Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау. Зертханалық жұмыс №8 Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау арқылы галогендердің қасиеттерін ұғыну. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: НИШ ФМН Орал қаласы | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Жаннатова Айнаш Климовна. | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау. Зертханалық жұмыс №8 Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау арқылы галогендердің қасиеттерін ұғыну. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Галоген иондарды эксперименттік жолмен анықтауды жоспарлау және жүргізу. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | -Галогендер реакцияға түсу белсенділігін сипаттау, -Галогендер реакцияларының теңдеулерін жазу; -Галидтердің химиялық қасиетін сипаттау үшін лабораториялық жұмыс жасау | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология: Сублимация, галоген, возгонка, булану, тұз түзуші, галидтер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Сублимация дегеніміз....... А заттары (В/С/Д заттарында)...... түске өзгерді. ..... лакмус қағазы В/С/Д ерітінділерінде..... түске өзгерді. Йод ...... күйден ........ күйге ауысады. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| МИССИЯ -Зияткерлік әлеуетті дамыту+ (сабақ бойында) ПАЙЫМ - Көшбасшылықты дамыту+ (топпен жұмыста) - Әлеуметтік жауапкершілікті дамыту+ (топпен жұмыс, жеке жұмыста) ҚҰНДЫЛЫҚ: - Сыйластық+ (топпен жұмыс) - Ашықтық+ (топпен жұмыс) - Ынтымақтастық+ (топпен жұмыс) - Жауапкершілік+ (топпен жұмыс, жеке жұмыс) - Өмір бойы оқыту+ (топпен жұмыс) | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология физика | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы Зат күйінің өзгерісі Химиялық реакциялар мысалдары Атомдардағы электрондардың қозғалысы Формулалар және химиялық реакциялар Қосылыстардың құрылымдары | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1-2 2-10 мин | Сабақ басында:Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырма сипаты: «Кездейсоқ сұрақ» Оқушылар аты-жөні жазылған карточкаларды кездейсоқ таңдап, таңдалған оқушыларға мұғалім сұрақ қояды. Бағалау.Оқушы –оқушы Мұғалім- оқушы | Галогендердің физикалық қасиеті бойынша сапалы оқу ресурстары: http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_ocr_pre_2011/periodic_table/group7rev1.shtml | |||||||||||
Сабақтың ортасы
11-37 38-40 41-43 44-76 | Жаңа сабақты түсіндіру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты айтылады. Бағалау критерийлері айтылады. Тапсырма №1. Зертханалық жұмыс №8 Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау арқылы галогендердің қасиеттерін ұғыну. Мұғалім іс-әрекеті:Оқушыларға нұсқау картасын таратады,түсіндіреді,қауіпсіздік техникасының ережелерін еске түсіреді Лаборант көмегімен демонстрациялық тәжірибені тартпа шкафта жүргізеді. Оқушы іс-әрекеті:Оқушылар зертханалық тәжірибе жұмысын бақылап, реакция теңдеуін жазады. Қорытынды шығарады. Бағалау: Мұғалім-оқушы. жұмысты жинап, тексереді. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты айтылады. Бағалау критерийлері айтылады. Тапсырма №2. Хлор, бром, йодқа сапалық реакция. Мақсаты: Галогендердің химиялық қасиетін зерттеп, қорытындылау. Мұғалім іс-әрекеті:Оқушыларға нұсқау картасын таратады,түсіндіреді,қауіпсіздік техникасының ережелерін еске түсіреді Лаборант көмегімен демонстрациялық тәжірибені тартпа шкафта жүргізеді. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар зертханалық тәжірибе жұмысын бақылап, реакция теңдеуін жазып, кесте толтырады. Бағалау: Мұғалім жұмысты жинап, тексереді.
| Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||||||||
Сабақтың соңы 77-80 | «Insert» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі |
| |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлық оқушылар: Галоген, галогеннің физикалық-химиялық қасиетін айта алады. Қолданылуын біледі. Көптеген оқушылар: Галогеннің химиялық қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеулерін жазып, тотығу дәрежелерін қояды, Кейбір:Галогендердің химиялық қасиеттерін сипатттап, қорытынды жазып,иондарын анықтап, бірі бірімен салыстыра алады. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?