Карбон қышқылдарының қасиеттері. Зертханалық жұмыс №2 "Сірке қышқылы қасиеттерін зерттеу". Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.1В Карбонильді қосылыстар. (21 сағат) | Мектеп: | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Карбон қышқылдарының қасиеттері.Зертханалық жұмыс №2 "Сірке қышқылы қасиеттерін зерттеу" | ||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.8 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құру | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | - карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құру - орындаған тәжірибе негізінде карбон қышқылдарының химиялық қаксиеттеріне қорытынды жасау. | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика және сөйлемдер мысалында тілдік мақсаттарды анықтаңыздар. Оқушылар: металдар карбон қышқылдарының ерітінділерінен сутекті ығыстыра алатындығын түсінеді Лексика және сөйлемдер мысалында тілдік мақсаттарды анықтаңыздар. Оқушылар: Орынбасу немесе ығыстыруға қатысты терминдерді қолданып, ауызша немесе жазбаша ығыстыру үрдісін сипаттайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Бейорганикалық және органикалық қышқылдардың қасиеттері ортақ. Диалог пен жазуға арналған сөздердің пайдалы жинағы: Карбон қышқылдары әлсіз электролиттер, сондықтан қайтымды диссоциацияланады.
| ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жұппен жұмыс жасағанда өзіңізді және басқаларды құрметтеу. Бір бірін бағалау барысында ашықтық және академиялық шындықты сақтау. Қоршаған ортаға қамқорлық жасау және тұрақты дамуға ұмтылу. Өмір бойы оқу | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия/биология | ||||||||||||||||
АКТ құзыреттілігін қолдану | |||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | 11.1В Карбонилді қосылыстар | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері | Дереккөздер | |||||||||||||||
Вызов (актуализация знаний) 5 мин | Қолайлы психологиялық орта орнату Миға шабуыл Өткен сабақты қайталау және осы сабаққа қызығушылығын арттыру үшін тапсырма орындалады. «Сөзді тап!» ойыны. Әріптер жолағынан қойылған сұрақтарға жауап беріңдер (жақшада дұрыс жауап сөзінің әріптер саны көрсетілген):
Жаңа тақырыпты және мақсатты анықтау | Презентация | |||||||||||||||
Түсіну (жаңа ұғымдарды қалыптастыру және әрекет әдістері) 5 мин 10 мин 5 мин 13 мин | Мұғалім түсіндіру: бейнедерек bilimland «Неліктен карбон қышқылдары қышқылдық қасиетке ие?» Карбон қышқылдарының сулы ерітіндісі сутегі иондары мен карбоксилді аниондарға ыдырайды. Олар әлсіз қышқылдар. RCOOH(с.е.) RCOO – (с.е.) + H + (с.е.) карбон қышқылы карбоксилат – ионы + сутек ионы Карбон қышқылдарының қышқылдық қасиеттерінің негізгі себебі - сутегі атомында жартылай оң зарядты O - H байланысының полюстілігі. Бейорганикалық қышқылдардың химиялық қасиеттерімен не ортақ? Жұппен жұмыс: Зертханалық жұмысты орындау (қосымша1). Кестені толтыру. Оқушылар жұмыстың қорытындысын өздері жазып алады, қажет болған жағдайда мұғалім толықтырады, нақтылайды. Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік нұсқаулықтарын мұқият оқып шығыңыз. Нәтижелерді талқылау, жазбаларды толықтыру. Бекітуге арналған тапсырмалар: Топпен жұмыс (екі топ) Әр топ 2 карточкадан таңдайды. Топтағы жұмыс 5 минутқа есептелген. Оқушылар топтың бір өкілінің жауабын тыңдайды, толықтырулар мен түсіндірулер енгізуге болады. Сөйлеу уақыты- 4 минут. Тапсырма 1: Клеопатра патшайымы дәрігерінің кеңесі бойынша зергерлерге әйгілі ірі інжуді сірке суында ерітіп, содан кейін алынған ерітіндіні біраз уақыт аралығында ішеді. Сұрақ: Клеопатра қандай реакцияны жүргізді? (реакция теңдеуін жазыңыз) Ол қандай қосылыс қабылдады? Бұл реакцияның өнімдері ағзаға пайдалы ма? Тапсырма 2: Неліктен сірке қышқылын алюминий контейнерлерінде сақтауға болмайды? (реакция теңдеуін жазыңыз) Тапсырма 3: Қамырға сірке қышқылы мен сода (NaHCO3) қосылған кезде қамыр жақсы көтеріледі. Мұны қалай түсіндіруге болады? (реакция теңдеуін жазыңыз). Тапсырма 4: Қандай жағдайда, тот басқан гайкаға сірке қышқылына малынған шүберек салады? (реакция теңдеуін жазыңыз). |
| |||||||||||||||
2 мин Рефлексия | Мұғалім сабақ мақсаттарына оралады. Мақсатқа жетуді тексереді Адамды бояу . | Презентация Қосымша №3 | |||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | |||||||||||||||
оптарға бөлу кезінде кеңесші рөлін орындай алатын (қажет болған жағдайда) оқушы болатындай топтардың құрамы таңдалады. | Сабақ барысында кеңейтілген пікірталас және сауалнама. Мұғалім жауаптар сапасында оқушы білімінің үлгерімін бағалайды. | Химия кабинетінде жұмыс істеу кезінде жалпы қауіпсіздік ережелерін сақтаңыз. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Саралау сабақта дұрыс орындалды ма? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?