Полимерлену реакциясы №9 зертханалық тәжірибе "Полимерлер және олардың қасиеттері". Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2C Синтетикалық полимерлер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Полимерлену реакциясы №9 зертханалық тәжірибе "Полимерлер және олардың қасиеттері"

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.20 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру және полимерлер қасиетін зерттеу

 Бағалау критерийлері

  • Полимерлердің негізгі қасиеттерін біледі.
  • Полимерлену реакция теңдеулерін құрастыра алады;

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология: полимер, мономер, полимерлену, синтетикалық полимер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Полимер дегеніміз ........... .

Мономер дегеніміз ........... .

Полимерлену реакциясы ..................... нәтижесінде пайда болады..

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру.

Бастапқы білім

Органикалық химия. Алкендер.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың басы

4 минут

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқушыларды амандасып, сабаққа дайындықты тексеру.

Алдарыңызда келесідей заттар берілген: ағаш сызғыш, пластикалық үшбұрыш, жүн, қағаз. Осы заттарды не біріктіреді және артығын табыңыз?

Жеке жұмыс

Задание №1

Допиши определения:

Полимеры - это _______________________соединения, молекулы которых состоят из множества повторяющихся одинаковых _________________ __________________.

Реакция __________________________- это химический процесс соединения множества молекул мономеров в крупные молекулы полимеров.

Число, показывающее, сколько молекул мономера соединилось в молекулу полимеров, называют ____________________ ______________________.

Ресурстар

Презентация

Сабақтың ортасы

7 минут

20 минут

Полимерлердің қасиеттері. Полимерлердің молекулалық массасы әр түрлі және құрылымының айрықша сипаты болуына байланысты, олардың қасиеттерінің кіші молекулалы заттардың қасиеттерінен айтарлықтай өзгешелігі болады. Жоғары молекулалы қосылыстардың молекулалық массасы өскен сайын физикалық қасиеттерінің өзгеруіндегі тағы бір ерекшелік — оларды қыздырғанда, ерекше булану құбылысы (ұшқыштығы) байқалмайды. Одан әрі қыздыра берсе, белгілі бір температурада термиялық айырылу процесі жүреді. Жоғары молекулалы қосылыстар — мүлде ұшпайтын, газ күйіне ауыспайтын заттар.Полимерлерді қыздырғанда болатын өзгерістер олардың құрылым ерекшеліктеріне де байланысты болады. Қыздырғанда байқалатын өзгерістеріне байланысты полимерлік материалдар термопласты және термореактивті деп бөлінеді.Полимерлер көпшілік жағдайда ерімейді. Алайла түзу құрылымды полимерлерді кейбір ерекшеліктерінде аздап болса да ерітуге болады.Бұл ерітінділер өте тұтқыр болады. Ал кеңістіктік полимерлер ерімейді. Кейбіреулері, мысалы, резеңке еріткіштерде тек қана ісінеді. Тармақты полимерлердің химиялық құрамы, молекулалық массалары бірдей болғанымен, сызықтық полимерлерге қарағанда ерігіштігі жоғары болады. Оның себебі, сызықтық полимерлерде байланыстардың екі түрлі типі (химиялық валенттік байланыстар және молекулааралық химиялық байланыстар) өзара әсерлесу нәтижесінде энергетикалық сипаттамасының әр түрлі болуы, еру мен балқу мүмкіндігін анықтайды. Торлы құрылымды полимерлердің макромолекулалары арасында берік химиялық байланыс болатындықтан, еріткіштерде ерімейді, тек ісінеді.

Полимердің беріктігі. Полимердің келесі маңызды қасиеті — олар механикалық берік келеді, әсіресе кеңістіктік құрылымды полимерлер ерекше берік болады. Беріктік қасиет полимерлердің тармақталу дәрежесі мен типіне байланысты. Тіпті молекулааралық байланыстар үлкейген сайын заттың қаттылығы да арта түседі, серпімділік модулі артып, салыстырмалы деформациялығы азаяды. Торлы құрылымды (кеңістіктік) полимердің қасиеттері алмаз тәрізді кристалл заттардың қасиеттеріне жақындайды. Сонымен полимерлердің беріктігіне әсер ететін факторлар қатарына молекулалық массасы, табиғаты, макро-молекулалардың бағдарлануы, құрылымдарының сипаты, тізбектерінің тігілу дәрежесі және т.б. жатады.

Полимердің электр өткізгіштігі.Полимердің электр өткізгіштігі, әдетте, өте нашар. Олардың электрлік қасиетіне оған электр өрісін бергенде көрсететін қасиеттері сияқты диэлектриктер, жартылай өткізгіштер және электр өткізгіштер болып бөлінеді.Полимерлердің жылу өткізгіштігі. Полимерлердің жылу өткізгіштігі нашар. Жылуөткізгіштік дегеніміз — жылудың полимердің жылырақ бөлігінен суығырақ жеріне тасымалдануынан температураның теңесу процесі.

Құрамы мен құрылысын біле отырып полимерлердің қасиеттерін анықтауға болады.

Зертханалық тәжірибе (жұптық жұмыс)

Қауіпсіздік ережелерін сақтауды ұмытпаймыз.

Стаканда полимерлер қоспасы. Оларды суда ерітіңіз. Олар суда ериді ме? Бұл қоспадан полиэтилен бөліңіз. Суға батқан кезде олар да әртүрлі.

Жауап: Полиэтилен суға батпайды, басқа полимерлер-Судан ауыр. Полимерлер қышқылдардың, сілтілердің әсеріне төзімді. Көптеген полимерлер суда және басқа да органикалық еріткіштерде ерімейді. Полипропилен еріткіштеріне қатысты, мысалы, ыстық метилбензолда (толуолда) ериді. Поливинилхлорид бензолда ісіп, полистирол ацетонда ериді. Дихлорэтан полистирол мен оргшыны жақсы ериді және оны ең жақсы желім ретінде желімдеу үшін пайдаланады.

Сұрақ: полимерлер қышқылдар мен сілтілердің әсеріне неге төзімді деп ойлайсыз?

Жауап: қасиеттері бойынша олар шекті көмірсутектерді еске салады.

Неге адамдар полимерлерді пайдалануды қалайды? Неге олар дәстүрлі материалдарды ығыстырады? Олар қандай қасиеттерге ие?

Жауап: жеңіл, агрессивті ортаға төзімді, төмен құны, белгілі бір балқыту температурасы жоқ, еріткіштердің көпшілігінде ерімейді және т. б.

Презентация

Қосымша 1

Қосымша 2

7 минут

Қорытынды. Сабақты қорытындылай келе, сабақтың мақсатына қайта оралу. Келесі сұрақтар арқылы сабақты бекіту:

  • Тамақты сақтағанда қаптайтын арнайы түссіз полимер? (полиэтилен)
  • Қант салынған қапшықтар қандай материалдан жасалған?(полиметилакрилат)
  • Полиэтилен немесе полпропилен жанғанда бөлінетін улы зат қалай аталады? (фенолформальдегид).
  • Нанды арнайы полиэтиленге салып қойсақ, 2 күннен кейін неге көгеріп кетеді.? (полэтилен ауа , су т.б.өткізбейтін материал)
  • Полимерлердің ең қарапайымы қалай аталады? (полиэтилен)
  • Полиэтиленді алу реакциясы қалай аталады? (полимерлену)

Рефлексия.

Тренинг. Жақын жерде тұрып, қолдарыңызды ұстаңыз. Енді бір-біріңізден алыстаңыз, бірақ қолыңызды жібермеңіз. Осылайша полимерлерді созуға болады. Олар созылуға төзімді. Енді бір-біріңізге мүмкіндігінше жақындаңыз және қолыңызды ашпаңыз. Полимерлерді қатты сығуға болады, өйткені олар сығымға төзімді.

Презентация

Сабақтың соңы

2 мин

Үйге тапсырма:

Полимерлердің қасиеттеріне байланысты кесте толтыру.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?