Гиббстің бос энергиясы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Гиббстің бос энергиясы | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.6 Гиббстің бос энергиясының өзгерісін түсіндіру және анықтамалық мәліметтер бойынша оны есептеу | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Бағалау критерийлері | Гибстің бос энергиясының анықтамасын біледі және оған қатысты (есептеулерге қажетті ) негізгі формулаларды | ||||||
Тілдік мақсат | оқушылар берілген мәліметтер бойынша ауызша немесе жазбаша қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика және терминология Энтальпия, энтропия, Гиббс энергиясы, температура, изобаралық-изотермиялық потенциал, химиялық реация теңдеуі Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Х у-тің изобаралық-изотермиялық процесіне қатысты барлық/ кейбір параметрлер тепе теңдік динамикасындағы Х тобына қатысты мұндай нәтиже білдіреді..... | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақта физикамен байланыс орын алады. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында презентациялар арқылы оқу мақсаттары, сол мақсаттарға жету үшін қойылатын міндеттер, жұмыстың жоспары көрсетіледі. Осы арқылы білу, түсіну дағдылары жетілдіріледі. | ||||||
Бастапқы білім | 8.3.В Химиялық реакцияның энергетикасына кіріспе 10.2A Химиялық реакциялардың заңдылығы | ||||||
Сабақбарысы | |||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 1-5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. «ЖАДА» сабақ соңында күтілетін нәтиже: анықтамалық мәліметтер бойынша Гиббстің бос энергиясын есептеу Сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру | ||||||
Сабақтың ортасы 5-15 мин 25-35 | 10.3.1.6 Гиббстің бос энергиясының өзгерісін түсіндіру және анықтамалық мәліметтер бойынша оны есептеу (К) оқушыларға Гиббстің бос энергиясы туралы не білетіндігін еске түсірулерін және түсіндірулерін сұраңыз. (О) Оларды стандартты мәндермен кестелік деректермен танысытырыңыз. Түрлі термодинамикалық есептеулер үшін, сондай-ақ басқа термодинамикалық функциялар үшін арнайы концепция енгізіледі: стандартты Гиббс субстанцияларының энергиясы (ΔG ° arr.298) - қарапайым қарапайым заттардан бір молекуланың қосылысының реакциясында Гиббс энергиясының өзгеруі, барлық қатысушы заттар стандартты күйде болғанда және реакция стандартты жағдайларда (әдетте кДж / мольмен өлшенеді) өтеді. Қарапайым заттардың қалыптасуының стандартты Гиббс энергиясы әдетте нөлге тең деп есептеледі. ΔGреакция = Σ ΔGөнім - Σ ΔGреагент Анықтамалық кітаптар стандартты Гиббс энергияларының мәнін 298 К кезінде заттың пайда болуына береді. (K) Гиббс энергиясын стандартты Гиббс энергиясы мәндерінің анықтамалық деректерінен есептеуге қатысты мәселелерді шешуге студенттерді ынталандыру; энтальпия және энтропия. 1-мысал: Ацетиленді жану реакциясы мынадай: C2H2 (г) + 5 / 2O2 (г) = 2CO2 (г) + H2O (с) Есептеу Реакция: C2H2 (г) + 5 / 2O2 (г) = 2CO2 (г) + H2O (с) Тікелей реакцияның Гиббс энергиясын есептеу үшін арнайы кестелердегі тиісті заттардың мәндері қолданылады. = 2 (CO2) + (Н2O) – [(С2Н2) + 5/2(O2)] = 2(-394,38) + (-237,19) - [(209,20) = -1235,15 кДж. Мысал 2: Стандартты жылу және субстанцияның абсолютті стандартты энтропиясы негізінде, теңдеуге сәйкес келетін реакцияларды есептеңіз: Сu2S (s) + 2 O2 (g) = 2 CuO (s) + SO2 (g) Шешім. және S – функцияның күйі ΔH0 = (2 ΔH0f,CuO(қ) + ΔH0f,SO2(г)) - (ΔH0f,Cu2S(қ) + 2ΔH0f,O2(г)) = = [2(-165,3) + (-296,9)] – (-82,01 + 2 · 0) = -545,5 кДж. ΔS0 = (2S0CuO (т) + S0SO2(г)) – (S0Cu2S(т)+ 2 S0O2(г) ) = (2 · 42,64 + 248,1) – (119,24 + 205,04) = 9,1 Дж/К. ΔG0 = ΔH0 - T·ΔS0 = - 545,5 – [298 (9,1)10-3] = -548,21 кДж. | PowerPoint пайдалыпрезентациясы: | |||||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Сабақ соңында оқушылар сабақ мақатына қайта оралады және рефлексия береді.
| ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||
Оқушыларға тапсырмаларды бергенде, олардан оқу мақсаттарына жету талап етілгенде әрбір оқушының өзіндік ерекшеліктері, білу, түсіну, қолдану деңгейлері басты назарда болады. Негізгі сабақ бойынша: Барлық оқушылар: есептеулер барысында анықтамалық мәліметтерді дұрыс пайдалана алады Көптеген оқушылар: анықтамалық мәліметтерді пайдалану арқылы қорытынды шығара алады Кейбір оқушылар: Өздерінің алған білімдеріне талдау жасай алады. Өздерінің алған білім және дағдыларын өзге құрбыларына үйретіп, қолдана алады. | Оқушыларды бағалауда олардың зертханалық жұмысты орындау барысы, жұмысты сапалы, дәлдікпен, уақытылы орындауы, техника қауіпсіздік ережелеріне мән беруі, өздерінің бақылауларын қағазға сауатты түрде түсіре білулерін бақылау арқылы бағаланады. | Сілті ерітіндісмен жұмыс істейтін болғандықтан орындарынан тұрып жұмыс істейді көзге көзілдірік және резеңке қолғап кию қажет. Қыздырғыш заттармен жұмыс істеудің ережелерін қатаң қадағалу қажет. Бұл сабақта жоспарланған зертханалық жұмыста да техника қауіпсіздік ережелерін бұлжытпай сақтау басты назарда болады. Ол мұғалімнің қадағалауымен іске асады. | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?