Компьютер қалай жұмыс істейді? Информатика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 бөлім: Робототехника. Лабиринттер және кегль-ринг

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 Сабақтың тақырыбы

Компьютер қалай жұмыс істейді?

 Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

4.5.1.1 түстер датчигін пайдалану

4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін пайдалану

 Сабақтың мақсаттары

Кегль-ринг бойынша жарыстар үшін роботты құрастыруда түс немесе ультрадыбыс датчиктерін қолдану

 Бағалау критерийлері

1.Кегль-ринг бойынша жарыс ережелерін орнатады

2.Кегль-ринг бойынша жарыстар үшін роботтың іс-әрекетін анықтайды

3.Робот конструкциясына қажетті бөлшектер мен датчиктерді таңдайды

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- Кегль-ринг жарыстарын өткізу ережелерін түсіндіреді;

- Кегль-ринг бойынша жарыстар үшін роботты бағдарламалау кезінде түс және ультрадыбыс датчиктерін қолдануды түсіндіреді.Пәндік лексика және терминология:

Түс датчиктері, бағдарламаланатын модуль, ультрадыбыстық датчик, қозғалтқыштар, қашықтық, күту, салыстыру, алға, артқа, бұрылу, жылдамдық, алгоритм, сынақ, енгізу порттары, шығару порттары

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер:

Кегль-ринг бойынша жарыстар үшін роботты бағдарламалау кезінде ..........қолданылады

Кегль-ринг бойынша жарыс ережелері ...

Құндылықтарға баулу

Сабақ барысында ынтымақтастық арқылы өзара сыйластық, жеке, жұптық және топтық жұмыс түрлері арқылы сыни ойлауды дамыту үшін жағдай жасалады. Алған білімдері мен дағдылары қолданбалы сипатқа ие, оқушылар оларды информатикада және басқа пән салаларында қолдана алады.

Пәнаралық байланыс

Математика.

Алдыңғы білім

Оқушылар бағдарламаны іске қоса алады, оқу роботының негізгі моделін құра алады, роботтың қозғалысын басқарады, енгізу жіне шығару құрылғыларын, жанасу датчигі және олардың мақсатын біледі, файлдарды ашу, өңдеуді, сақтауды біледі. Робот үшін қосымшаның интерфейсімен және қосымшаның негізгі мүмкіндіктерімен таныс.

Сабақ барысы

 Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

3 мин

4 мин

 Сәлемдесу. Психологиялық ахуал тудыру.

 Оқушыларды "Мозаика" әдісі арқылы 3 топқа біріктіру. Оқушылар қапшықтан карточка үзіндісін алады, сурет пен мәтіннің жетіспейтін фрагменттерін біріктіреді. Осылайша, сабақ тақырыбын анықтайтын топтар құрылады.

 1 топ- түс және ультрадыбыс датчиктері,

 2 топ – Кегль-ринг бойынша жарыс ережелері,

 3 топ – роботтың мінез-құлық моделі.

 Қажет болған жағдайда мұғалім топтарды қалыптастыруға көмектеседі.

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсатына көшу

Мұғалім сұрақ қояды:

Бізде қандай топтар болды?

Сабақтың тақырыбы қандай, қалай ойлайсыздар?

Оның мақсаттары қандай?

Біз не істейміз?

Біздің алдымызда қандай міндеттер тұр?

 Оқушылар жауап береді, мұғалім құптайды, түзетеді және слайдпен жұмыс жасайды.

Дереккөз №1.

сабақ тақырыбы жазылған кесілген карточкалар

1-слайд

Топтардың аттары

2-слайд

Сабақ тақырыбы және мақсаттары

Сабақтың ортасы

27 мин

7 мин

Жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс.

Тапсырма №1. «Ойлан- жұптас-бөліс» әдісі арқылы кегль-ринг жарыстарын өткізу ережелерімен танысу.

Мұғалім тапсырманы оқиды.

1- қадам. Бейнероликті көру. 1 мин

2- қадам. Бейнероликті топта талқылау . 1 мин

3- қадам. Кегель-ринг жарыстарын өткізу ережесін арнайы бланкіге жазу және құрастыру. 3 мин

Саралау: кейбір оқушылар үшін қалдырып кеткен сөздермен ережелер ұсынылады.

4- қадам. Топ өкілдерінің ережелерімен танысу (қайталаусыз). Топ берілген тақырып бойынша бастайды. 3 мин

Орындау уақыты: 8 мин

ҚБ. Жарыс ережелерін түсіну деңгейін анықтау үшін мұғалім "иә-жоқ-қалай" әдісі бойынша сұрақтар қояды. Жауап үшін Иә, оқушылар оң қолын көтереді, «жоқ» жауабы үшін – сол жақ. (жасыл және қызыл карточкаларды пайдалануға болады). Бағалау нәтижелерін оқушылар мен мұғалім бағалау парағына енгізеді. 2 мин

Кегль-ринг бойынша жарыстар туралы тұжырымдамалар дұрыс па ?

1.Кегль-ринг бойынша жарыстар үшін кеглді ринг шегінен тыс итеретін роботты жинау және бағдарламалау қажет. ИӘ

2.Кегль-кез келген формадағы және түстегі ауыр заттар? Жоқ, әдетте бұл сыйымдылығы 0,33 л жеңіл қаңылтыр банкалары

3.Ринг рөлі 50 мм қара шеңбермен шектелген ақ өріс. Иә

Роботтың мінез-құлық моделін талқылау

Мұғалім роботтың қозғалыс сызбасын көрсетеді және оқушыларға жарыс жағдайында оның мүмкін болатын іс-қимылдарын тұжырымдауды және түсіндіруді ұсынады. Қажет болған жағдайда оқушылардың жауаптарын бағыттайды және түзетеді. 5 мин

Тапсырма 2: Кегль-ринг бойынша жарыстар үшін роботтың 4 негізгі әрекетін қалыптастыру.

Топтық жұмыс

1 -қадам. Топта робот мінез-құлқында мүмкін әрекеттерді талқылау 2 мин

2- қадам. Әрекеттерді жүйелеу және жазу 5 мин

3- қадам. Галереяға жауаптарын орналастыру және басқа топтардың жауаптарымен танысу 3 мин

Орындау уақыты: 10 мин

ҚБ. Барлық топтардың жауаптарымен танысу аяқталғаннан кейін роботтың іс-әрекетінің ықтимал жиынтығы өзін-өзі бағалау үшін слайдта шығарылады. Өзін-өзі және өзара бағалау нәтижелерін оқушылар мен мұғалім бағалау парағына енгізеді.

Дұрыс жауаптарды салыстыру:

Біздің роботымыз:

1.өз осінің айналасындағы жерде айнала білу;

2.тік сызықты қозғала білу;

3.кейбір қашықтықтағы затты таба білу;

4.өріс шекарасын анықтай біледі.

Саралау: кейбір оқушылар үшін робот әрекетінің фрагменттерін кесілген карточкалар ретінде тарату. Оқушыларға оларды мағынасы бойынша жинау қажет.

Тапсырма №3. Робот құрастыруына қажетті бөлшектерді анықтау. Топтық жұмыс

1 қадам. Кегль-ринг үшін роботты құрастыруға көмектесетін бөлшектер жиынтығынан алу

2 қадам. Іріктелген бөлшектер не үшін қажет болатына түсініктеме дайындау.

3 қадам. Басқа топтардың идеяларымен танысу және өзін-өзі және өзара бағалау.

Әрбір топқа кегль-рингке арналған роботтың бөлшектері мен әрекеттері жазылған карточкалар жиынтығы ұсынылады. Әрбір топ бөлшектерді іс-қимылдармен байланыстырады. Қорытындылай келе, топ қатысушылары сынып бойынша қозғалады, басқа топтардың идеяларымен танысады және бағалау парағын пайдалана отырып, өзара бағалау жүргізеді. Мұғалім өзінің бағалау парағына белгі қояды.

Саралау.

1- тәсіл. Қосымша слайдта оқушыларға роботтың қандай функциясы үшін қандай бөлшекті түсінуге көмектесетін сұрақ-кеңестер беріледі. Жауаптарды мұғалім өз бетінше жұмыс істегеннен кейін, өзара бағалау кезеңіне дейін көрсетеді.

Сұрақтар және жауаптар:

1.Өз осі мен тік сызықты қозғалыс айналасында айналу үшін қандай платформа пайдаланылуы мүмкін? Жауап: өз осі мен тік сызықты қозғалыс айналасында айналу үшін-екі үлкен моторды және айналмалы тіректі пайдаланатын жылжымалы платформа (робот-арба);

2.Кеглді анықтау үшін не қолдануға болады? Жауап: кеглді анықтау үшін датчиктердің бірі қажет: инфрақызыл немесе ультрадыбыстық;

3.Өрістің шекарасын анықтауға не көмектеседі? Жауап: өріс шекарасын анықтау үшін түс датчигі қажет болады.

4.Тағы қандай құрылғылар және қандай мүмкіндіктер қажет болуы мүмкін? Жауап: «жалғағыш»– кегльді ұстап алу үшін.

2 -тәсіл. 3- тапсырманың балама нұсқасы: роботтың бөлшектері мен әрекеттерін сәйкестендіру. Бұл тапсырманы Learningapps оқу ортасында да, қағаз карточкаларымен де орындауға болады.

Презентация

Тапсырмалары бар карточкалар

3-слайд

https://www.youtube.com/watch?v=DqzVmUXn4nUнемесе

https://www.youtube.com/watch?v=x0xEJIZpbZY

дереккөз №2. Ережелер

4-слайд

Дереккөз №3.1. Оқушыларға арналған бағалау парағы

Дереккөз №3.2. Мұғалім үшін бағалау парағы

5-слайд

Дереккөз №4. Роботтың мінез-құлық моделі

Дереккөз №5. Робот әрекетінің басып шығарылған фрагменттері

Дереккөз №3.1. Оқушыларға арналған бағалау парағы

Дереккөз №3.2. Мұғалім үшін бағалау парағы

7-слайд

Дереккөз №3.1. Оқушыларға арналған бағалау парағы

Дереккөз №3.2. Мұғалім үшін бағалау парағы

8-слайд

Дереккөз №6.1. https://learningapps.org/display?v=pwni24z3319

Дереккөз №6.2. Карточкалары бар конверт

Сабақтың соңы

6 мин

Сабақты қорытындылау.

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы сабақ қорытындысын шығаруға көмектеседі.

Ол үшін келесі сұрақтар қойылады:

1.Бүгін сабақ «жаңалығы» неде? Жауап: «Кегль-ринг бойынша жарыс дегеніміз не?»

2.Қандай кегль-ринг бойынша жарыстың негізгі идеяларын біз зерттеген едік? Жауап: роботтың ережелері, әрекеттері және оның жұмысы үшін қажетті бөлшектер.

Сұрақтарға кез келген оқушы жауап бере алады. 3 мин

Рефлексия: "Аяқталмаған сөйлем".

Жекеше түрде жүргізіледі. 3 мин

Оқушылар сөйлемді аяқтауы керек.

Сабақта маған өте маңызды және қызықты болды…

Бүгін сабақта Мен ........ түсіндім

Мынаны білгім келді:…

9-слайд

Дереккөз №7. Рефлексия парағы

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушыладың қабілеттерін ескере отырып, 3 топқа біріктіріледі (топта информатиканы оқып-үйренудің жетістіктері мен қабілеттері әртүрлі деңгейдегі оқушылар болуы қажет). Рөлдерді бөлу арқылы топтағы өзара әрекеттесу тәсілі бойынша саралау. Оқушылардың жақын арадағы даму аймағын ескере отырып, мұғалім топтық жұмыс кезінде көшбасшы, спикер, таймкипер, безендіруші, идея генераторы рөлін дербес тағайындай алады.

Үш тапсырманың әрқайсысында қиындық тудыратын оқушылар үшін қосымша ресурстар қарастырылған, олар жауапты қалпына келтіре отырып, тірек сөздердің немесе жауаптардың үзінділері бар.

Неғұрлым қабілетті оқушылар үшін өз бетінше зерттеу үшін қосымша ресурс ұсынылады: https://robot-help.ru/lessons-2/lesson-11.html

Өзін-өзі баңалау, өзара бағалау,мұғалімнің кері байланысы.

Топ қатысушылары тапсырмалардың орындалуына қарай бастапқыда өзін-өзі бағалауды жүргізеді, одан кейін бағалау парағының көмегімен басқа 1-3 топтың тапсырмаларын орындау нәтижелерін бағалайды. Бағалау кезінде келесі белгілер қолданылады:

-критерий толығымен орындалған, квадрат ■ – критерий ішінара, үшбұрыш – критерий көрсетілмеген.

Бағалау төртбұрыш немесе үшбұрыш жағдайында міңдетті түрде кері байланыс беріледі. Мұғалімі, сондай-ақ комментарийлер мен ұсыныстар жасау арқылы

қалыптастырушы бағалау ретінде бере алады

Физминутка өткізу.

Сабақ басында қауіпсіздік техникасы туралы еске түсіру, сондай-ақ сабақ тақырыбын зерделеу барысында қауіпсіздік мәселесін ескеру қажет. Мұғалім келесі сұрақтар қоя алады: компьютер құрылғыларымен жұмыс істеу кезінде нені есте сақтау керек? Неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу