Фалес теоремасы (Жаңа материалды меңгеру сабағы). Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

8.1A Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу.

Мектеп: Павлодар қаласындағы «химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Асанов А.Ж.

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Фалес теоремасы (Жаңа материалды меңгеру сабағы).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

8.3.1.6 Фалес теоремасын біледі және қолданады;

 Сабақ мақсаттары

Фалес теоремасын білу. Есеп шығарғанда Фалес теоремасын қолдану

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Фалес теореманы біледі;
  • Пропорцияларды құра алады;
  • Сызықтық теңдеулерді дұрыс шешеді;
  • Жауаптарды дұрыс анықтайды;
  • Есеп шығарғанда Фалес теоремасын қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

– кесіндіні тең (пропорционал) кесінділерге бөлу қадамын сипаттайды;

– есеп шығару барысында бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолданады.

Пәндік лексика мен терминология:

– көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш, жетібұрыш, сегізбұрыш, тоғызбұрыш, онбұрыш;

– дұрыс көпбұрыш;

– дөңес, дөңес емес көпбұрыш;

– көпбұрыштың бір қабырғасына іргелес бұрыштар;

– пропорционал кесінділер.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

– - параллель түзулер ... қияды;

Құндылықтарды дарыту

Құрметтеу, ынтымақтастық, ашықтық.

Құндылықтарға баулу жұптық және топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану.

Бастапқы білім

Үшбұрыштар теңдігінің белгілері, тең бүйірлі үшбұрыштар қасиеттері мен белгілерін білу, түзулердің параллельдігінің белгілері мен түзу, қиюшыға қатысты қасиеттерді білу. Үшбұрыштар теңдігі мен түзулердің параллельдігін дәлелдей алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1-сабақ

Сабақтың басы

2 мин

Амандасу. Психологиялық ахуал

«Қошемет сөздер»

Оқушылар шеңбер жасап, қол ұстасып тұрады. Көршінің көзіне қарап ол туралы жақсы сөз айту керек. Содан кейін ол басқа оқушыға қошемет сөздерді айтады.

Слайд 1

Мәселелік сұрақ

4 мин

Оқушылар өздері сабақтың тақырыбын анықтау үшін «Миға шабуыл» стратегиясы қолданылады. Осыдан кейін оқушылар слайдта ұсынылған тапсырмаларды орындайды. Слайдта Фалес теоремасы есеп ретінде ұсынылған.

Сурет бойынша х-ті табыңыздар.

Жауабы

Слайд 2

Тақырып пен сабақ мақсатын тұжырымдау

1 мин

Оқушылар сабақ тақырыбы мен оның мақсатын тұжырымдайды.

- Орындаған тапсырма мен бейне материал бойынша сабағымыздың зерттеу пәні не болады деп ойлайсыздар?

Презентация.

Слайд 3 - 4

Жаңа материалды өздігімен меңгеру

6 мин

Бейне материал қарау.

Теорема тұжырымдамасын дәптерге жазып алады.

https://bilimland.kz/ru/#lesson=10050

қосымша 4

4

Бекіту.

10 мин

Жұптасып, не үштікте жұмыс жасау.

1. AB және CD кесінділерінің қатынасы 7- ге тең. EF кесіндісі CD кесіндісінен үш есе қысқа. AB-ның  EF  кесіндісіне қатынасын табыңыз.

2. k және l кесінділері параллель бола ма?

Төмендегі қатынасты анықтайық:

3. АС және ВD кесінділері параллель болу үшін CD кесіндісінің ұзындығы қандай болу қажет?

Бағалау критерийлері:

  • Фалес теоремасын біледі;
  • Пропорцияларды құра алады;
  • Сызықтық теңдеулерді дұрыс шешеді;
  • Жауаптарды дұрыс анықтайды;
  • Есеп шығарғанда Фалес теоремасын қолданады.

Қосымша 5

Слайд 5-7

15 мин

Топтық жұмыс (3-4 адам).

«Суреттер көшірмесі» стратегиясы.

1 Фалес теоремасын қолдану дағдысын бекіту үшін оқушыларға суреттер көшірмесін (репродукциясын) жинау ұсынылады, мысалы Әбілхан Қастеевтің жұмысы (қазақстандық суретші).

Жұмысты ұйымдастыру үшін келесіні дайындау керек:

1. Әр бөлігі нөмірленген сұлба түрде бірнеше бөліктерге бөлінген көшірменің бөліктерін жабыстыратын Панно.

1

2

3

4

5

6

2. Панноның ұяшықтар санындай тапсырмалары бар үлестірмелер. Үлестірме тапсырмаларын құрастыру үшін дайын сызбалар бойынша есептер пайдалануға болады.

3. Сурет көшірмесін сұлбаға сәйкес қиып шығады және олардың келесі беттеріне, тапсырма нөмірін көрсетпей барлық үлестірмедегі сәйкес жауаптары жазылады.

4. Көшірме қиындылары араластырылады.

5. Оқушыларды (қарастырылатын көшірмелер санына немесе тапсырмаларсанына сәйкес) топтарға біріктіріп, тапсырмасы бар үлестірмелерді және жауаптары жазылған сурет қиындыларын таратып оларға көшірме жинау үшін панно беріледі.

Оқушылар топта жұмыс істеу барысында тапсырманы орындайды, жауапқа сәйкес сурет бөлігін табады, табылған сурет бөлігін панноға әкеліп бекітеді, осылайша суретті жинайды.

  • АВ-ға параллель CD түзуі ВОА бұрышын қиып өткенде О, В, D және О, А, С нүктелері сәйкесінше бір түзудің бойында жатады. Егер AB=5OB=3 және OD=12 болса, CD ұзындығын анықтаңыз.
  • АВ-ға параллель CD түзуі ВОА бұрышын қиып өткенде О, В, D және О, А, С нүктелері сәйкесінше бір түзудің бойында жатады. Егер OA=6AC=3 және BD=1, болса онда OD ұзындығын анықтаңыз.
  • ABCD – трапеция. , AD=16.

АК - табу керек

  • - Табу керек
  • Табу керек

Этап рефлексиясы:

  •  Есеп шығару барысында қиындықтар туындады ма?
  •   Атап шығыңыз.
  •  Қосымша түсіндіруді қажет ететін сұрақтар бар ма?

Қосымша 6

Слайд 8

Рефлекия

1 мин

«Синквейн» стратегиясы бойынша рефлексия өткізу. Оқушылар тақырыпқа байланысты:

-1-ші жол – бір сөз, тақырыптың аты, көп жағдайда кездесетін зат есім;

— 2-ші жол – екі сөз, сын есімдер

— 3-ші жол – үш сөз, етістік;

— 4-ші жол – төрт сөзден құрастырылған сөйлем

— 5-ші жол – синоним жазады.

Қосымша 7

Үй жұмысы

1 мин

1. Берілгені: ABCD – параллелограмм. Дәлелдеу керек: BM=MN=ND

2. Дәлелдеу керек:

Қосымша 7

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау топтық жұмысқа арналған тапсырмаларда көрсетілген

Қызыл түспен боялған тапсырмалар қабілеті жоғары оқушыларға арналған

Оқушыларды рефлексия кезеңінде және әр кезеңнен кейін бағаланады

оқушылар жұптық және топтық жұмыстарында белсеңді қатысады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу