Металдар және құймаларды алу. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.4A Металдар өндірісі | Мектеп: Атырау қ., ХБН НЗМ | ||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:.Косанов Р.П. | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы Металдар және құймаларды алу (1 сағат) | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау; | ||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: -Гидрометаллургияның артықшылығы мен кемшілігін бағалау -Пирометаллургияның артықшылығы мен кемшілігін бағалау -Электрометаллургия артықшылығы мен кемшілігін бағалау | ||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Металдарды алудың әдістерін ауызша түсіндіре алады Лексика және терминология гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия, тотықсыздану, белсенді металдар, бағалы металдар, электр тоғы және т.б. Диалогқа / жазуға арналған пайдалы фразалар сериясы Гидрометаллургия- ол .............металл алу әдісі Артықшылығы ..........................., кемшілігі.................... | ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық және топтық жұмыстар арқылы оқушылардың ынтымақтастықта, топпен бірге жұмыс жасауға баулы және көшбасшылық қабілеттерін дамыту | ||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, биология, математика | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация дайындау арқылы | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||
1 сабақ Сабақтың басы 0-2 минут 3- 6 минут 7 – 8 минут 9 – 15 минут | Сабақ басында: Оқушыларға миға шабуыл ұйымдастырылады. «Миға шабуыл» Келесі терминдерді ортақ не байланыстырады: Гидрометаллургия, пирометаллургия, алюминтермия, электрометаллургия Талқылау арқылы оқышулар тақырыпты анықтайды және оқу мақсатымен бірге дәптерлеріне жазады. Мұғалім түсіндірмесі. Минералдар Минералдар – бұл табиғи таза, нақты химиялық құрамы, кристалдық торы, химиялық және физикалық қасиеттерімен сипатталатын заттар. Олар жер қабығының құрамына кіреді. Жұптық тапсырма.
(Өткен курстардағы білімдеріңізді қолданып орындаңыздар) ................. металдар табиғатта таза күйінде кездессе, .......................... металдар химиялық қосылыс күйінде кездеседі, олар жер қыртысында ................... түзеді
Қазақстандағы металл кендері және металл өндірісі аймақтарда төмендегідей шоғырланған: Темір кені – Соколов-Сарыбай, Кашар, Лисаковск, Қостанай облысы, Солтүстік Қазақстан Қазақстанда ферроқорытпаны Ақтөбе облысында өндіреді (Ақтөбе, Ақсу) Марганец кені – Атасу кен орны, Жезді, Сары-Арқа Хромиттер – Мұғалжар Қазақстандағы түсті металдардың негізгі кен орындары – Балқаш пен Жезқазған Бокситтер – Сары-Арқа, Арқалық қаласы Мыс кені – Жезқазған кен орны, Сары-Арқа Полиметалл кендері – Рудный, Алтай, Текелі, Жоңғар Алатауы Алтын – Қалба жотасы Фосфориттер – Қаратау жотасы, Ембі өзені |
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 16-35 минуттар минут
24-30 минут 31-33 минут 33-38 минут | Теориялық білім. Металлургия – ғылымның, техниканың, өнеркәсіптің кеннен немесе басқа да материалдардан металл алу процестерін, сондай-ақ металл қорытпаларға олардың химиялық құрамы мен құрылымын өзгерту арқылы қажетті қасиеттер беру процестерін қамтитын саласы. Металлургия өндірісі үш топқа бөлінеді: Бұл өндірістерде сәйкес жылу, су және электр куаты пайдаланылады. Оқушыларға металдарды алу бойынша бірнеше видеоматериалдар көрсетіледі. Талқыланады және қажет болса түсіндіріледі. Темір мен оның құймалары (шойын, болат) қара металдар, ал қалғандары түсті металдар; алтын, күміс, платина химиялық реактивтерге төзімділігіне байланысты асыл металдар; сумен әрекеттесіп сілті түзетін металдарды сілтілік (Lі, Na, K, Rb, Cs), ал жер қыртысының негізін құрайтындарын сілтілік жер металдар; массалық үлесі 0,01%-дан аспайтындарын сирек металдар деп атайды. Өнеркәсіпте металдарды негізінен пирометаллургия, гидрометаллургия және электрметаллургия әдістерімен алады. Металдар электр сымдарын, тұрмысқа қажет бұйымдар (қазан, балға, т.б.) жасауда, т.б. кеңінен қолданылады. Жеке жұмыс. Элементтерді олардың алыну әдістері бойынша сұрыпта. Са, Cu, Au, Pb, Fe, Mg, Na, Zn, Al, Ag
Қалыптастырушы бағалау Сәйкестендіріңіз Тапсырма №1 А. Пирометаллургия 1. ерітінділердегі тұздардан тотықсыздандыру В. Гидрометаллургия 2. ерітінді немесе балқыманың электролизі С. Электрометаллургия 3. жоғары температурада тотықсыздандыру
Тапсырма №2 і Металл алу реакцияларын аяқтаңыз t0
t0
t0
t0
іі жоғарыдағы реакциялар металл алудың қай түріне мысал бола алады? | Бейне материалдар 1,2,3 Мәтінмен жұмыс | |||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут | Үйге тапсырма Электрометаллургияның артықшылығы мен кемшілігін саралап жазыңыз | Слайд 5 | |||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?