Цилиндрді, конусты және шарды жазықтықпен қиғандағы қималары. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айналу денелері және оның элементтері

Мектеп: Тараз қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бухарбекова Б.Т.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Цилиндрді, конусты және шарды жазықтықпен қиғандағы қималары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2 цилиндрдің, конустың және шардың қималарын салады

 Сабақ мақсаттары

  • цилиндрдің қималарын салу;
  • конустың қималарын салу;
  • шардың қималарын салу.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • цилиндрдің қималарын салады;
  • конустың қималарын салады;
  • шардың қималарын салады.

 Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

- айналу денелерінің қималарының түрлерін түсіндіреді;

Пәндік лексика және терминология

-цилиндрдің остік қимасы;

-дене бөлігінің айналуы;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- остік қима дегеніміз… ;

- қима…жазықтық, арқылы өтетін… , болады…

Құндылықтарды дарыту

  • оқушыларды өзін-өзі және топты бағалату арқылы азаматтық жауапкершілігін қалыптастыру;
  • топтық және жұптық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу;
  • өз бетімен жеке жұмыс жасату арқылы өмір бойы білім алуға дағдыландыру.

Пәнаралық байланыстар

Сызу

Бастапқы білім

Жазықтықтағы фигуралардың ауданы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Үй тапсырмасын тексеру, талдау.

Оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы дайын жауаптармен үй жұмыстарын тексеріп, бірін-бірі бағалайды.

Оқушылармен бірігіп жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамыз.

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақты меңгерту

15 минут

Оқушыларды үш топқа бөліңіз. Топтарды айналу денелерін жазықтықпен қиғанда пайда болған қималарды зерттеуді тапсырыңыз.

1-топқа цилиндрді жазықтықпен қиғанда пайда болатын қималардың орналасуын зерттеу;

2-топқа конусты жазықтықпен қиғанда пайда болатын қималардың орналасуын зерттеу;

3-топқа шарды жазықтықпен қиғанда пайда болатын қималардың орналасуын зерттеу.

Топтарға А3 парағында постерге өз тапсырмаларын орындап, қорытынды шығаруға, жұмыстарын көрсетуге және қалғандарына қажет болған жағдайда жауаптарды толықтыруға мүмкіндік беріңіз. Оқушылардан дәптерлеріне кесте түрінде қысқаша түсінік конспект жазуларын сұраңыз.

Қиманың түрлері

Сызбасы

Сипаттамасы

Цилиндрдің жазықтықпен қимасы

Цилиндрді жазықтықпен оның осі арқылы қиғанда пайда болған қиманы осьтік қима деп атайды. Осьтік қима -тік төртбұрыш болады. Оның екі қабырғасы цилиндрдің жасаушылары болса, ал басқа екеуі диаметрлері болады.

Цилиндрдің осіне перпендикуляр болатын қимасы оның табандарына тең болатын дөңгелек болады.

Цилиндрдің осімен бұрыш жасап қиятын көлбеу қимасы эллипс болады.

Цилиндрдің осіне параллель жазықтықпен қиғандағы қима-тік төртбұрыш болады. Оның екі қабырғасы жасаушысы, ал басқа екі қабырғасы табандарының хордасы болады.

Конустың жазықтықпен қимасы

Конустың осі арқылы өтетін жазықтықпен қимасы -осьтік қима деп аталады. Ол теңбүйірлі үшбұрыш болады. Оның бүйір қабырғалары конустың жасаушылары, ал табан қабырғасы конустың табанының диаметрі болады.

Конустың төбесі және табаны арқылы өтетін қимасы - теңбүйірлі үшбұрыш болады. Оның бүйір қабырғалары конустың жасаушылары, ал табаны конустың табанының хордасы болады.

Конустың табанына параллель болатын қимасы - центрі конустың осінде жататын дөнгелек болады.

Конустың табанына параллель болмайтын қимасы - эллипс болады.

Конустың басқа типтегі қималарының түрлері

Шардың жазықтықпен қимасы

Шардың жазықтықпен қиғандағы кез келген қимасы дөнгелек болады. Ол дөңгелектің центрі шардың центрінен түсірілген перпендикулярдың табаны болады..

Шардың центрі арқылы өтетін ең үлкен қимасы -диаметрлік қима деп аталады.

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=PNjIs873wuQ

Сабақты бекіту.

15 минут

Жұптық жұмыс: оқушылардың сабақ мақсатына жетуін бағалау үшін есептер беріледі.

1.Биіктігі 6 см болатын цилиндрдің осінен 4 см қашықтықта параллель қима жүргізілген. Егер қиманың ауданы 36 см2 болса, онда цилиндрдің радиусын және толық бетінің ауданын табыңыз.

2.Табанының радиусы 8 см болатын конустың жасаушысы табан жазықтығымен 60о бұрыш жасайды. Арасындағы бұрышы 45о болатын екі жасаушысы арқылы өтетін қиманың ауданын және қонустың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

3.Шардың диаметрінің ұшы арқылы 450 бұрыш жасап өтетін қиманың ауданын табыңыз. Шардың диаметрі d -ға тең.

4.Цилиндрдің толық бетінің ауданы 130π, ал бүйір бетінің ауданы 80π болса, онда цилиндірдің өлшемдері мен осьтік қимасының ауданын табыңыз.

5. Биіктігі 6 см болатын конустың осьтік қимасының төбесі 900 бұрыш жасайды. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз..

6. Шардың диаметрінің ұшы арқыды 300 бұрыш жасап өтетін қимасының ауданы 75π см2 тең.шардың диаметрін табыңыз..

Жауаптары:

1. 5 см, 110π см2.

2. 64 см2; 128π см2

3..

4. r=5см, h=8см, =80

5. 36 π

6. 20 см

Бағалау: жұптар дайын жауаптармен бірін-бірі бағалайды

Үлестірмелі материал

Қосымша 1

Сабақтың соңы

5 минут

Оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс.

Оқушылар сабақтың бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалайды

  • цилиндрдің қималарын салады;
  • конустың қималарын салады;
  • шардың қималарын салады.

Үй тапсырмасы:

1.Цилиндрдің радиусы 5 см, ал биіктігі 6 см. Цилиндрдің осінен 4 см қашықтықта орналасқан параллель қиманың ауданын табыңыз.

Жауабы: 36

2. Шардың центрінен 15 см қашықтықта орналасқан қиманың ауданын табыңыз. Шардың радиусы 17 см.

Жауабы: 64

3.Конустың радиусы 3 м, ал биіктігі 4 м. Конустың жасаушысы мен осьтік қимасының ауданын табыңыз.

Жауабы: 5см; 12

Қосымша 2

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу