Күшті қышқылмен күшті негізді (немесе керісінше) титрлеу Практикалық жұмыс. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

Қышқыл және негіз ерітінділері 

Мектеп: НЗМ Көкшетау

Мерзімі:

Мұғалім: Манкей Болат

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Босатқан оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Күшті қышқылмен күшті негізді (немесе керісінше) титрлеу

Практикалық жұмыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Күшті қышқылмен күшті негізді (немесе керісінше) титрлеуді жүргізу

Сабақтың мақсаты

Титрлеу әдісіне қажетті құрал жабдықтарды дұрыс қолданып, титрлеуді сәтті орындайды.

Бағалау критерийлері

Сабақ соңында оқушылар титрлеу әдісіне қажетті құрал жабдықтарды дұрыс қолданып, қауіпсіздік техникасын бұлжытпай орындау арқылы титрлеуді сәтті орындайды.

Тілдік мақсат:

 

Оқушылар қышқылды -негіздік титрлеудің құрал жабдықтардың атауын және титрлеуді жүргізуді арнайы лексика және терминологияны қолданып түсіндіреді.

Пән бойынша арнайы лексика және терминология:

Бейтараптау реакциясы, Титрлеу, титрант, пиптека, бюре, эквиваленттік нүкте, соңғы нүктесі

Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы:

  • Бейтараптану реакциясы - қышқыл мен негіз сандық түрде өзара әрекеттесіп, тұз және суды өнім ретінде түзу.
  • Стандарт ерітінді – концентрациясы белгілі титрлеуге қоданатын ерітінді.
  • Титрлеу - концентрациясы белгілі ерітіндіні (титрант), концентрациясы белгісіз ерітіндіге бейтарапталғанға дейін баяу қосу реакциясы
  • Индикатор дегеніміз - қышқылдық немесе негіздік ерітіндіде түсін өзгертетін заттар.
  • Эквиваленттік нүкте - химиялық реакцияның(бейтараптану) аяқталатын нүктесі
  • Соңғы нүкте - титрлеуде түс өзгерісінің орын алатын нүктесі.

Пән аралық байланыстар

-

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың ұқыптылыққа үйренуі зертханалылық жұмыс атқару кезінде жүзеге асады.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, видео

Бастапқы білім

Ерітінділер және ерігіштік. (7.3C)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

7 минут

Миға шабуыл

Негізгі ұғымдарға анықтама беріңіз:

  • Бейтараптану
  • Титрлеу процесі
  • Индикатор
  • Эквиваленттік нүкте
  • Титрлеудің соңғы нүктесі

Презентация

слайд № 2

8 минут

Мұғалім «Титрлеу тәжірибесі» бейнефильмін көрсетеді

Бейнефильм көрсетілгеннен кейін студенттер келесі сұрақтарға жауап береді:

Титрлеудің қадамдарын ретімен орналастырыңыз!

Бюретканың астыңғы жағындағы кронштейнді жабып,

воронканы пайдаланып бюретканы қышқылмен толтырыңыз.

Конус колбаны бюретка астына қойыңыз.

Аз мөлшерде қышқылды ағызыңыз.

Воронканы бюреткадан алыңыз бюреткадағы ерітіндінің

деңгейі 0,00 –де екеніне көз жеткізіңіз.

Аз жылдамдықта бюреткадан ерітіндіні коныс колбаға

тамызып, ағызыңыз. Колбаны үнемі шайқаңыз.

Индикатор қызғылт түске боялған кезде қышқыл

қосуды тоқтатып, бюреткадағы ерітіндінің көлем

деңгейін жазып алыңыз.

Титрлеуді қайталаңыз

Конусты колбаға 25 см3 концентрациясы белгісіз сілтіні

пипетка арқылы алыңыз. Бірнеше тамшы индикатор (фенолфталеин) қосыңыз.

Презентация

слайд № 3

20 минут

Практикалық жұмыс.

Оқушылар титрлеу әдісіне қажетті құрал жабдықтарды дұрыс қолданып, қауіпсіздік техникасын бұлжытпай орындау арқылы титрлеуді сәтті орындайды:

  • «HCl ерітіндісінің концентрациясын концентрациясы 1,0 moлдм-3 NaOH ерітіндісмен анықтау титрлеу»
  • Индикатор ретінде фенолфталейнді қолдану
  • Титрлеудің алғашқы және соңғы нүктеслерін кестеге енгізу

Презентация

слайд № 4 -5

Практикалық жұмыс парағы

5 минут

Сабақты бекіту:

Оқушылар Титрлеу туралы сөйлемдерді тірек сөздерді қолданып, толтырады.

  • Титрлеу процесінде қышқыл мен сілті әрекеттесіп, тұз және су түзіп, ………………………………..
  • Титрлеу әдісінде реагенттер .................................... әрекеттеседі.
  • Реагенттердің толық бейтараптануын ................................. нүктесі деп атайды.
  • Бейтараптану толық жүрілгенін анықтау үшін ............................. . қолданады.
  • ....................................... н үктеде индикатор түсі өзгереді.
  • Концентрациясы белгілі ерітіндіні ..................................... деп атайды, және бюреткаға құяады
  • Концентрациясы белгісіз ерітіндіні ..................... құйып, бюрекадағы ерітіндіні тамшылатады.

Презентация

слайд № 6

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға жоғары деңгейлі тапсырмалар ұсынылады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Өзін-өзі бағалау

Өзара бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Практикалық жұмысты жүргізуде мүмкін болатын қауіпті айқындап, оларды болдырмау үшін іс әрекеттерді бұлжытпай орындайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?