Гиббстің бос энергиясы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: | Мектеп: Өскемен НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Мұғалімдердіің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Гиббстің бос энергиясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 10.3.1.6 Гиббстің бос энергиясының өзгерісін түсіндіру және анықтамалық мәліметтер бойынша оны есептеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары | Термодинамикалық шаманы анықтайтын өз бетімен жүретін реакцияның жүру жағдайын білу Химиялық реакциялардың жүру бағытын анықтайтын есептерді шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Химиялық реакциялардың жүру бағыттарын болжай алуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Энтальция, энтропия, Гиббс энергиясы, изобаро-изотермиялық потенциал, химиялық реакция теңдеуі, реакцияның өздігінен жүруі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту топтық жұмыс арқылы/көмегіменжүзегеасады (іс-әрекеттіжәне/немесетақырыпмазмұнынсипаттау). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, twig-bilim,bilimlandресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 8.3.В Химиялық реакциялардың энергетикасына кіріспе; 10.2A Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Сабақбасында: Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Айна» -сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-20 мин 25-35мин Сабақтың соңы 5 мин | 10.3.1.7 өздігінен жүретін реакциялардың жүруін термодинамикалық өлшеулер негізінде болжау (У) Процестің бағытын анықтауға әсер ететін фактор туралы оқушыларға ақпарат беру 1) Егер ΔG<0, болса реакция өздегінен тура бағыта жүреді 2) Егер ΔG>0, болса реакция өздегінен тура бағыта жүрмейды 3) Егер ΔG=0,онда жүйе тепе тендік күйде болады, T = ΔH /ΔS.. ΔH және Δ S мәндерін біле отырып, ΔG шамасын есептеп, тиісінше, реакцияның өздігінен жүрү жолының мүмкіндігін немесе мүмкін еместігін болжауға болады (К) Оқушылармен Гиббс энергиясына энтальпия мен энтропияның әсерін талқылау
(К )Оқушыларға реакциялардың жүру бағытын болжауға негізделген есептер шығаруды ұсыну 1 мысал; ΔH0 және ΔS мәндері бойынша реакцияның ΔG0 есепте MgСО3(т) = MgО(т) + СО2(г) Стандарты жағдайда жабық жүйедегі реакцияның жүру мүмкіндігін көрсетіңдер 1)Аныктамадан стандарты энтальпия ΔH0f кДж/моль және энтропия S0 , Дж/(К·моль): жазып аламыз
2)Энтальпия мен энтропияның өзгересін есептеу ΔH0= (ΔH0f ,MgО(т) + ΔH0f ,СО2(г)) - ΔH0f ,MgСО3(т) = [-601,24 + (-393,5)] – (-1096,21) = 101,46 кДж; ΔS 0 = [S 0MgО(т) + S 0СО2(г)] - S0MgСО3(т) = [26,94 + 213,6] – 112,13 = 128,41 Дж/К 3)Гиббс энергиясының өзгерісін есептеу ΔG0 = ΔH0 – T · ΔS0 = =101,46 – 298· 128,41 ·10 -3 = 63,19 кДж. ΔG0 > 0болғандықтан стандартты жағдайда берілген реакцияның жүруі мүмкін емес. Алайда ΔH > 0 и ΔS > 0,болғандықтан мынадай қорытынды жасауға болады,реакция жоғары температурада өздігінен жүре алады. Сабақ соңында оқушылар оқу мақсатына қайта оралып , рефлекция жүргізеді
| https://www.yaklass.ru/materiali?mode=lesson&lsnid=87 http://ru.solverbook.com/spravochnik/uravneniya-po-fizike/uravnenie-gibbsa/ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларға тапсырмаларды бергенде, олардан оқу мақсаттарына жету талап етілгенде әрбір оқушының өзіндік ерекшеліктері, білу, түсіну, қолдану деңгейлері басты назарда болады. Негізгі сабақ бойынша: Барлық оқушылар: есептеулер барысында анықтамалық мәліметтерді дұрыс пайдалана алады Көптеген оқушылар: анықтамалық мәліметтерді пайдалану арқылы қорытынды шығара алады Кейбір оқушылар: Өздерінің алған білімдеріне талдау жасай алады. Өздерінің алған білім және дағдыларын өзге құрбыларына үйретіп, қолдана алады. | Оқушыларды бағалауда олардың зертханалық жұмысты орындау барысы, жұмысты сапалы, дәлдікпен, уақытылы орындауы, техника қауіпсіздік ережелеріне мән беруі, өздерінің бақылауларын қағазға сауатты түрде түсіре білулерін бақылау арқылы бағаланады. | Сілті ерітіндісмен жұмыс істейтін болғандықтан орындарынан тұрып жұмыс істейді көзге көзілдірік және резеңке қолғап кию қажет. Қыздырғыш заттармен жұмыс істеудің ережелерін қатаң қадағалу қажет. Бұл сабақта жоспарланған зертханалық жұмыста да техника қауіпсіздік ережелерін бұлжытпай сақтау басты назарда болады. Ол мұғалімнің қадағалауымен іске асады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі(оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?