Табиғатта кездесетін түрлері және жай заттарының алыну әдістері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

14 (IV) топ элементтері .

Мектеп: ФМН НИШ Орал қаласы.

Күні: 75-76

Мұғалімнің аты-жөні: Жаннатова А.К

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Табиғатта кездесетін түрлері және жай заттарының алыну әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.1.5 14 (IV) топ элементтері түзетін химиялық қосылыстарының және жай заттарының алыну әдістерін сипаттау.

11.2.1.6 14 (IV) топ элементтері және оның қосылыстарының қолданылуы мен таралуы туралы ақпараты талдау.

 Сабақ мақсаттары

  • 14 топ элементтерінің табиғатта таралуын білу
  • 14 топ элементтер түзетін жай заттардың алыну әдістерін білу
  • Маңызды қосылыстарының таралу аймақтарын білу..
  • Қолданылу салаларын анықтау.

 Бағалау критерийлері

14-топ элементтерінің жер қыртысындағы таралуын, маңызды қосылыстарын білсе;

Кем дегенде екі элементтің алыну әдістерінің айырмашылығын түсіндірсе;

Элементтердің табиғатта таралуы мен алыну әдістерін ескере отырып қорытынды шығара алса;

Кем дегенде 2 аймақтағы қолданылу саласын 2 фактімен дәлелдеп көрсете алса

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

жұптаса отырып элементтер қасиеттерінің өзгеруін талқылап, кесте түрінде қорытынды жасайды (айтылым , тыңдалым және жазылым дағдылары)

Пәнге тән лексика мен терминология:

металл, бейметалл, металлоидтер

ауыр металдар, (бей-) металдық, (электр және жылу) өткізгіштігі, құрамдас, тенденция, қасиеттері

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

(Бей-) металдардың типтік қасиеттері

Кремний табиғатта ............ ........... ............. кездеседі.

Металды элементтердің сипаты

Көміртегінің табиғатта бірнеше ............................. аллотропиялық түр өзгерістері бар.

 Құндылықтарды дарыту.

Академиялық адалдық .Ынтымақтастық

 Пәнаралық байланыстар

Физика, биология

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация дайындау арқылы

Бастапқы білім

11.1A Атом құрылысы

11.1C Химиялық байланыс

11.1D Периодтылық

11.2B Энергетика

11.2D Тепе-теңдік

11.4D Термодинамика

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 минут

4-10 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Тапсырма №1

Мұғалім іс әрекеті:

Оқушыларға түрлі түсті қағаздардан тапсырмалар беріледі,.Нәтижесінде оқушылар қолдарындағы әр элементтің қолданысын біле отырып төрт топқа бөлінулері қажет.

Оқушылар өздері жаңа тақырып пен оқу мақсаттарын анықтап, дәптерлеріне жазып алады.

(C-Pb).қолданыс тары көрсетілген қима қағаздар.

Сабақтың ортасы

11- 26 мин

27-41 мин

42-54 мин

55- 70 мин

71- 77 мин

Оқушы іс –әрекеті: Қолдарындағы қима қағаздар арқылы топтасады.

Мақсаты: жаңа сабақ тақырыбы мен сабақтың оқу мақсатын оқушылардың өздері анықтау. Бұл жерде бұл тапсырманың маңыздылығы оқушылардың жаңа тақырыпты өмірмен байланыстыра алулары.

Бағалау: оқушы – мұғалім

Жаңа тақырып.

Тапсырма №2 Топтық тапсырма.

Мақсаты : Оқушылардың өз бетімен жұмыстану арқылы зерттеу дағдыларын қалыптастыру.

Мұғалім іс әрекеті:

(G) Оқушылар топтарға бөлінеді. Әрбір топқа бір элемент беріледі (C-Pb). Әрбір топ «өз» элементінің презентациясын жасау керек. 

Оқушы іс –әрекеті: G) Презентацияда элементтердің табиғатта қосылыстарының кездесуін, ашылу тарихын зерттейді.

 1 топ: Кремний: кварц, яшма, агат, опал, силикаты, алюмосиликаты -

2 топ: Көміртек: графит, алмаз, каменный уголь, нефть, природный газ, орг. в-ва, карбонаты

3 топ: Германий, қалайы және қалайы: Касситерит SnO2 ; Галенит PbS; Аргиродит (Ag8IGeIV)S6 ; Германит (FeIICu6IGe2)S8

  Бағалау: оқушы –оқушы , бірін – бірі бағалайды.

Тапсырма №3

Жұптық тапсырма.

Мұғалім іс әрекеті:

Оқушыларға (C-Pb).тобы элементтерінің зертханада және өнеркәсіпте алу жолдарының реакция теңдеулерін жазу беріледі.

Оқушы іс –әрекеті:

Оқушылар реакция теңдеулерін жазады.

 Бағалау: оқушы –оқушы , бірін – бірі бағалайды.

Тапсырма №4

Топтық тапсырма.

Мұғалім іс әрекеті:

Оқушылар берілген қосымша ақпараттар мен ресурстарға сүйене отырып, тапсырмаларды орындайды.

Оқушы іс –әрекеті:

Т) Оқушылар топта берілген критерийлерге сай 14-топ элементтерінің қолданылуы туралы 1 беттен тұратын ақпарат дайындайды. Оқушыларға өзін – өздері бағалауға арналған топқа бағалау парағы үлестіріледі. Бұл бағалау парағы арқылы оқушылардың берілген жұмысқа сандық және сапалық тұрғыдан қалай қатынасқандығына талдау жасауға болады.

Оқушылар ақпараттарды тыңдап болғаннан кейін топтағы барлық элементтер үшін жекелей қорытынды кесте құрады. 

 Бағалау: оқушы –оқушы , бірін – бірі бағалайды.

Презентация

https://twig-bilim.kz/kz/film/the-elements-silicon

https://twig-bilim.kz/kz/film/carbon-buckminsterfullerene

Жұмыс парағы

Сабақтың соңы

78-80 мин

Бас бармақ арқылы кері байланыс жасау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?