Судың иондық көбейтіндісі. Сутектік көрсеткіш. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3D Қышқыл және негіз ерітінділері |
| ||||
Күні: Сыныбы: | Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы: Судың иондық көбейтіндісі. Сутектік көрсеткіш | |||||
Оқу мақсаты | 11.3.4.3 рН мәнін -lg [H+] деп түсінеді және ерітіндінің рН-н концентрацияға айналдырады [H+] және керісінше; | ||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||
Бағалау критерийі | Оқушы мақсатқа жетті, егер: - қышқылдар мен негіздердің рН-н есептейді; - күшті қышқылдар мен негіздердің сулы ерітінділеріндегі [H+] және [OH-] концентрацияларын есептейді. | ||||
Тілдік мақсаттар | рН анықтамасын және оны анықтау әдістерін сипаттау. | ||||
Құндылықтар | Зертханалық жұмысты орындау кезінде топтық жұмыс арқылы құрмет пен ынтымақтастық | ||||
Пәнаралық байланыс | Математика (есептеу) | ||||
Алдыңғы білім | 11.1C Химиялық байланыс | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалім/оқушы әрекеті | Ресурстар | |||
Сабақ басы 1-10 мин | Мұғалім оқушыларды түгелдейді, сабақтың тақырыбымен және оқу мақсаттарымен таныстырады. | PowerPoint 1-4 | |||
Сабақ ортасы 11-26 мин | Мұғалім оқушылармен рН мағынасын талқылайды: рН мағынасы 7 кем болған кезде..... рН мағынасы 7 жоғары болған кезде......... Мұғалім оқушыларға қышқылды, негізді және бейтарап орталарының рН мәнімен байланысын түсіндіреді. | PowerPoint 5 рН шкаласы PowerPoint 6-11 рН шкаласының мағынасын түсіндіру | |||
27 - 37 мин | рН анықтамасын және оны анықтау әдістерін сипаттау. | PowerPoint 12-14 | |||
1-мысал Сулы ерітіндідегі [Н+] ионның молярлық концетрациясын есептеу қажет, гидроксид ионның концетрациясы (моль/л) тең болса: а) 10-4; b) 3,2 · 10-6; c) 7,4 ·10-11. 2-мысал Сулы ерітіндідегі [ОН-] ионнын молярлық концетрациясын есептеу қажет, гидроксид ионның концетрациясы ( моль/л) тең болса: а) 10-3; b) 6,5· 10-8; c) 1,4 ·10-12. 3-мысал Ерітіндінің рН есептеу қажет, [Н+] ионының концетрациясы моль/л тең болса: а) 2·10-7; b) 8,1· 10-3;c) 2,47·10-10. | PowerPoint 15 Қосымша 1 | ||||
Сабақ аяғы 38 - 40 мин | Сабақтың нәтижелерін талқылау. Рефлексия | PowerPoint 16 |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында едәуір қабілетті оқушылар қиындық көріп тұрған оқушыларға көмек көрсете алады. | Сұрақ қою, жеке жұмыс, оқушылардың ауызша берген жауаптарын бағалау арқылы. | Сабақ студенттер мен оқытушы арасындағы пікірталастардан тұрады, қарым-қатынас және басқалардың пікіріне деген сезімталдықты дамытуға мүмкіндік береді. |
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? | ||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? | ||
Жеткізбесе, неліктен? | ||
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? | ||
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? | ||
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||
Жалпы баға | ||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?