Бейнелердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 5 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бейнелердің түрі мен құрамын түрлендіру

(графикалық жұмыс)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.1.

Проекциялау әдістерін өзгертумен заттардың сызбаларын орындау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлығы. Бейнелер бойынша қарапайым түрлендірулерді орындау

Көпшілігі. Проекциялау әдістерін өзгертумен заттардың сызбаларын орындау

Кейбір. Түрлендіру және аксонометриялық проекцияда бейнелеу

Бағалау критерийлері

Оқушылар: бөлшектерді түрлендіреді және сызады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Көрнекі сурет, басты көрініс, бұрылу, проекция жазықтығы,

түрлендіруді орындау үшін бөлшекті бұрап, проекцияның алдыңғы жазықтығына параллель қою қажет......

Пайда болған сурет оймен бұрылу арқылы алынды.......

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Технология, көркемдік еңбек, геометрия,

Бастапқы білім

Көрнекі сурет бойынша бөлшектің проекциясын құру, аксонометриялық проекциялар

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезі Тапсырма: оқушыларды сабақта жұмыс істеуге дайындау

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау: оқушыларды сабаққа дайындау

Оқушылар дененің кеңістіктікте орналасуын алдын ала ойлап отырып, сызбаны тиімді тәсілдермен орындауды үйрету.

Оқушылардың кеңістіктікте ойлау дағдыларын дамытуға ықпал ету.

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: Мұғалім жаңа материалды баяндауды келесі қадамнан бастай алады: "сіз сызбаны орындау тәсілдері мен ережелерін үйрендіңіз. Бұл заттардың сызбалары дайын үлгілер бойынша орындалған.

Сұрақ қойылады. Айтыңызшы, адам әрқашан дайын заттарды сызып орындайды ма? Егер жоқ болса, онда қандай жағдайларда дайын заттарды қолданады?"

Сабақтың мұндай басталуы оқушыларды жаңа оқу материалын белсенді қабылдауға жағдай жасайды.

Мұғалім оқушылардың пікірін қадағалайды, жауаптарды нақтылайды, одан кейін түсіндіруді жалғастырады:"Сонымен, сызбалар ең алдымен құрастыру, жаңа заттарды (бұйымдарды) жасау үрдісінен басталады. Бұл жағдайларда

графикалық бейнелер нақты нәрселерді алмастырады және адам олармен практикалық, нақты нәрселерге сәйкес келетін ойлы іс-әрекеттер (операциялар) жасай алады. Мұғалім алған түсініктерді мәселені нақтылайды: Еңбек қызметінің әртүрлі салаларының кәсіптерін атаңыз, онда кәсіпқойлар жұмыс істеу барысында олардың яғни нәрселердің түрін өзгертумен тікелей айналысады

Сабақтың тақырыбына шығу.

Келесі кезеңде мұғалім

оқушылардың жеке тәжірибесінен, практикалық әрекеттен алынған белгілі заттарды кеңістікте қасиеттерін өзгертудің негізгі тәсілдері туралы білімдерін жүйелейді.

Іскерлікті меңгеру екенін атап өту керек

аталған түрлендірулерді оймен, немесе графикалық бейнелерге сүйенумен жүзеге асыру, техникалық құрастыру қабілеттілікті дамытудың негізі болып табылады. Мұндай іскерлікті меңгеруде, заттардың сызбаларын орындау үшін арнайы жаттығулар көмектеседі.

оларды алдын ала ойластырылған кеңістікте түрлендіру қасиеттерді дамыту болып табылады.

ОМ.Бейнелердің түрі мен құрамын түрлендіру

Заттардың сызбаларын орындау

олардың кеңістіктік қасиеттерін алдын-ала оймен түрлендіру.

Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді.

Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Өз оқу мақсатын қояды.

Бірнеше нұсқаны береді

Қолдарын көтеру-жауап беруге дайын

КБ

Оқушылар:

Өткен тақырыптарды қайталайды және негізгі жауаптарды қайтарады

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

КБ

Оқушылар:

Кәсіби мысалдар келтіреді

Жауаптар, мысалы, мұндай болуы мүмкін:

Нәтиже

оқу мотивациясы төмен оқушылар

«токарь инженер конструктор т.б»

Нәтиже

оқу мотивациясы жоғары оқушылар

заттың (немесе оның),

біріктіру арқылы заттың пішінін өзгерту нұсқасын ұсынады

Негізгі бөлім

ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут

Мақсат түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

мазмұнды ашуға көшу .

Кеңістікте орналасуын алдын ала ойлай отырып, заттарды салуға арналған тапсырманы орындау бойынша практикалық жұмыс.

Кеңістікте заттарды (олардың бейнелерін) оймен жылжыту қабілетін дамыту. Заттардың қасиеттерін кеңістікте өзгерту мен байланыстыру, оны жан-жақты тануды қамтамасыз ететінін атап өту маңызды.

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты Кеңістікте бейнелі ойлау жүктемені арттыру және өзіндік жұмыс істеу дәрежені арттыру.

Тапсырма бөлшектің штрихталған жазықтығын фронтальды жазықтықтың проекциясына параллель орналасатындай етіп оймен бұрыңыз. Жаңа жағдайда бөлшектің үш түрін жасаңыз"

Терминді түсіну нұсқасын ұсынады

Сұрақтарға жауап береді.

Бөлшектерді жұмыс дәптерінде сызады

Бөлшектерді терең талдайды

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

КО

Білім алушылар:

Сөздік сипаттама мен сурет бойынша бөлшектерді түрлендіруді орындайды

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

- затты ойша айналдырады

Алдыңғы жазықтыққа параллель сызылған бөлігін қояды

Жаңа жағдайда үш түрі бар көріністерді орындайды.

Жетекші -нақтылау арқылы қолдау көрсетеді

танымдық белсенділігі төмен оқушылар түрлендіру арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

КБ

Оқушылар:

Осы сабақта алынған білімдері мен дағдыларды көрсетеді

Мұғалімнің комментарийі

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу