«Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі». Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Саяси және құқықтық процестер

Бөлімше: Әлемнің қазіргі саяси жүйесі

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Күні:

Қатысқандар саны :

Қатыспағандар саны :

Сабақ тақырыбы

«Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану;

Сабақ мақсаты

биполярлық жүйенің күйреуінен кейін болған халықаралық қатынастардағы өзгерістерді, сондай-ақ биполярық жүйеден кейінгі әлемнің болашағын анықтау.

Бағалау критерилері

Оқушылар

  • Анықтама беріп түсініктерді қолданады: биполярлы әлем, бірполярлы әлем, көпполярлы әлем, постбиполярлы әлем, санвекторлы саясат;
  • Кем дегенде 3 белгілей отыра суыққанды соғыстың алдынан жәнен соңынан болған халықаралық қатынастардың өзгерістерін салыстырады.
  • SWOT кестесін толтыра отыра бірполярлы жүйені талдайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар сабақ барысында оқу мәтіні мен тарихи қайнарлардан негізгі ақпаратты белгілей алады (оқу және жазу)

Қабылдаған ақпаратты жұппен (топпен) талқылау, жаңа тарихи түсініктермен пайдалану (аудирование және сөйлеу)

Пән үшін айырықша лексика және терминология: биполярлы әлем, бірполярлы әлем, инфляция, нарықтық экономика, командалық экономика, мемлекеттің әл ауқаты, халықаралық саясат

Хатпен диалогтарға пйдалы ойлар:

ҚСРО құлдырауы халықаралық жағдайды өзгертті …

Бірполярлы әлемнің қалыптасуына келесі факторлар себепкер...

Мен саясатпен келіспеймін …, өйткені…

Бірполярлы жүйе .............жағымды факторлары бар.

Бірполярлы жүйе әлемді....................қауіпке әкеледі.

 Құндылықтарды дарыту

Гуманизм идеясымен әлем тағдыры үшін әр тұлғаның жауапкершілігі. Ұлттық қауіпсіздік және жаплыәлемдік және аймақтық проблемаларды шешуде біздің елдің ауқымды қатысуы.

 Пәнаралық байланыс

Экономика, география, КСМ.

Бастапқы білім

Бұл бөлім «Дүниежүзілік тарих» пәнінен 8–9 сыныптар аралығында экономикалық жүйенің дамуымен байланысты алдыңғы білімге негізделген. Бұл студенттерге өткен кезеңдегі экономикалық даму жолдары мен қазіргі әлемнің әртүрлі экономикалық модельдері арасында ұқсастықтарды табуға көмектеседі. Бөлімді зерделеу барысында Кеңес Одағы ыдыраған кезде және одан кейінгі өмірді еске түсіретін адамдармен әңгімелесуге шақыруға және ұйымдастыруға болады, бұл КСРО-ның экономикалық жүйесін дамытудағы Қазақстанның рөлі туралы. Осы бөлімнің контекстінде, мысалы, Қазақстанның географиясы мен тарихымен пәнаралық байланыс мүмкін. Атап айтқанда, жекелеген мемлекеттердің географиялық орналасуын, ядролық қаруды сынаудың, ғарышты зерттеудің экологиялық салдарын қарастыру.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақ басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылар сабақ тақырыбының болжамдарын ұсынады

Берілген көріністер нені білдіреді?

Бүгінгі сабақта қандай жағдаяттар туралы айтылады? Сабақ тақырыбын жариялау. Талқылау – оқыту мақсаты мен оларға жету критерийлері қандай болуы мүмкін..

Презентация, Слайд 1-3

Сабақ ортасы.

3 мин.

5 мин.

5 мин.

2 мин

15 мин

3 мин

1 тапсырма.

Оқушылар жұппен сөз мағыналарын талқылайды, олардың мағынасын болжауға тырысады

Биполярлы жүйе, бірполярлы жүйе, көпполярлы жүйе, постбиполярлы жүйе.

Оқушылар өзінің ұсыныстарын стикерлерге жазады.

2 тапсырма.

Мұғалім сабақтың жұмыс парақшаларын таратады, оқушылар терминдердің анықтамаларымен жұмыс істейді.

Сіздердің болжамдарыңыз қаншалықты дұрыс болғанын талқылау? Талқылау барысында бекіту және орындаған тапсырманы қорытындылау. Осы тапсырманы орындау қаншалықты қиын/жеңіл болды?

3 Тапсырма. Сабақ пен слайдтың жұмыс парақшаларында кесте мәліметтерін талдаңыздар, ҚСРО құлдырағанынан соң болған кемдегенде 3 өзгерісті жазыңыз.

Халықаралық қатынастарда қандай өзгерістер көзделді?

Бірполярды әлемнің қалыптасуына қандай себептер болды?

) 4 тапсырма. Мәтін негізінде SWOT талдауын құрыңыз

Орындалған жұмыстарды талқылау.

(Т) Өзара бағалау.

Ең мазмұнды талдау.

Логикалы құрылған талдау.

Толық аяқтау қажет.

Слайд 4, сабақтың жұмыс парақшалары.

https://studme.org/318596/istoriya/bipolyarnaya_sistema_mezhdunarodnyh_otnosheniy_formirovanie_funktsionirovanie_dezintegratsiya

Слайд 5

https://econ.wikireading.ru/61892

Слайд 6

Слайд 7

Сабақ соңы

2 мин

Сабақ бойынша рефлексия

  • Қиындық көрдім
  • Білдім
  • Жұппен жұмыс
  • Өзара бағалау болды
  • Ұсыныс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бастапқы міндет – оқушылардың барлығы тапсырмаларды талқылау мен орындауға белсене қатысу керек.

Топпен жұптарда толық сыныптың әр түрлі пікірталастары мұқтаждарға қолдау көрсетіп, мұғалім сынып ішінде топтарды аралап жүріп көмектеседі және қажетті жағдайда сұрақтарға жауап береді.

Мұғалімнің бағалауымен табыс критерийлеріне сәйкес, өздік және өзара бағалау

Денсаулықсақтау технологиялар.- жарықтық, температуралық режим, медициналық көрсеткіштерге сай парталарға дұрыс отырғызу, ыңғайлы психологиялық жағдай құру (мейірімді тон, вербалды және вербалдыемес қолдау)

Қолданылатын физминуткалармен іс әрекеттің белсенді түрлері – жұппен, топпен жұмыс, орын ауыстыру және т.с.с.

Осы сабақтағы Техника қауіпсіздігінің Ережелерінен қолданылатын тармақтар

Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда мен не назар аударуым керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу