«Германдық әлеуметтік-нарықтық шаруашылықтың» ерекшеліктері қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.


Пәні:

Мектеп:

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Оқушылар

саны:

ӘБ жетекшісі:

Тақырыбы: «Германдық әлеуметтік-нарықтық шаруашылықтың» ерекшеліктері қандай?

Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі

9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;

9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;

9.3.1.1 «әл-ауқатты мемлекеттер» ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану

 Сабақтың мақсаты

Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі ФРГ әлеуметтік дамуының ерекшеліктерін талдау

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар не істеу біледі: әлеуметтік-нарықтық шаруашылық ерекшеліктерін анықтау үшін топтарда жұмыс істеу

Пәндік лексика және терминология:

Германия экономикалық кереметі, әлеуметтік-нарықтық шаруашылық

Диалог құруға/ жазуға арналған пайдалы сөздер:

"Германия экономикалық кереметінің" сәулетшісі ………..

Әлеуметтік-нарықтық шаруашылық дегеніміз…………

Әлеуметтік-нарықтық шаруашылықтың кемшіліктеріне қарағанда, артықшылықтары көбірек/ азырақ, өйткені ....................

 Тарихи концепт (фокус)

дәлелдемесі

 Бағалау

 критерийлері

«Әлеуметтік-нарықтық шаруашылықтың» ерекшеліктерін анықтайды

Әлемнің жетекші елдерінің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктерін талдайды

 Құндылықтарды

 дарыту

Адам бостандықтары мен тұлғасын құрметтеу. Толеранттық пен ынтымақтастыққа баулу.

Кілтті дағдылар:

  • Зерттеу дағдылары
  • Өзін-өзі басқару дағдылары

Оқушылар зерттеу дағдыларын кино, әдебиет, ғылым, музыка салаларының жеңіске қосқан үлесін анықтаған кезінде және жетіктіктері мен кемшіліктерін анықтаған кезінде дамыта алады.

Оқушылар өзін-өзі басқару дағдыларын топтық жұмысы арқылы дамыта алады.

Пәнаралық байланыстар

 

Экономика пәнімен

АКТ қолдану дағдылары

Ақпарат іздеу мен іріктеуге байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту, фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстарды салыстыру және анықтау

Бастапқы білім

Ұсынылған бастапқы білімге Дүние жүзі тарихынан білім қосылады, Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасының қалай өзгергені тілге тиек болып, "қырғиқабақ соғыс" басталуының себептері түсіндіріледі.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланатын шаралар

Дереккөзі

Сабақтың басы

Неміс экономисі және ФРГ мемлекеттік қайраткері Людвигтің портреті мен оның нақыл сөздерін келтіру.

Мәселені талқылау: Фотосуреттен кімді көріп тұрсыздар? Бұл сөздердің иесі кім?

Сұрақтарға жауаптарды талқылай отырып, оқушылар сабақ тақырыбын, оқыту мақсаттары мен бағалау критерийлерін өз беттерімен анықтайды.

Сабақтың ортасы

(К) Мұғалім сыныпта Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлемдегі экономикалық жағдай туралы пікірталас бастайды. Оқушылардан олардың қайсысы осал, ал қайсылары мықты болғандығын түсіндіруді сұрайды? Мұғалім бүгінгі сабақта ФРГ еліндегі экономикалық жағдай туралы айтылатынын хабарлайды. Мұғалім оқушыларға алдыңғы сабақтарда Германиядағы экономикалық жағдай сөз болғанын еске салады.

Оқушыларға келесідей сұрақтар қойылады: Германияның түпкілікті ыдырауының себептері қандай? ("қырғиқабақ соғыс", 1948 жылғы ақша реформасы)

Құжатпен топтық жұмыс жасау

1 және 2 топтар Л. Эрхард кітабының үзінділерімен танысады

(«Баршаға арналған әл-ауқат») және әлеуметтік нарықтық шаруашылық ерекшеліктерін анықтайды.

3 және 4 топтар мәтінде сөздің мағынасына қарай қойылмай кеткен сөздерді сөйлемге орнына қояды.

Дескриптор:

Әлеуметтік-нарықтық шаруашылықтың кем дегенде 3 ерекшелігін анықтайды

Сөйлемдерге сөздердің мағынасына қарай кем дегенде 3 дұрыс сөз қояды

Топтардың бірін-бірі бағалауы

Оқушылар бір-бірінің жауаптарын талқылап болып, кестені толтырады

Әлеуметтік-нарықтық экономиканың өзіне тән белгілері

1

Жеке меншік

2

Жеке өндіріс

3

Еркін бәсекелестік

4

Нарықтық экономика

5

Еңбек пен капитал бойынша кіріс

6

Даралық

7

Пікірлердің плюрализмі

Бейнежазбамен жұмыс

«ХХ ғасырдың екінші жартысындағы -XXІ ғасырдың басындағы Германия» дүние жүзі тарихы бойынша сабақ, 9 сынып

Оқушылар жұптарымен Германияның Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі дамуының ерекшеліктерін талқылайды.

Дескрипторлар:

  • Германияның соғыстан кейінгі кем дегенде 3 ерекшелігін анықтайды

Дәйектемелер келтіреді

https://www.youtube.com/watch?v=2E-Uw_JeIw4

Сабақтың соңы

Рефлексия

Оқушылар келесі тақырыпқа шағын эссе жазады: Мен қазіргі Германияда өмір сүргім келе ме?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз Талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалаймын.

Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Ауызша бағалау, топтық, жұптық, жеке бағалау жүргізіледі Сынып ішінде талқылау ұйымдастырып, оқушылардың пікірі тыңдалып, оқушылар арасында өзіндік бағалау, саралау жүреді.

Топта мәтін бойынша зерттеу, талдау жүргізгенде жеке, топтық бағалау жүреді.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Компьютермен аз уақыт жұмыс жасау, интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп қою.

Сабақбойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу