Химиялық тепе – теңдік. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 10 А, В | Қатысқандар саны: А (...), В (…) | Қатыспағандар саны: А (...), В (…) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Химиялық тепе – теңдік | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | -жағдайлардың өзгеруі әсерінен кейбір реакциялардың қайтымды болуы мүмкін екендігін түсіндіру; - химиялық тепе – теңдікті динамикалық үдеріс ретінде түсіну. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - қайтымды реакциялар болуы мүмкін екендігін біледі; -кейбір жағдайлар тепе-теңдікті ығыстыра алатындығын түсінеді; -тепе-теңдікті динамикалық процесс ретінде түсінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -реакциялардың қайтымдылығының жағдайы түсінігін анықтап, айта алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қосарлы бағдарша, қысым, айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда… Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз Егер температура көтерілсе, онда… Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба? Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі… Тақырыпқа сәйкес үш тілдік терминдердер тізімі:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | Бейнересурстар, цифрлі білім беру ресурстары (Bilimland.kz, Twig.kz), онлайн ғаламтор платформасы: learningapps.org | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өмірмен байланыс | - оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану; -тепе-теңдіктің табиғаттағы және өмірдегі мысалдар арқылы талқылау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0-1 мин | Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттары және бағалау критерийлерін еске салу. | Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-4 мин | Берілген сурет сабақ тақырыбымен қалай байланысты? Химиялық тепе-теңдік туралы видеокөрсетілім көру (50 с) https://twig-bilim.kz/film/glossary/equilibrium-5275/ | Бейнересурс №1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-15 мин | (W) Химиялық тепе-теңдікке әсер факторларды өзара талдау, теориялық ақпаратпен танысу. | Қосымша 1 Ақпараттық парақ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16-21 мин | (D) Мұғалім көрсетілімі. Көрсету №1 3KSCN + FeCl3 = 3KCl + Fe(SCN)3↓ түссіз сары түссіз қан-қызыл | Көрсету №1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22-27 мин | (W) Әңгіме түрінде химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторларды бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру. | Слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28-37 мин | (I) жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалауға арналған жазбаша тапсырмаларды орындау Өзара тексеруді ұйымдастыру
| Қосымша 2 ҚБ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38-40 мин | Рефлексия. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Теориялық материалды қайталау, терминдерді жаттау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлығы: - қайтымды реакциялар болуы мүмкін екендігін біледі. Көбісі: -тепе-теңдікті динамикалық процесс ретінде түсінеді. Кейбіреулері: -кейбір жағдайлар тепе-теңдікті ығыстыра алатындығын түсінеді. | Оқушылардың тақтадағы жұмысы, жазбаша ҚБ жұмысы, өзара тексеру | Көрсету №6 кезінде ҚТ ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?