Төртбұрыштар. Есептер шығару. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу

(13 сағ)

Мектеп:

Сабақ: 1

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Төртбұрыштар. Есептер шығару

Сабақ түрі

Өтілген материалдарды қайталау, жалпылау және жүйелеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.1.3 параллелограмм анықтамасын білу;

8.1.1.4 параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.5 параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

8.1.1.11 трапеция анықтамаларын, түрлерін және қасиеттерін білу;

8.1.1.13 трапецияның орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу және қолдану.

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- төртбұрыштың түрлерін біледі және олардың қасиеттерін қорытып шығарады;

- төртбұрыштардың белгілері мен қасиеттерін есеп шығарғанда қолданады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

- төртбұрыш анықтамаларын біледі,

- төртбұрыштардың дербес жағдайын біледі;

- төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін есептер шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаты

Оқушылар:

- төртбұрыштардың әр түрінің қасиеттерін қорытып шығару жолын дәлелдеп, түсіндіреді;

- есеп шығаруды дәйектейді;

- кесіндіні тең (пропорционал) кесінділерге бөлу жолын түсіндіреді;

Пәндік лексика мен терминология

- көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш, жетібұрыш, сегізбұрыш, тоғызбұрыш, онбұрыш;

- дұрыс көпбұрыш;

- дөңес, дөңес емес көпбұрыш;

- көпбұрыштың бір қабырғасына іргелес бұрыштар;

- параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, квадрат, трапеция;

- трапецияның табандары және бүйір қабырғалары;

- тікбұрышты трапеция;

- теңбүйірлі трапеция;

- диагональ;

- пропорционал кесінділер.

Құндылықтарды дарыту

Оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу;

 Пәнаралық байланыстар

архитектура

 АКТ қолдану дағдылары

http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/10097-synyq_syzyq_kopburysh_zhane_onyng_turleri

Бастапқы білім

Үшбұрыштардың теңдік белгілерін білу; теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін білу; түзулердің параллельдік белгілері мен түзулер мен қиюшы арасындағы бұрыштардың қасиеттерін білу.Үшбұрыштардың теңдігін және түзулердің параллельдігін дәлелдей білу.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Ортасы

3 мин

10 мин

10 мин

7 мин

5 мин

3 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады.

2. Бақылау жұмысы №2

1- нұсқа.

1.АВСД тіктөртбұрышында АВ=5 см, диагональдарының қосындысы 20 см. ∠АОВ-ны табыңыз.

2. АВСД квадратының АС диагоналында АМ және СN тең кесінділері өлшеп салынған.

ВNДM ромб екендігін дәлелдеңдер.

3. АВСД тіктөртбұрышының АС диагоналының созындысында АМ және СК тең кесінділері өлшеп салынған. Дәлелдеңдер:

а)АМД және СКВ үшбұрыштарының тең екендігін;

б) МДКВ төртбұрышының параллелограмм екендігін.

4. Бұрыштары тең, ал диагональдары перпендикуляр болатын параллелограмм квадрат болатынын дәлелде.

2- нұсқа.

1.АВСД тіктөртбұрышында АВ=5 см, диагональдарының қосындысы 30 см. ∠АОВ-ны табыңыз.

2. АВСД квадратының АС диагоналының созындысында АМ және СN тең кесінділері өлшеп салынған. ВNДM ромб екендігін дәлелдеңдер.

3. MNPQ параллелограмының M және N бұрыштарының биссектрисалары NР және MQ қабырғаларын сәйкес А және В нүктелерінде қияды. Дәлелдеңдер:

а) МА және РВ кесінділері тең екендігін;

б) MNРQ параллелограмының периметрін есептеңдер, егер NA=AP, AB=12 см болса.

4. Қабырғалары мен диагональдары тең болатын параллелограмм квадрат болатынын дәлелде.

  • Сабақты қорытындылау.
  • Үйге тапсырма. 1-нұсқаға-2 нұсқа және керісінше.

II. Білімді өзектендіру.

Терминологиямен ауызша жұмыс.

