Ферменттердің ролі мен қолданылуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4A Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклдікқосылыстар. Нуклеинқышқылдары

Мектеп: Шымкент ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ферменттердің ролі мен қолданылуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Ферментативтік катализ үдерісін және «құлып кілт» моделі тұрғысынан ферменттің әсер етуін түсіндіру
  • Бәсекелестік ингибирлеуді түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

  • Ферментативтік катализ үдерісінің тиімділігін анықтау
  • Ферментеттердің әсер ету механизмін «құлып кілт» моделі арқылы түсіндіру
  • Ферменттердің белсенділігін тежеуді ингибторлар әсері арқылы түсіндіру
  • Бәсекелес ингибирлеу ұғымын схемалар арқылы көрсету

 Бағалау критерийлері

  • Ферменттердің биохимиялық процестердегі роліне мысал келтіреді
  • Ферменттердің әсерін«құлып кілт» моделімен түсіндіреді
  • Бәсекелес ингибирлеуді модельдейді

 Тілдік мақсаттар

 

Ферментативтік каталиді сипаттайды

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Ынтымақтастықты топтық бірлескен жұмыс арқылы дарыту

 Пәнаралық байланыстар

Биология- тірі ағзалардағы биологиялық сұйықтықтардың денатурациясы

 АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-kinetika/lesson/fermentter

Бастапқы білім

Ақуыз гидролизі

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Алдыңғы білімді белсендендіру сәті:

Мұғалім демонстрациясы: сутек пероксидінің каталаза ферменті және марганец диоксиді әсерінен ыдырауын көрсетеді (піспеген картопқа, піспеген етке, сәбіз шырынына сутек пероксидін тамызып, оттек газының бөлінгенін шоқтанған шыра арқылы тексеру)

Оқушылар демонстрациядан биологиялық катализатор мен биологиялық емес катализатордың тиімділігін салыстырады.

Оқушылар тәжірибелік мәліметтермен танысу арқылы да фермент пен катализатордың реакцияны жылдамдығына әсерін салыстырады.

Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс

Бағалау: мұғалімнің кері байланысы

1-қосымша

3 минут

7 минут

10 минут

10 минут

Оқушылардың білімін актуализациялау кезеңі.

«Биохимиялық процестер» bilimland сайтынан 2-бет бейне түсіндірме арқылы ферменттердің биохимиялық процестер үшін маңыздылығын талқылау

Оқып үйрену кезеңі

«Белгілеулер мен энергетикалық диаграмма» 4-беттегі видеоанимациядан ферментативтік катализдің механизмін талқылау. Мұғалім сұрағы:

  • Ферменттер реакцияны қалай катализдейді?
  • Активтендіру энергиясы ферментативті катализдеу кезінде қалай өзгереді?
  • Ферментативті катализдің схемасын жазып көрсетіңіз

Топтық жұмыс

Оқушылар 3 топта бәсекелес ингибирлеу жөніндегі мәтінмен танысады.

Оқушылар мәтінмен танысып, бәсекелес ингибирлеу схемасын ферменттің субстратпен және ингибитормен әрекеттесуін реакция теңдеуі арқылы көрсетуі керек

Білімді қолдану кезеңі

Топтық жұмыс. Оқушылар бәсекелес ингибирлеу және ферментативтік катализ механизмін пазлдар арқылы модельдейді.

Әр топ өзінің моделін түсіндіреді

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-kinetika/lesson/fermentter

2-қосымша

3-қосымша

Сабақтың соңы

3 минут

Оқушылар рефлексия орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

Тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация – тапсырмалар жайдан күрделіге қарай беріледі. Қабілет бойынша оқушыларға мұғалім тарапынан, қабілеті жоғары оқушылар тарапынан қолдау көрсетіледі. Психо -физиологиялық тұрғыдан оқушыларға тапсырмалар визуалдылыққа,аудиалға, кинестетик тактилді сипап сезу тапсырмалары (практикалық жұмыс) ұйымдастырылады

Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы

Кабинеттегі жарықтың түсуін қадағалау, оқушылардың партада дұрыс отыруын ескерту, бөлменің ауасын желдету

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы

ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтың уақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақ жоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұл бөлімді саба қтуралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?