльдік аккомпониментте өз партиясын орындайды;

Жеңіл ритмикалық суреттерді түрлендіреді.

2 нұсқа

Ремикс құрайды;

Saundation, Audacity бағдарламасында орындайды;

Семпламмен тәжірибе жасай отырып,әр түрлі әсерлер алады.

  Тілдік мақсат

Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы

айтыс, қыз бен жігіт айтысы;

-күй- төкпе, шертпе;

-стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар;

-импровизация, өңдеу, композиция;

-интерпретация;

-екпін, ырғақ;

-сүйемелдеу, ансамбль

Талқылауға арналған сұрақтар:

Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі.

Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті.

Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі.

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу

Бұл бөлімде жаһандық әсері мен музыкалық оқиғаларды тыңдап қарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады.

АКТ қолдану дағдылары

Аudacit компьютерлік бағдарлама.

Түпнұсқалық оқыт

Дағдыларын дамыта, музыкалық сауаттылығын дамыта отырып, оқушылардың жеке үйлесімдері қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен, тарихпен, әдебиетпен байқалады..

Бастапқы білім

Куйдің не екенін оқушылар алдан-ала біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтын басы

5 м

Сабақтын ортасы

25 м

Сабақтын соңы

15 м

Сабақ басында оқушылардың назарын назарын жинақтау:

Бір-біріңізге күлкі сыйлаңыз. Сіз мейіріммен, сұлулықпен күлімдей білсеңіз, сол күлкі сізге қуанышпен қайта оралады. Қоршаған орта –бұл сыйқырлы айна.

Өткен тақырыпты қайталау.

Мұғалім сұрақ қояды.

Домбырада дыбыс шығару қандай стилін білесіз?

«Төкпе»стиліне анықтама беріңіз?

«Шертпе»стиліне анықтама беріңіз?

Cабақтың тақырыбы мен мақсатын хабардар ету.

Тапсырманы жандандыру

Оқушыларды топтарға бөлу:

«Адай күйін тыңдау»

Тапсырма:

1 нұсқа:

1.Адай күйін тыңдаңыздар;

2.Топ бойынша шулы аспаптарды қолдана отырып күйді орындаңыздар, музыкалық шығарманы орындауда өз партияңызды (рөліңізді) анықтаңыз;

Оқушылар күйді тыңдайды.

Ансамблде рөлдерін анықтайды.

Суырып салу арқылы ресімдейтін құралдың көмегімен қарапайым ритмикалық суреттерді суреттейді.

Оқушыларға тапсырмаларды орындауға 15 мин. уақыт беріледі.

Сынып алдына өзінің сөз сөйлеуін жариялау.

Критерии бойынша өзара бағалау:

Ансамблдік аккомпанементте өз жұмысын орындайды;

Қарапайым ритмикалық суреттерді суырып салады;

Оқушылар рефлексия жүргізед:

Пікірлесу:

Мен өз үйлесімді орындаймын өйткені......

Өзімнің орындауымда мен өзгерте аламын......

2-ші нұсқаға семпл дегеніміз не? Анықтама беріледі.

Семпл-бұл оцифроваланған дауыс фрагментінің кішкене бөлігі. Семплдар қазіргі таңда заманауи музыка жазуда кеңінен қолданылады..

Семплдар диджейлармен клубқа арналған музыкаларды, транс, техно-музыкасын құрастырғанда жиі қолданылады. Семплдарды дұрыс таңдау арқылы ритм, ырғағын келтіріп өте көп уақытты жоғалпай сапалы жазылған әуенді құрастыра аламыз.

Аудио файлды, бір файлға жинақтауды,оқушылар бейне сабақтан танысады

Топқа бөлінуі:

«Адай» күін тыңдау

2 нұсқа:

Тапсырма: Аudacity бағдарламаның көмегімен күйдегі артық әуенді қию. (барлық күй емес, тек үзіндісін ғана пайдалану.)

Soundation бағдарламасы бойынша семпланы алдын ала зерттеңдер.

Семпланы таңдай отырып, күйге сәйкес келетіндей қылып орындау.

Оқушылар аудио файлды бір файлға қалай құрастыруды бейне сабақ арқылы көреді.

Аudacity бағдарламасында өз қалауы бойынша артық музыкалық нысандарын кеседі.

Soundation бағдарламасында шығармаға сәкес семплді зерттеп,компьютерде сақтайды.

Редакцияланған күйді және семплді бір дыбыстық әуенге қосады.

Оқушыларға тапсырмаларды орындауға 15 мин. уақыт беріледі.

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдына көрсетілім жасайды:

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында таныстырылым жасайды:

Критерийлер бойынша оқушылардың өзара бағалау:

Ремикс құрайды;

Saundation, Audacity программасында орындайды;

Семплдік тәжірибе жасай отырып, әр түрлі әсерлер қолданады.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Талқылау:

Бұл жазу үшін...сандық медиа технологияларын қолданылды,

Бұл жазбаларда технология сәтті пайдаланылған...

(музыка- үшін сандық технологиясы пайдаланылуы мүмкін...

Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау.

Дыбысталу мақсаттарын талқылауда оқыту мақсаты орындалды ма

Критерий бойынша мұғаліммен оқушы арасында кері байланыс беріледі

https://yandex.kz/images/search?img

https://soundation.com/studio

https://www.iphones.ru/iNotes/505685

http://collegy.ucoz.ru/publ/67-1-0-6837

Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Рефлексия

Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы :

К = жалпы сыныппен жұмыс

Д = мұғалімнің түсіндірілімі

Г = топпен жұмыс

И = жеке жұмыс

Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі

Сабақ басы

- «Миға шабуыл»

- Негізгібөлім

Талқылау

- Өзара түсіністік

Қорытынды

- Рефлексия

Әдіс-тәсілдерді сақтайтын денсаулық.

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?

1:

2:

Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?

1:

2:

Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу