14 (IV) топ элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері. Зертханалық тәжірибе №10 "Қорғасынның, қалайының және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері". Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3 B 14 (IV) топ элементтері | Мектеп: Орал қ. ФМБ НЗМ | |||||||
Күні: 11 класс | Мұғалімнің аты-жөні: Базарова Д.Ж.
| |||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | 14 (IV) топ элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері. Зертханалық тәжірибе №10 "Қорғасынның, қалайының және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері" | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.1.2 14 (IV) топ элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеуін құру; 11.2.2.1 параллель өтетін реакциялардың теңдеулері бойынша есептерді шешу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: 14 топ элементтерінің физика-химиялық қасиеттерінің өзгеру үрдісін түсіндіру Пәнге қатысты лексика мен терминология металл, бейметалл, терісэлектрлік, физикалық қасиеттері, қайнау температурасы, тренд, химиялық қасиеттері, химиялвқ реакция теңдеуі, көлем, масса. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - Менің ақпарат көзі болды… - Мен тауып, бұл… - 14 топ элементтерінің химиялық қасиеттері… - 14 топ элементтерінің химиялық қасиеттерінің өзгеру үрдісі төмендейді… | |||||||
Бастапқы білім | ||||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 0-5 мин (барлығы 5 мин) |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Мақсаты: сабақ тақырыбын енгізу Тапсырма сипаты: алдыңғы білімді тексеру. Сабақ тақырыбын, Сабақтың мақсаты мен тілдік тапсырмалар беріледі. Оқушы іс-әрекетті: оқушылар өткен сабақта қарастырылған 14 топ элементтерінің топ бойынша өзгерістерін еске түсіреді. Ол үшін “Quiz” тапсырмасын орындайды. Кейін жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысады. Мұғалім іс-әрекетті: Мұғалім оқушыларға өткен тақырыпты еске түсіру үшін тапсырма береді. Кері байланыс: Оқушы-оқушы Жаңа тарау, сабақ тақырыбы, мақсаттары мен жетістік критерийлерімен танысу. | Презентация | ||||||
Сабақтың ортасы 5-40
40-45 45-75 60-75 | Зертханалық тәжірибе №10 "Қорғасынның, қалайының және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері" Тапсырма сипаты: ! Қауіпсіздік техникасы ережелерін тексеру. Оқушыларды 2 топқа бөлінеді және элементтер мен олардың қосылыстарының қасиеттерін зерттеу бойынша эксперименттер жүргізу сұралады. Оқушылар келесі реакцияларды қамтуы тиіс: Қалайы және қорғасын: * сұйылтылған тұз қышқылымен * сұйылтылған күкірт қышқылымен * азот қышқылымен * концентрацияланған қышқылдармен-демонстрация *натрий гидроксидінің концентрацияланған ерітіндісі (демонстрация). Хлорид қалайы ерітіндісі (II) : * натрий гидроксиді * аммиак ерітіндісі * мырыш кесектері * калий дихроматының қышқылданған ерітіндісі (VI) * калий манганатының қышқылданған ерітіндісі (VII). Қорғасын нитратының (II) ерітіндісі: * калий хлориді, бромид және йодид ерітінділері. * сұйылтылған күкірт қышқылымен * натрий гидроксиді ерітіндісі. Қалайы хлориді (II) ерітіндісі бастапқыда концентрацияланған тұз қышқылында дайындалады және бұл процедураны құзыретті тұлға орындауы тиіс. Қалайы хлориді (II) зиянды. Көзді қорғау құралдарын киген жөн. ! Қорғасын тұздары улы және қоршаған ортаға қауіпті. Көзді қорғау құралдарын киіп, қолданғаннан кейін қолды мұқият жуу керек. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар қауіпсіздік ережесін сақтай отырып қорғасын, қалайы және олардың қосылыстарының химиялық реакцияларын жүргізеді. Мұғалімнің іс-әрекеті: Мұғалім оқушылардың тәжірибені жүргізуді қадағалайды. Кері байланыс: Оқушы-мұғалім, оқушы-оқушы. Жетістік критерийі:
Дескрипторлар * Эксперимент жүргізу * Химиялық теңдеулерді жазыңыз * Өз тұжырымдарыңызды жазыңыз Тапсырманың сипаттамасы: қосымша парақты құру Мұғалімнің әрекеттері: Мұғалім есеп шығаруда қолданылатын негізгі формулаларды сұрайды. Неге стехиометрияны білу маңызды? Параллель реакциялар теңдеулерін қолдану арқылы есептерді шешу алгоритмін оқушылармен талқылайды. Тапсырманың сипаттамасы: Есептер шығару Мұғалімнің әрекеттері: Студенттерге параллель реакциялардың теңдеулері бойынша есептеу үшін дифференциалды тапсырмалары бар жеке карточкалар беріледі. Оқушыларды бағалау үшін, жұмыс аяқталғаннан кейін, бір-бірін бағалауды ұсынылады. Оқушы әрекеті: Оқушылар жеке берілген есептерді шығарады. Жетістік критерийі: * есептеу үшін математикалық формулаларды білу * химиялық теңдеулерді жазыңыз * молярлық қатынас бойынша қосылыстардың массасын / көлемін анықтау Бағалау: бірін- бірі бағалау | тапсырма парағы http://www.chemguide.co.uk/inorganic/group4/oxstates.html#top http://www.youtube.com/watch?v=tQ_sJTQAnRM http://www.nuffieldfoundation.org/practical-chemistry/silver-and-lead-halides http://zadachi-po-ximii.megapetroleum.ru/zadacha-na-parallelnoe-protekanie-reakcij/ http://uchebilka.ru/fizika/30572/index.html?page=7 https://drive.google.com/file/d/0BzWC5XH_Ts5BQ2F6WVdieXpBb2c/edit | ||||||
Сабақтың соңы 75-80 (Барлығы 5 мин) | Рефлексия Сіз білетін 3-үш жаңа нәрселер 2-сіз әлі білгіңіз келетін нәрселер 1-Нақтылау Мәселесі | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Бір – бірін бағалау, Өзін-өзі бағалау Жетістік критерийлері бойынша бағалау. | Денсаулықты нығайту әдістері Үзіліс және физикалық жүктемелер қолданылады. Осы сабақта қолданылған техника қауіпсіздігі ережелерінің тармақтары. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?