Оқушылар жұпта бір-біріне терминдерді үш тілде айтып, өздерін презентация бойынша тексереді. Олар 4-слайдта берілген сөздерді үштігін атаулары қажет. Берілген сөздерді қолданып, төртбұрыштардың түрлерін ажыратып, қасиеттерін атайды.

Бұрыш

Угол

Angle

диагональ

диагональ

diagonal

Қаққа бөлуші

делящий пополам

bisect

Параллель түзулер

Параллельные прямые

Parallel lines

Көпбұрыш

Многоугольник

polygon

Төртбұрыш

Четырехугольник

quadrangle; square

Тіктөртбұрыш

прямоугольник

rectangle

ромб

ромб

rhombus

III. Қайталау сабағы

https://bilimland.kz/kk/ сілтеме бойынша төртбұрыштардың анықтамасы мен қасиеттерін естеріне түсіреді.

  • параллелограмм анықтамасы;
  • параллелограмм қасиеттерін және белгілерін қорытып шығару және қолдану;
  • тіктөртбұрыш, ромб, шаршы және трапеция анықтамаларын білу, олардың түрлерін және қасиеттерін білу;
  • трапецияның орта сызығының қасиеттерін дәлелдеу және қолдану.

IV. Есептер шығару, мысал қарастыру.

Жұптық жұмыс.

Әр қатардағы оқушы өз нұсқасын орындайды, содан соң көршілес сыныптасымен жұптасып талдау жүргізеді.

1-нұсқа

Тапсырма:

1. a) тіктөртбұрышының диагоналы 8 см –ге тең. ТКР үшбұрышының үлкен қабырғасына жүргізілген медианасы неге тең?

Жауабы: Медиана ұзындығы 4 см

b) Ромбының бір диагоналі оның қабырғасына тең. Ромбының үлкен бұрышын табыңыз.

Жауабы: Ромбының үлкен бұрышы 1200

2-нұсқа

Тапсырма:

а) тіктөртбұрышының диагоналі 10 см –ге тең. ТКР үшбұрышының үлкен қабырғасына жүргізілген медианасы неге тең?

Жауабы: Медиана ұзындығы 5 см.

b) Ромбының бір диагоналі оның қабырғасына тең. Ромбының үлкен бұрышын табыңыз.

Жауабы: Ромбының үлкен бұрышы , 1200

Тест тапсырмаларын орындау

Тест тапсырмаларының кілті

Нұсқа

1

2

3

№1

С

D

С

№2

С

E

Е

Оқушылар тест тапсырмаларының кілті бойынша өз жауаптарын тексереді.

Жеке жұмыс

Трапецияның орта сызығы 14 см. Диагональдарының бірі орта сызықты айырмасы 4 см–ге тең екі кесіндіге бөледі. Трапецияның табандарын табыңыз.

Жауабы: Үлкен табаны 18см, кіші табаны 10см.

Өзін – өзі тексеру (слайд бойынша)

Бағалау критерийлері:

  • трапеция анықтамаларын біледі;
  • трапеция қасиеттерін білу;
  • трапецияның орта сызығының қасиеттерін қолданады.

V. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

Оқушыларда төмендегі сұрақтарға жауап береді.

Осы арқылы оқушылардың жағдайды талдау, жалпылау, атқарылған жұмыс бойынша қорытынды жасау дағдысы қалыптасады.

«Н» - нақты нәтиже...

Сабақта қандай да бір мақсатқа қол жеткізгені туралы ақпарат

«З» - зейін салу керек ...

Сабақта не қиындық туғызды...

«М» - мақсатқа жету үшін...

Сабақ бойынша тағы не білгіңіз келеді

Үй тапсырмасы.

1.Бір бұрышы екінші бұрышынан 500 –қа артық болатын параллелограмның бұрыштарын табыңыз.

Жауабы: 650,1150

2. Трапецияның орта сызығы 7см-ге тең, ал табандарының бірі екіншісінен 4см артық. Трапецияның табандарын табыңыз.

Жауабы: 5см, 9см.

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/tortburyshtar/lesson/tik-tortburysh-romb-sharshy-zhane-olardyng-qasietteri

Қосымша ақпарат

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Жеке жұмыс, тест тапсырмалары. Өзін- өзі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу