Қазақстанның силикат өнеркәсібі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4B Бейорганикалық қосылыстар және құймалар өндірісі | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Қазақстанның силикат өнеркәсібі | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.11 шыны және цемент өндіру процесі мен олардың қолданылуын сипаттайды | |||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы мақсатқа жетеді, егер:
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: ауызша және жазбаша түрде шыны және цемент өндіру әдісін, оларды қолдану салаларын сипаттай алады. Лексика және терминология: шыны, цемент, фарфор, хрусталь, құрылыс, құм, силикат өнеркәсібі | |||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. | |||||
АКТ қолданудағы дағдылар | Power Point-пен, YouTube мәліметтерімен және «BilimLand» білім беру платформаларымен жұмыс. | |||||
Предварительные знания | 8.3В Химиялық реакция энергетикасына кіріспе 8.3С Қайтымды реакциялар 8.2В Химиялық реакция жылдамдығы | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру. | Презентация | ||||
Сабақтың ортасы 5 – 15 мин
15 – 25 мин 25 – 38 мин | Білім алушылар 3-4 адамнан топтарға бірігеді. Мұғалім оқушыларды шыны және цемент өндіру бойынша теориялық материалмен танысуға шақырады. Білім алушылар ұсынылған материалдарды оқып, «BilimLand» білім беру платформасының материалдарын пайдаланады: Мұғалім талқылауды ұйымдастырады. Оқушылар топ болып әр түрлі шыны және цемент түрлерін сипаттайды. Талқылау барысында студенттер шыны және цемент түрлері бойынша кестені толтырады. Оқушылар топтарда зерттелген тақырып бойынша үш сұрақ құрастырады (жазбаша түрде). Құрастырылған сұрақтарға басқа топтың оқушылары жауап береді. Цемент өндірісі Шикізат: әктас (CaCO3), саз (Al2O32SiO22H2O). Өңдеу химиясы (күйдіру): Al2O32SiO22H2O=Al2O32SiO2 + 2H2O СаСО3 = CaО + CO2 СаО + Al2O32SiO2 = CaОAl2O32SiO2 Технология: түтік пештерінде күйдіру. Шыны түрлері Терезе, бөтелке: Na2O СaO 6SiO2 Түсті Na2O СaO 6SiO2 + қоспалар: Cr2O3 – изумруд-жасыл түсті Fe2O3 – жасыл түсті CoO – көк түсті MnO2 – күлгін түсті Химиялық К2O СaO 6SiO2 Кварцты SiO2 Хрусталь К2O PbO 6SiO2 Шыны өндірісі Құрамы: Na2O СaO 6SiO2 Шикізат: кальций қосылған сода (Na2CO3), кварц (SiO2), әктас (CaCO3). Өңдеу химиясы: CaCO3 + SiO2 = CaSiO3 + CO2 Na2CO3 + SiO2 = Na2SiO3 + CO2 CaSiO3 + Na2SiO3 + 4SiO2 = Na2OСaO6SiO2 Силикат өнеркәсібінің кері әсері:
Өзін-өзі бағалау. Мұғалім сұрақтарды құрастыру процесін қадағалайды, құрастыру кезінде де, жауап беруде де көмек көрсетеді. Сұрақтардың мазмұны мен стилі тақырыпқа сәйкес келуі керек. Топтық жұмыс Шынының бір түрін жоспар бойынша сипаттаңыз:
| Химия_10.4В(ОГН)_Қазақстандағысиликат өнеркәсібі_Қосымша мәлімет Презентация | ||||
Сабақтың соңы 38 – 40 мин | Сабақтың нәтижесін қорытындылау. Рефлексия: А) Бүгінгі сабақта жақсы үйренгеніңіз? В) Тақырып бойынша қиындық туғызған кезең? С) Не нәрсемен жұмыс жасау керек? Үй жұмысы. 1). Сабақ материалын білу. 2). Тапсырмаларды орындау: Тапсырма № 1 6,1 кг натрий силикатын алу үшін қанша грамм кремний оксиді қажет, егер құрамында 0,2% қоспа болатын болса? Тапсырма № 2 1 т шыны алу үшін қанша шикізат қажет? | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқытушы сабақтың жүруін мұқият қадағалайды, жеке және топтық жұмыс барысында оқушыларға қолдау көрсетеді. | Топтық презентацияларды және сұрақтарға жауаптарды өзара бағалау. | Партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?