Азотты тыңайтқыштарды өндірістік өндіру. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Химия. Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3C Азот және күкірт | Мектеп: Қызылорда қаласындағы НЗМ | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы | Азотты тыңайтқыштарды өндірістік өндіру. | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.1.11 азотты тыңайтқыштар өндірісінің процесін түсіндіру | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - Азотты тыңайтқыштар процесінде болатын реакция теңдеуін жаза алады - Негізгі реакцияның жағдайын көрсетеді | |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар матриалды ұсыну барысында жаңа сөздік қорларды дұрыс қолдана алады Пәннің сөздік қорлары және терминологиясы: Минеральные удобрения – Mineral fertilizers – Минералды тыңайтқыштар Процесс Оствальда – Ostwald process – Оствальд процессі Жазуда және диалог үшін қажетті фразалар жинағы: Азотты тыңайтқыштарды алу үшін алдымен X затын алып, содан кейін Y алу керек. | |||||
Құндылықтарды дамыту | Оқушыларды өздерінің кластастарын сыйлайды, әрбірін мұқият тыңдайды | |||||
Пәнаралық байланыстар | - | |||||
Бастапқы білім | 9.3А Бөлім. 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (VІ) топ элементтері және олардың қосылыстары | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы. 1-5 | Бірлескен жағдайды ұйымдастыру. Тыңайтқыш – өсімдіктердің өсуін жылдамдататын зат. Ал бізге біздің білімімізді жылдам өсіретін бірдеңе керек. Оқушыларға ол не екенін қиялдауға мүмкіндік беріңіз. Тапсырмаларды орындау біздің миымыз үшін тыңайтқыш | |||||
5 | Мақсат қою Сабақ тақырыбын және мақсатын қайталаңыз | |||||
Сабақ ортасы. 6-15 | Жаттығу Оқушыларды 3 топқа біріктіріңіз. Оларға әртүрлі нұсқадағы тапсырма беріңіз. Орындап болғаннан кейін өздерінің шешімдерін барлығының алдында түсіндіреді | Тапсырма | ||||
16-30 | Тәжірибе алмасу Әр топқа түсіндіруге уақыт беріңіз | Плакаттар, презентациялар | ||||
36-40 | Кері байланыс Оқушылардың тақырып бойынша өз ойларымен бөлісуге мүмкіндік беріңіз Келесі сабақта азотты тыңайтқыштар туралы тағы қандай ақпараттар ұсынытынына мүмкіндік беріңіз | |||||
36-40 | Үй тапсырмасы Төменде азотқосылысты тыңайтқыш берілген. Басқаларға қарағанда құрамында азоты көп тыңайтқыштың өндірістік толық сызбасын салыңыз: аммоний нитраты, аммоний сульфаты, аммоний гидросульфаты | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Барлық оқушылар білу керек: барлық реакцияларды білу және жаза алуы. Олардың жүру жағдайларын білуі керек. Көпшілік оқушылар білу керек: процесті сызба түрде сыза алуы керек және дайын сызбаны оқи алуы керек Кейбір оқушылар білу керек: азотқұрамды тыңайтқыштардың әртүрлілігін болжайды, оның ішінде органикалықты да | Оқушылар тақырыпты белсенді талқылайды, топта және жұпта белсенді жұмыс жасайды. Оқушылар жұмыс парағын жеке толтырады, сосын өздерін тексереді. | Химия кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау талап етіледі. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?