Жай бөлшектерді қосу және азайту. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сабақ: 3 сабақ

5.2А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жолдасова А.К.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- жай бөлшектерді салыстырады;

- бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді, аралас сандарды қосу және азайту алгоритмін біледі;

- жай бөлшектермен арифметикалық амалдар орындай алады;

-жай бөлшектері бар мәтін есептерді шығара алады;

 Бағалау критерийлері

5.1.2.17 Дағдылар: Білу және түсіну. Техника

- ұсынылған бөлшектерден бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді ажырата алады

- оны жазба түрінде немесе ауызша түсіндірмелермен негіздеп, өз таңдауын дәлелдейді

- бөлшектердің барлық элементтерін дұрыс көрсетеді

- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды біледі

- бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды біледі

Оқушылар мақсатқа жетті, егер:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алса.

 Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

- бөлшектерді салыстыруды түсіндіреді;

- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;

- белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтін есептердің шешімдерін түсіндіре алады;

Пәнге қатысты лексика және терминология:

- бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту;

- жай бөлшектерді қосу және азайту;

- арифметикалық амалдар алгоритмі;

- берілген санға кері сан;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу (азайту) үшін ,... керек; - бөлімдері әртүрлі екі бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек; - толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек; - бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады;

Құндылықтарды дарыту

Жауапты азаматтар адал, сындарлы әрі белсенді, олар тұтастық, сыни идеялар мен қоғамды дамыту, ұлт пен қоршаған ортаны қорғау үшін пікір алуандығын әкеледі.

Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет

Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу

Пәнаралық байланыстар

Информатика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, интернет, компьютер, презентация, мини тақтайшалар.

Бастапқы білім

5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу

Олардың назарын сабаққа аудару:

ІІ.Үйге берілген тапсырманы тексеру:

Оқушылардың түсінбеген сұрақтарын, шығара алмаған есептерін талдау.

ІІІ. Өтілген материалдарды қайталау

  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз? Мысал келтіріңдер.
  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз? Мысал келтіріңдер.

Басы

2 минут

5 минут

10 минут

5 минут

15 минут

Топқа бөлу (түрлі-түсті қағаздармен топқа бөлу)

Естеріңе түсіріңдер!

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіруге болады? Мысал келтіріңдер.

Бір қорап кәмпит алдымен төрт бөлікке, сосын сегіз бөлікке бөлінді.

+

Қалай ойлайсыңдар, тәтті нанның бөлігіне оның бөлігін қоссақ оның қандай бөлігі шығады?

=? =

Есіңде сақта. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін:

  • Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;
  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесі бойынша қосу амалын орындау керек.

Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту қалай орындалады? (Оқушылар өздері мысалдар келтіріп түсіндіреді)

І. Топтарға тапсырма:

Әр топ бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосу және азайтуға мысалдар келтіру және басқа топтың жұмыстарын тексеру.

ІІ. Жұптық жұмыс

№1. Үшбұрыштың екі қабырғасы см, ал үшінші қабырғасы одан см артық. Үшбұрыштың периметрін табыңдар.

№2. Айша математикадан олимпиада есептерін шығарды. Ол бірінші күні барлық шығаруға тиіс есептердің бөлігін шығарды, ал екінші күні одан бөлігін кем шығарды. Айша екі күнде барлық шығаруға тиіс есептің қандай бөлігін шығарды?

ІІІ. Жеке жұмыс

№3. Бөлшектердің бөлімі 24 болатындай жаңа бөлімге келтіріп қосыңдар.

№4. Бөлшектерді қосыңдар.

а) ә)

б) в)

г) ғ)

д) е)

№5. 1) Бөлшектерді азайтыңдар:

а) ә) б)

в) г) ғ)

д) е) ж)

№6. Шебер тапсырманы 6 сағатта, ал шәкірт осы тапсырманы 8 сағатта орындайды. Екеуі бірігіп орындаса 1 сағатта жұмыстың қандай бөлігін бітіреді?

№7. Белгісіз қосылғышты табыңдар:

а)

ә)

б)

№8. Бос орындарға түсіп қалған сандарды тауып жазыңдар.

а)

ә)

б)

в)

http://interneturok.ru/ru/school/matematika/5-klass/drobnye-chisla/slozhenie-i-vychitanie-drobey-s-odinakovymi-znamenatelyami

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту

  • Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз? Мысал келтіріңдер.
  • Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай азайтамыз? Мысал келтіріңдер.

Рефлекция

Мен тақырыпты меңгердім, маған сабақ ұнады..

Тақырыпты түсіндім, бірақ есептерді шешкен кезде қиналамын.

Сабақ маған түсініксіз болды.

Үй жұмысы:

№9. Амалдарды орындаңдар:

а) ә)

б) в)

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтарда қаблеті жоғары оқушылар нашар оқушыларға көмектесу, қаблеті жоғары оқушылар басқа топтың жұмысын тексеру

Сабақтың әр кезеңін қортындылап отыру

Оқушылардың денсаулығын және қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу