Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары- 2 сағ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3С Азот және күкірт | Мектеп: НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.1.11 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісін түсіндіру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар егер: -тақырыпқа сай терминдерді білсе; - Азоттың табиғаттағы айналымын түсіндіре алса; - Азот тыңайтқыштарына мысалдар келтіре алса; - Азот тыңайтқыштарын өндірудің сызбанұсқасын түсіндіре алса; - Өндіріс шарттарын сипаттаса; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады: Азот тыңайтқыштарын қолданудың оң және теріс әсер тізбесін (сөйлеу, тыңдау, жазу дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология Тыңайтқыш, құрамында азоты бар, азотталу, батпақтың түзілуі, балдырдың гүлдеуі, нитрозаминдар, канцерогенді … Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Артықшылықтары...... Жанама әсері ....... Көп қолданған (тыңайтқыш) жағдайда, нәтижелері ... Тамақтың әлемдік өндірісі - ... көбейтілуі мүмкіндігін артырады, бірақ қосымша тәуекелдер……. Бір артықшылығы/ кемшілігі - Сіз көресете алатын басты қорытынды …… Әсердің оң / теріс факторлары …….. Әсерді азайту үшін ……. жасау керек Әсерді азайту үшін. …, біз…….. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, экология | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар | Өзін-өзі реттеу(өзін-өзі, өзгені бағалайды, өзіне және өзгеге кері байланыс береді, қателерін түзетеді,) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы (7.4А) Атомдағы электрондардың орналасуы (8.1A) Қосылыстардың құрылысы (9.1И) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-7 минут Сабақтың ортасы 7-30 минут 30-37 минут | Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Белсендіру: «Matching» Оқушылар берілген формулаларды азот тыңайтқыштарының түрлеріне сәйкес жіктейді.
Оқушылар берілген формулаларды азот тыңайтқыштарының түрлеріне сәйкес жіктейді. Оқушыларды тақырыппен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру Топтық жұмыс: (Т) Азот өндірісінің постер - сызбанұсқасын құру үшін оқушыларға мәтіндік материал үлестіріңіз немесе Web-сайттарды қолдануға мүмкіндік беріңіз. Оқушылардан өндіріс шарттарын: қысым, температура, өзіндік құнын төмендету үшін шикізаттың қолжетімділігі көрсетуді сұраңыз. Топтардың спикерлері «Карусель» принципі бойынша өз сызбанұсқасымен басқа топтарды таныстырады, өз топтарына оралғаннан кейін жетіспеген ақпаратармен сызбанұсқаларын толықтырады.
Уақыттық кезеңдер: Постер құру-10 мин Топ спикерлері үшін – 2 мин (8 мин) Топтың ішінде талқылау-5 мин Бағалау критерийлері:
Оқушылардың білімдерін жинақтау мақсатында видео көруге ұсыну: https://www.youtube.com/watch?v=GCWD-TJJUjA | Презентация Оқушыларды 4 топқа бөлу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 минут | Рефлексия: Мен мақсатқа жеттім, себебі............................. Мен сыныптастарыма көмек көрсеттім, себебі..................................... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация | Бағалау – оқушыларды қалай тексересіз | Денсаулық пен қауіпсіздік ережелердің сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: 1.Аллотропия құбылысын түсіндіре алады, оттек, озон, күкірттің қасиеттері мен ерекшеліктерін сипаттай алады; 2.Галогендердің топ бойынша қасиеттерінің өзгеруін біледі; 3.Хлор, бром, иодтың физикалық қасиеттерін салыстырып ұқсастығымен айырмашылығын анықтайды; 4.Хлор, бром, иодтың химиялық қасиеттеріне тән реакция теңдеулерін жазады; 6.Тотықтырғыш пен тотықсыздандырғыштарды анықтай алады. Кейбір оқушылар: 5.Электрондық баланс әдісі арқылы реакция жаза алады; 7. галогендердің қасиеттеріне байланысты кроссворд құрастырады | Өзін-өзі, өзгені бағалау, мұғалімнің бағалауы. | Барлық галогендер өткір иіске ие. Онымен аз мөлшерде тыныстағанда тыныс жолдарының қатты тітіркенуіне және сілекейлі қабықшаның қабынуына әкеледі. Мектеп зертханасында галогендер қатысында тәжірибелер жүргізудің қажеті жоқ. Галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерін оқу кезінде интерактивті периодтық кестелерді, видеоларды қолдану қажет. Йод өте қауіпті. Тәжірибені жүргізген кезде міндетті түрде қорғаныш көзілдірік кию және тәжірибені ауа тазартқыш шкафтың ішінде жүргізу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? | 1: 2: 3: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? | 1: 2: 3: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу | 1: 2: 3: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?