Гиббстің бос энергиясы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Сабақты жоспарлаудан бұрын орта мерзімді жоспарды қараңыз. Сабақ жоспарын ұсынылған үлгі негізінде әзірлеуге болады.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Гиббстің бос энергиясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.6 Гиббс-дың бос энергиясын өзгертуді түсіндіріп, оны анықтамалық деректерден есептеу;

10.3.1.7 термодинамикалық деректер бойынша реакцияның өздігінен жүруін болжау;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- Энтропияны «ретсіздікті» сипаттайды.

- Энтроптық жүйенің неғұрлым энергетикалық тұрғыдан тұрақты екендігін көрсетеді.

- Антропияның өсуіне әкелетін факторларды болжай алады.

- Өзара қарым-қатынасты қолданады.

- ΔG = ΔH - TΔS

- эндотермиялық реакциялардың өздігінен қалай пайда болуы мүмкін екендігін сипаттау үшін энтальпия мен энтропияны қолданады.

 Бағалау критерийлері

-абсолютті энтропия мәндерінен энтропия өзгерісін есептеу.

- Температураның өзгеруі техникалық мүмкіндіктерге қалай әсер ететінін түсіндіру.

- Энтопияның өзгеруін және энтропиясын есептеу үшін графикті интерпретациялау.

 Тілдік мақсаттар

 

эталондық энергия

Тілдік емес пәндер үшін анықталған.

Энтальпия, спонтанды реакция, энтропия, Гиббстің еркін энергиясы, еруі, эндотермиялық

Сөздік және сөз тіркестерінің мысалдарын қоса алғанда, тіл мақсаттарын анықтаңыз.

- Менің ақпарат көзім ...

- Мен ...

- реакцияның орындылығы дегеніміз ...

 Құндылықтарды дарыту

 

 

> Интеллектуалды даму

> Әлемге интеграция

> Көшбасшылықты дамыту

> Әлеуметтік жауапкершілікті дамыту

> Сыни ойлауды дамыту

> Дайындық

> Ынтымақтастық

> өмір бойы оқу

 Пәнаралық байланыстар

Физика, математика

 АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

8.2С Химиялық реакциядағы энергиямен танысу

8.3В Химиялық байланыс түрлері

9.1С Химиялық реакция жылдамдығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-2

3-15 мин

(T) Сыныппен амандасу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

  (T, C) Барлық шетелде! (Идеяларды қалыптастыру және шығару үшін суреттер)

Жоғарыдағы суреттегі көрсетілген бу қозғалтқышы қазіргі заман стиліне сай емес, бірақ қазіргі заманғы теміржолдың көркем бөлігі болып табылады. Қазандықтағы су отпен қыздырылады (әдетте көмірмен қамтамасыз етіледі) және буға айналады. Бұл бу, содан кейін пойыздың дөңгелектерін қозғалысқа келтіретін поршеньді итереді. Бұл пойыздың қозғалысы үшін жұмыс жасауға мүмкіндік беретін бумен жасалған қысым.

Мақсаты: Еркін қуат, бұзылу, энтальпия және температураны анықтау.

Тапсырма:

1. Оқу материалдарын қарастырыңыз және өздігінен реакция, еркін энергия, бұзылу, энтальпия және температураны анықтаңыз.

2. Графикалық ұйымдастырушы ескертуді қолданыңыз.

Бағалау критерийлері:

• еркін энергияны, бұзылуды, энтальпия мен температураны анықтаңыз

Бағалау: / оқушылардың өзара бағалауы

Қосымша №1

Сабақтың ортасы

16- 35 мин

35-40

41-62 мин

62 -72

73-77

T, C) Бейне көрсетілімі

Мақсаты: энтальпия, энтропия және еркін энергия арасындағы байланысты анықтаңыз

Тапсырма:

1. Көрсетілген бейнеден реакцияның еркін энергия өзгерісі энтальпия өзгерісінің және энтропия өзгерісінің математикалық тіркесімі болып табылады. Оқушыларға еркін энергияны сипаттау үшін математикалық қарым-қатынас жасау керек.

2. Еркін энергетикалық теңдеудің ашылуына үлес қосатын ғалым үшін еркін энергетикада қолданылатын таңбаны анықтаңыз.

3. Негізгі нүктелерді жинақтау үшін графикалық ұйымдастырушыны жазып алыңыз.

Бағалау критерийлері:

• еркін энергияны, бұзылуды, энтальпия мен температураны анықтай алады.

Бағалау: студенттердің / оқытушылардың өзара әрекеттесуі

Негізгі мәселелер:

G - еркін энергия. Бұл тұрақты температурадан туындайтын реакцияның өздігіндегі функциясы ретінде түсінуге болады. Өздігінен химиялық реакциялар теріс еркін энергияға ие.

H - энтальпия

T - Келвин температурасы

S - өлшенген энтропия. Ескерту: реакция энтропияның төмендеуіне әкеліп соқтырса да, энтальпияға байланысты өздігінен болуы мүмкін. Реакцияның еркін энергиясы реакцияның өздігінен анықталатын факторы болып табылады.

I) (f) Гиббс-дың бос энергиясын есептеу

Мақсаты: Гиббстің еркін энергиясын өзгертуді түсіндіріп, оны анықтамалық деректерден есептеңіз;

Тапсырма:

1. Гиббс энергиясының өзгерісін есептеу

2. Қолданылған нұсқаулық

1-қадам: Алғашқы табу H

2-қадам: Сонда S табыңыз

3-қадам: Ақырында G табыңыз

3.: теңдеуді қолданып, мини ақ тақтада келесіні шешіңіз

Бағалау критерийлері:

Реакторлар мен өнімдердің энтропиясын ескере отырып, реакция үшін абсолютті энтропия мәндерінен және тиісті мөлшерден энтропия өзгерісін есептеу.

Кері байланыс: оқушы - оқушы / мұғалім

Негізгі мәселелер:

S айналасы = - H жүйесі / Т

S энтропияға жатады. H - жүйенің энтальпиясы. T - Келвин температурасы.

Тапсырма№3

I) (f) Ойлан-жұппен -бөлісу

Мақсаты: Термодинамикалық деректер бойынша реакцияның өздігінен жүруін болжау

Мақсаты: Термодинамикалық деректер бойынша реакцияның өздігінен жүруін қамтамасыз ету

Тапсырма: Энтропия жүйесінің айырмашылық шамасын түсіндіріңіз:

i. қатты заттар, сұйықтар мен газдар

ii. газ тәріздес молекулалардың саны өзгерген реакция

Бағалау критерийлері:

Температураның өзгеруі техникалық мүмкіндіктерге қалай әсер ететінін түсіндіреді.

Кері байланыс:

Бағалау: оқушы - мұғалім

https://www.ck12.org/chemistry/Free-Energy/lesson/Free-Energy-CHEM/

Сабақтың соңы

78-80

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?