Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау. Зертханалық жұмыс №8 Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау арқылы галогендердің қасиеттерін ұғыну. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: НИШ ФМН Орал қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау.

Зертханалық жұмыс №8 Сулы ерітінділердегі галоген иондарды анықтау арқылы галогендердің қасиеттерін ұғыну.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Галоген иондарды эксперименттік жолмен анықтауды жоспарлау және жүргізу.

 Сабақ мақсаттары

-Галогендер реакцияға түсу белсенділігін сипаттау,

-Галогендер реакцияларының теңдеулерін жазу;

-Галидтердің химиялық қасиетін сипаттау үшін лабораториялық жұмыс жасау

 Бағалау критерийлері

  •  зерттеуде қолдану үшін тиісті жабдықты таңдап, сондай-ақ оларды қауіпсіз қолдануды жоспарлай алады.
  • зерттеу бойынша реакция, молекулалық, толық, қысқартылған иондық теңдеуді жаза алады;
  • зерттеу нәтижелерін қорытындылайды

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Сублимация, галоген, возгонка, булану, тұз түзуші, галидтер

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Сублимация дегеніміз.......

А заттары (В/С/Д заттарында)...... түске өзгерді.

..... лакмус қағазы В/С/Д ерітінділерінде..... түске өзгерді.

Йод ...... күйден ........ күйге ауысады.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

МИССИЯ

-Зияткерлік әлеуетті дамыту+ (сабақ бойында)

ПАЙЫМ

- Көшбасшылықты дамыту+ (топпен жұмыста)

- Әлеуметтік жауапкершілікті дамыту+ (топпен жұмыс, жеке жұмыста)

ҚҰНДЫЛЫҚ:

- Сыйластық+ (топпен жұмыс)

- Ашықтық+ (топпен жұмыс)

- Ынтымақтастық+ (топпен жұмыс)

- Жауапкершілік+ (топпен жұмыс, жеке жұмыс)

- Өмір бойы оқыту+ (топпен жұмыс)

 Пәнаралық байланыстар

Биология физика

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Атом құрылысы

Зат күйінің өзгерісі

Химиялық реакциялар мысалдары

Атомдардағы электрондардың қозғалысы

Формулалар және химиялық реакциялар

Қосылыстардың құрылымдары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-2

2-10 мин

Сабақ басында:Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Үй тапсырмасын тексеру.

Тапсырма сипаты: «Кездейсоқ сұрақ»

Оқушылар аты-жөні жазылған карточкаларды кездейсоқ таңдап, таңдалған оқушыларға мұғалім сұрақ қояды.

Бағалау.Оқушы –оқушы

Мұғалім- оқушы

Галогендердің физикалық қасиеті бойынша сапалы оқу ресурстары:

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_ocr_pre_2011/periodic_table/group7rev1.shtml

Сабақтың ортасы

11-37

38-40

41-43

44-76

Жаңа сабақты түсіндіру.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты айтылады. Бағалау критерийлері айтылады.

Тапсырма №1. Галидтердің концентрлі күкірт қышқылымен реакциясы

Мақсаты: Галидтердің концентрлі күкірт қышқылымен реакциясын бақылау, реакция өнімдерін анықтау.

Мұғалім іс-әрекеті:Оқушыларға нұсқау картасын таратады,түсіндіреді,қауіпсіздік техникасының ережелерін еске түсіреді Лаборант көмегімен демонстрациялық тәжірибені тартпа шкафта жүргізеді.

Оқушы іс-әрекеті:Оқушылар зертханалық тәжірибе жұмысын бақылап, реакция теңдеуін жазады. Қорытынды шығарады.

Бағалау: Мұғалім-оқушы. жұмысты жинап, тексереді.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты айтылады. Бағалау критерийлері айтылады.

Тапсырма №2. Хлор, бром, йодқа сапалық реакция.

Мақсаты: Галогендердің химиялық қасиетін зерттеп, қорытындылау.

Мұғалім іс-әрекеті:Оқушыларға нұсқау картасын таратады,түсіндіреді,қауіпсіздік техникасының ережелерін еске түсіреді Лаборант көмегімен демонстрациялық тәжірибені тартпа шкафта жүргізеді.

Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар зертханалық тәжірибе жұмысын бақылап, реакция теңдеуін жазып, кесте толтырады.

Бағалау: Мұғалім жұмысты жинап, тексереді.

Қосымша 1

Қосымша 2

Сабақтың соңы

77-80

«Insert» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Галоген, галогеннің физикалық-химиялық қасиетін айта алады. Қолданылуын біледі.

Көптеген оқушылар: Галогеннің химиялық қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеулерін жазып, тотығу дәрежелерін қояды,

Кейбір:Галогендердің химиялық қасиеттерін сипатттап, қорытынды жазып,иондарын анықтап, бірі бірімен салыстыра алады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді