Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары –Графика және жобалау пәні

Бөлім: Кескіндерді түрлендіру

Кіші бөлім: Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру

Тақырыбы: Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру

(графикалық жұмыс)

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Оқыту мақсаты

12.3.1.1

Кескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы 2D немесе 3D объектілердін сызбаларын графикалық редакторларда орындау

 Сабақтың мақсаты

3D-модельге байланысты көріністі құру үшін тапсырмалар орындау

2D және 3D нысандарының сызбаларын графикалық редакторға кескіннің түрін және құрамын өзгертіп, кескін масштабының өзгеруімен салу

 Тілдік мақсат

Оқушылар:

көріністі түрлендіру әдістерін түсіндіріп, ұсына біледі

Пәндік лексика мен терминология:

көріністі түрлендіру, қайта құру.

Диалог / жазуға арналған пайдалы фразалар сериясы:

Бұл проекцияда... жеткіліксіз болды

Бұл тармақтың ... формасы бар ...

Нысан бейнесін қайта құру ...

Бағалау критерийлері

Оқушы 3D моделіне байланысты көріністі құру үшін тапсырмаларды орындайды.

2D және 3D нысандарының сызбаларын графикалық редактордың көмегімен кескіннің түрін және құрамын (көріністі алмастыратын) өзгертіп, кескін масштабының өзгеруімен орындайды.

Пәнаралық байланыстар

Компьютерлік графика: оқулық / И.В. Хвостова,. Серветник, О. В. Вельц

Компьютерлік графика негіздері: оқу құралы. А.Ю. Демин

«Техникалық механика негіздері», геометрия, практикум по черчению Василенко

Компьютерлік графика негіздері: оқу құралы. А.Ю. Демин

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны пайдалану. Планшеттер мен ноутбуктер көмегі

 Құндылықтарды дарыту

 

  • Логикалық ойлау, бақылау дағдыларын қалыптастыру
  • Оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнату
  • Оқушылар бір- бірінің жұмыстарын бағалай біліп, басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,кедергі болмау
  • Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру
  • Сызу арқылы олардың бойында тазалық, ұқыптылық дағдыларын қалыптастыру

Алдыңғы білім

Қималар мен тіліктерді қатты күйде модельдеу әдістері

Жоспар

Жоспарланған мерзім

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздері

Сабақтың басы

7 мин.

Сабақтың ортасы

 

68 мин.

Сабақ соңы

5 мин.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсаты мен міндеттерімен таныстыру

Оқушылармен бірлесе отырып, ассоциативті көзқарастарды құру үшін 10-сынып тақырыптарымен қамтылған екі және үш проекция жазықтықтарында тікбұрышты проекциялау мысалын талқылап, қарастыру.

Оқушыларды ассоциативті түрлер ұғымымен таныстыру (ассоциацияға тән) (бұл проекциялық байланыста үш көріністі 3D моделін құру).

Оқушылармен бірге көріністің түрі мен құрамын өзгерту мүмкіндігі бар 3D моделімен ассоциативті көріністі жасауды қарастыру

Практикалық сабақ

а) Негізгі көріністі өзгерту = жетіспейтін элементтерді қосу/ немесе өшіру.

в) негізгі көріністі өзгерту үшін, берілген көріністі проекциялау байланысына (проекционной связи) қайта орналастрыру керек.

с) көріністі ауыстыру үшін, тінтуірдің оң жақ батырмасын басып «разрушить вид» командасын орындау арқылы жүзеге асады. Бұл операцияны (өзгертілген көріністі қайта орналастыру немесе қажетті проекциялау байланысына бұруды) берілген үш көрініске орындау керек.

d) 3Д моделдің проекциялау байланысында алынған кескінді ( ескі кескінді өшіру немесе кескін қосу) ауыстыру. «Вставка» = «Вид»= «Без проекционной связи» командасын орындау кезіңде сызбаға қажетті деген кескінді таңдауға болады.

е) «Вставка»= «Вид» командасы арқылы масштаб өзгертуге болады. Параметрлер қатарынан «Масштаб» командасын таңдау (экранда сызбадағы кескін масштабын өзгертуге арналған х және у белгілері пайда болады).

3Д моделден ассоциаланған көріністер құру. Моделдің ішкі элементтерін толықтай сызу. Қажетті өлшемдерді қою.

3D моделдің ассоциаланған көрінісін AutoCAD бағдарламасында орындау мысалы;

-кеңістік бетінде Вид-> Базовый-> Из пространства модели командасын іске қосып, моделдің үш көрінісін (базовый вид— главный, проекционные виды: вид сверху и вид слева) орындау.

Оқушылардың жеке қабілеттерін, деңгейлерін ескере отырып, берілген тақырып бойынша 3Д моделге ассоциалау көріністерін орындауға арналған тапсырмалар дайындау ұсынылады.

КОМПАС 3D LTD бағдарламасының мысалын қолдана отырып, 3D моделімен ассоциативті көріністі құру бойынша әрекетті кезең-кезеңмен көрсету:

1. 3D моделін таңдаңыз.

2. «Сызба» жаңа құжатын жасаңыз.

3. Вставка = Вид = Модель = Проекционная связь командаларын қолдана отырып, үш проекция жазықтығында түрлердің көріністерін жасау.

KOMПAС-та «Вставка» = «Вид» = «Проекциясыз» = пәрменін орындау кезінде сызбаға қосылуы керек көріністі таңдауға болады.

Масштабтау «\Вставка» = «Вид» пәрменінің көмегімен орындалады. «Масштабтау» командасындағы параметр жолында қажетті масштабты таңдау (экранда х және у шрифті пайда болады, бұл сызбадағы масштабты кескінге жергілікті сілтеме).

Сабақ соңында мұғалім аяқталған жұмыстарды оқушылармен бірге қарастырады.

Жұмыс нәтижесін талдайды

Жұмыс нәтижесін бағалау.

Компас 3D LTD бағдарламасының бейнесабағы

https://www.youtube.com/user/saprblog

Оқу материалы АСКОН

https://edu.ascon.ru/main/library/study_materials/

AutoCAD және AutoCAD Mechanical бағдарламасында қатты денелі моделдердің ассоциативті көріністері мен сызбаларын орындау.

https://sapr.ru/article/25629

Бейне-сабақ.

AutoCADта қатты денелі моделдердің ассоциативті көріністерін орындау.

https://www.youtube.com/watch?v=BwFT61bKXk8

Қосымша ақпарат

Саралау– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау, іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Рефлексия

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

 

 Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

 

1:

2:

 Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

 үйренуге қатысты)

 

 

1:

2:

 Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болатын қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу