Қуып жетуге берілген есептерді алгебралық әдіспен шығару. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Қозғалысқа, егіннің түсімділігіне берілген есептер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Тақырыбы:

Қуып жетуге берілген есептерді

алгебралық әдіспен шығару

Оқу мақсаты:

4.2.1.8** қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану

4.5.1.9** бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдістермен шешу

Бағалау критерийлері

модель бойынша есепті құрастыру;

есептерді шешу алгоритмі кезеңдерін айту;

есептер мен олардың шешімдерін салыстыру;

қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алады және қолданады;

Ғылыми тіл

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

қуып жету қозғалысы,

бір бағыт бойымен қозғалыс

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл.

сызба, график, схема, бағыт;

үштік шама, шамалар тәуелділігі;

қуып жету және қалып қою қозғалысы

Құндылықтар

Өзіне өзі құрмет, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

шамалар арасындағы тәуелділікті біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

)Кіріспе тапсырма

Сабақты «Санды тап» ойынымен бастау. Топтық

жұмыс ұйымдастыру, сұрақ қою: «Мен бір сан-

ды ойладым, оны 12-ге көбейткенде 48-ді алдым. Мен қандай сан ойладым?». Ойлануға уақыт беру, топтардың жауабын тыңдау.

-Математикалық тілде «белгісіз санды» қалай белгілеуге болады?(х — яғни айнымалы). Қайталап және математикалық тілде жазу:

х · 12 = 48. Оқушылар бұл теңдіктің қалай аталатынын айтады.

«Бұл теңдеу. Теңдеуді шешу дегеніміз не? (Айнымалының мәнін табу немесе теңдеудің түбірін табу). Оқушылар әр есепке сызба таңдайды және теңдеу құрастырып есепті шығарады. Әр топтың жауабын таныстыруға, құрған теңдеуінің шешу жолын көрсетеді.

Есептер, сызбалар жазылған кеспеқағаздар:

1. Сөреден шыққан велосипедші 25 км/сағ жылдамдықпен 3 сағат жол жүрген соң, мәре сызығына дейін 35 км қалды. Жарыс жолының ұзындығы қанша?

2. Велосипедші 110 км қашықтықты жүріп өтуі керек. Бірдей жылдамдықпен 3 сағат жүріп өткеннен кейін, оған 35 км арақашықтықты жүру қалды. Ол алғашқы 3 сағатта қандай жылдамдықпен қозғалды?

3. Сөреден шыққан велосипедші 25 км/сағ жыл-

дамдықпен 3 сағат жүрді. Егер жарыс жолының ұзындығы 110 км болса, онда мәреге дейін қанша километр қалды?

№1-2 слайдтар

Есептер жазылған парақтар.

Сабақтың ортасы

) 1. Қасқыр мен қоян.

Тапсырманы топта орындау. Оқушылардың дәлелдемелерін тыңдау.

-Есепке байланысты теңдеу дұрыс құрылған ба? Топтағы талқылау барысын бақылау, оқушыларға бағыт беріп, қолдау көрсету.

-Теңдеу деген не?

- Теңдеуді шешу деген не? (түбірін табу). Оқушылар оқулықта берілген ережемен танысады.

(21 – 18) · х = 15

3 · х = 15

х = 15 : 3

х = 5

(21 – 18) · 5 = 15

15 = 15

)Есеп құрастыр

Тапсырманы жұпта орындау. Арақашықтығын

теңдеу арқылы тапқан жұптардың жауабын

тыңдау.

х : 7 = 125 – 75

х : 7 = 50

х = 50 · 7

х = 350

350 : 7 = 125 – 75

50 = 50

)Пойыздардың жылдамдығы. Тапсырма

қуып жетуге берілген есептерді алгебралық

әдіспен шығару дағдысын қалыптастыруға бағытталған. Оқушылар топтағы жұмысты жалғастырады. Есептердің шартымен танысқаннан кейін, топ болып есептердің

шығару жоспарын құру. Жоспар арқылы

оқушылар есептердегі амалдарды айқындайды. Есептерді орындап болған соң топтар бірін-бірі тексереді, бағалайды.

Жауабы:

Шешуі:

1) 90 – 50 = 40 (км/сағ) — жақындау жылдамдығы;

2) 120 : 40 = 3 (сағ);

120 : х = 90 – 50.

Жауабы: 3 сағаттан сон жүрдек пойызы тауар тасымалдау пойызын қуып жетеді.

(Т) 3. Қалалардың арақашықтығы

Жауабы:

1140 - 65 · 6 = 750 км;

750 : (65 + 60) = 6 сағ.

Жауабы: пойыздар 6 сағаттан кейін кездеседі.

(ӨЖ) Ойлан. Оқушылар тапсырманы жеке орын-

дайды. Жұпта тексереді. Осыған ұқсас тапсырманы бір-біріне құрастыру.

- Бірінші сан нені көрсетеді?

- Екінші сан?

- Бұл жұп сандарды қалай атауға болады?

Жауабы:

Бұл жұп сандар — координаталар.

№3 слайд

№4 слайд

№5 слайд

№ 6 слайд

№ 7 слайд

№ 8 слайдтар

(Ж) Ойлан. Жұптық жұмыс ұйымдастыру. Саралау мақсатында жекелеген оқушыларға өз бетінше орындауды ұсыну. Соңынан жұптар арасында өзара тексеру жүргізу. Жұпты және тапсырманы өз бетінше орындаған оқушыларды бағалау.

Жауабы:

4х – х = 15

3х = 15

х = 15 : 3

х = 5 (сағ)

5 + 15 = 20 (сағ)

Сабақтың соңы

№9 слайд

№ 10 слайд



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу