Алгебралық өрнекті түрлендіру. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2В Алгебралық өрнектер. | Мектеп: Тараз қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каражигитова К.Е. | |||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Алгебралық өрнекті түрлендіру | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау. | |||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылар: • алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындай алады. | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұпта жұмыс жасау арқылы бір-біріне құрмет құндылығын, бірін-бірі тексеру арқылы академиялық адалдық құндылығын, координаталық түзу жайлы мәтінді оқу арқылы үздіксіз оқу құндылығын дарыту | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Осы сабақта алған білімдері шынайы және физикалық процесстердің математикалық модельдерін құрастыру үшін қажет. | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Әріпті өрнек туралы түсінігі бар. Есептің шарты бойынша әріпті өрнекті құрастыра алады. Әріпті өрнектердің мәндерін таба алады. Бүтін өрнектерді түрлендірулерді орындай алады. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 1-3 мин 3-5 мин 5-8 мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Жұпқа бөлу. «Жұбыңды ізде» ойыны ұйымдастырылады. Оқушыларға сандарға амалдар қолданған үлестірме таратылады. Оқушылар өзіндегі сандық өрнектің жауабы бар оқушымен жұптасады. Мысалы: 22+4 сәйкес 134; 27+14 сәйкес 5+26; -(7+3) сәйкес –13+ 3; 5+(5-10) сәйкес 70 т.б. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. «Жақын арада даму аймағын» анықтау. Оқушылардың меңгерген білімдерін саралап, ширату жаттығуын жүргізу үшін «Серпілген сұрақ» әдісі қолданылады. Оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы ойларын тұжырымдап, меңгерген білімдерін қорытындылайды.Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийі айтылады. Бағалау критерийі оқушылармен таңдалады. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізіледі. | |||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8-13 мин 15-20 мин 20-36 мин | Жаңа сабақты түсіну. Жұптық жұмыс. Тапсырма 1.
Дескриптор: Білім алушы -амалдарды орындаудың ретін анықтайды; -рационал сандарды көбейтуді орындайды; -рационал сандардың айырмасын табады; -өрнектің мәнін табады. 2. Тиімді тәсілдерді пайдаланып, өрнектің мәнін табыңыз: a) b) Дескриптор: Білім алушы -тиімді тәсілдерді пайдаланады; -көбейтудің үлестірімділік заңын қолданады; -аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады; - көбейтуді орындайды; - өрнектің мәнін табады. Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін және шығарылу жолы тиімді ме, қалған оқушылардан сұрап талқыланады. Жаңа сабақты меңгеру. Сыныппен жұмыс. Тапсырма 2.
Берілген теңдіктердің қайсысы теңбе-теңдік болады? Сіздер неге олай ойлайсыздар?
Кестеде көрсетілген А мен В өрнектері тепе-тең өрнектер бола ма?Жауабыңызды негіздеңіз. Оқушылардың жауаптарын тыңдалады. Дер кезінде кері байланыс беріледі. Өткен сабақта ұқсас қосылғыштарды біріктіргенде, жақшаларды ашу сияқты түрлендірулерді орындағанда теңбе-теңтүрлендіру жасағандары айтылады. Өрнектерді теңбе-тең түрлендірулер өрнектердің мәндерін есептеп шығарғанда және басқа да есептер шығарғанда қолданылады. Жаңа сабақты бекіту. Жеке жұмыс. Барлық оқушыларға өздерінің білімдерін тереңдетуге мүмкіндік беріледі. Тапсырма 3.
а) 6,3х – 4 – 3(7,2х + 0,3) егер ; б) 3,2а – 7 – 7(2,1а – 0,3) егер ; в) 3,1у – 3 – 4(6,2у + 0,2) егер ; г) 5,3b – 6 – 5(3,7b – 0,7) егер . 2. Амалдарды орындаңыздар a) b) : c) егер болса, онда өрнегі нешеге тең болады? d) теңдеуін шешіңіз. e) өрнегін қысқартқанда шыққан өрнек өрнегіне тең. Айнымалылардың қандай мәндерінде бастапқы өрнекпен соңғы өрнек тепе-тең болады? f) өрнегін ықшамдаңыздар. Оқушылар өз жұмысын тақтадағы жауаппен салыстырып, тексеру арқылы өзінің тақырыпты қаншалықты игергенін анықтайды. | Алгебра -7 Ю.Н.Макарычев, К.И.Нешков, Н.Г.Миндюк, С.Б.Суворова - Алматы: «Рауан» Қосымша 1. Математика -6 Т.А. Алдамұратова, Т.С. Байшоланов, «Атамұра» 2011 Қосымша 3. Қосымша 4. Алгебра -7 Ю.Н.Макарычев, К.И.Нешков, Н.Г.Миндюк, С.Б.Суворова - Алматы: «Рауан» | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Сабақты қорытындылау.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім; - нені толық түсінбедім; - немен жұмысты жалғастыру қажет. | |||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар | ||||||||||||||
Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап үйренеді. Сыныптық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқаларға тәуелді болмауына сынып оқушыларының сенімді болуы жоспарланған. | Оқушыларды жұмыс жасау барысында өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктері мен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданылады. Сабақтың соңында рефлексия формасында өзін-өзі бағалау ұйымдастырылады. | Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай мүмкіндік туғызу. | ||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру