№4 Практикалық жұмыс «Эксперименттік тапсырмаларды шешу». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4D 2 (II) топ элементтері

Мектеп: НЗМ ФМБ Алматы қ.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Садыгулова А.Е. Есіркепов А.Н.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

№4 Практикалық жұмыс «Эксперименттік тапсырмаларды шешу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.13 2 (II) топ металдар катиондарына сапалық анықтау экспериментін жоспарлау және жүргізу;

 Сабақ мақсаттары

- 2 (II) топ металдар катиондарына сапалық анықтау экспериментін жоспарлау;

- 2 (II) топ металдар катиондарына сапалық анықтау экспериментін жүргізу;

 Жетістік критерийлері

- 2 (II) топ металдар катиондарына сапалық анықтау экспериментін жоспарлау;

- 2 (II) топ металдар катиондарына сапалық анықтау экспериментін жүргізу;

 Тілдік мақсаттар

 

Гипотезаны беру кезінде қолданылатын сөздіктер:

- Менің ойымша

- Менің санауым бойынша

- Менің болжамым бойынша

Барлығы, көпшілігі, кейбіреулері және ешқандай сөздерін пайдалана отырып, 2-ші топтағы металл реакциялары туралы білімдерін ауызша және жазбаша жинақтау

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Периодтық кесте, сыртқы қаптама, байланыстар, құрылыс, реакция, металл, ерітінді, жалын

жұмсақ, жылтыр, қарқынды, сілтілі

реакцияға түсу, жану, тоқтату

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Сыйластық пен ынтымақтастық

 Пәнаралық байланыстар

Физика (атом құрылысы)

Бастапқы білім

 

8.4 С Су

9.2 С 1,2 және 13нші топтағы элементтер және олардың қосылыстары

9.1 В Неорганикалық заттардың сапалық реакциялары

Бұрын оқып танысқан барлық тақырыптар аталған бөлім үшін қажет.

Әсіресе металдардың салыстырмалы қасиеттері маңызды.

Сабақ барысы

1 сабақ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Сабақтың басында:

- оқушылардың зейін концентрациясын арттыру

- ОМ, СМ, ЖК- мен таныстыру

- оқушылардың "жақын арадағы даму аймағын" анықтау

Проблемалық сұрақ:

2-ші топ металдарын қандай тәсілмен анықтауға болады?

Негізгі жауаптарын бермей, жауаптарды тындау.

Сабақтың ортасы

25 минут

Сіздің міндетіңіз - 2 топтың (II) метал катиондарын сапалы анықтау үшін эксперименталды жоспар жасау;

Оқушыларды 3 топқа бөліңіз

Критерийлерімен таныстырыңыз

Қосымша 1

Критериялар

1. Тəжірибе мектепте жүзеге асырылуы тиіс

2. Гипотиза белгілеу

3.Қауіпсіздік техникасын құру

4. Сіз реактивтер тізімін беру кажеттсіз

5. Қадамдық тәжірибе жоспары

6. Осы тәжірибенін күтілетін нәтижелер

Түйін сөздер:

Жалыннын бояулуы.

Сапалық реакциялар (реакцияларын ұсыну)

Орындауға 8 мин (қосымша 4 мин)

Әр топқа 4 минуттан қорғауға

Сабақтын қорытындыларын шығаруға 5 минут

Жұмыс дәптері

Постер

Маркер

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Сабақ барысы

2 сабақ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Сабақтың басында:

- оқушылардың зейін концентрациясын арттыру

- ОМ, СМ, ЖК- мен таныстыру

- оқушылардың "жақын арадағы даму аймағын" анықтау

Проблемалық сұрақ:

Антацидтер не арқылы көмектеседі көмектеседі?

Жауаптарды тыңдаңыз, оқушылар бейтараптандыру реакциясын анықтап алу керек

Видео «Антацидные препараты»:

https://www.youtube.com/watch?v=kHzPEAlZgug

Сабақтың ортасы

25 минут

Антацидтерді құрайтын металл катиондарына назар аударыңыз.

Антацидтік препараттардың құрамын біле отырып, сапалы реакция жүргізе аласыз ба?

Тәжірибелік жұмыстарды бастаймыз.

ТБ бойынша нұсқаулық.

Мұғалім эксперимент жүргізу процесін қадағалайды. Ол туындаған сұрақтарға жауап береді.

Тәжірибелерді 15 минут бойы іскеасыруы тиіс

Талқылау 3 мин

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B4%D1%8B

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қосымша 1

Критериялар

1. Тəжірибе мектепте жүзеге асырылуы тиіс

2. Гипотиза белгілеу

3.Қауіпсіздік техникасын құру

4. Сіз реактивтер тізімін беру кажеттсіз

5. Қадамдық тәжірибе жоспары

6. Осы тәжірибенін күтілетін нәтижелер

Критериялар

1. Тəжірибе мектепте жүзеге асырылуы тиіс

2. Гипотиза белгілеу

3.Қауіпсіздік техникасын құру

4. Сіз реактивтер тізімін беру кажеттсіз

5. Қадамдық тәжірибе жоспары

6. Осы тәжірибенін күтілетін нәтижелер

Критериялар

1. Тəжірибе мектепте жүзеге асырылуы тиіс

2. Гипотиза белгілеу

3.Қауіпсіздік техникасын құру

4. Сіз реактивтер тізімін беру кажеттсіз

5. Қадамдық тәжірибе жоспары

6. Осы тәжірибенін күтілетін нәтижелер

Критериялар

1. Тəжірибе мектепте жүзеге асырылуы тиіс

2. Гипотиза белгілеу

3.Қауіпсіздік техникасын құру

4. Сіз реактивтер тізімін беру кажеттсіз

5. Қадамдық тәжірибе жоспары

6. Осы тәжірибенін күтілетін нәтижелер

Қосымша 2

Аты-жөні:________________________________________сынып:_________________

Практикалық жұмыс 4. «Эсперементті есептер шығару»

Мақсаты:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................

Гипотеза: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......................................

Жетістік критерийлері:

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:

практикалық жұмыстың мақсатын дұрыс тұжырымдайды;

өзінің іс-әрекетін және бақылауларын жазып, кестені толтырады;

белгісіз 4-5 затты анықтай алса;

Қауіпсіздік техникасы: Осы жұмысқа қажетті ережелерді жазыңыз:

  • Қыздыру құрылғыларымен байқап жұмыс істеу;
  • Тәжірибені жасамас бұрын шашты жинау;
  • Арнайы халат және қорғаныш көзілдірігін кию;
  • …………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………….

Жұмыс барысы

  • Кальций, барий и стронций ерітінділерін нихром сымымен жалынға салыңыз

Ерітінді

CaCl2

BaCl2

SrCl2

Жалын түсі

  • Иондардың арасында реакция өткізу

CO-23

SO-24

Ba+2

Ca+2

Mg+2

  • Антацидті препараттарымен зерттеу

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Қорытынды:

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Қосымша 3

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім___________________________________________________

___________________________________________________________________________

- нені толық түсінбедім ____________________________________________________

__________________________________________________________________________

- немен жұмысты жалғастыру қажет _______________________________________

___________________________________________________________________________

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім___________________________________________________

___________________________________________________________________________

- нені толық түсінбедім ____________________________________________________

__________________________________________________________________________

- немен жұмысты жалғастыру қажет _______________________________________

___________________________________________________________________________

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім___________________________________________________

___________________________________________________________________________

- нені толық түсінбедім ____________________________________________________

__________________________________________________________________________

- немен жұмысты жалғастыру қажет _______________________________________

___________________________________________________________________________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?