Металдар құймалары. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қызылорда қаласындағы химия-биология бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Пәні: Химия Сабақ жоспары | ||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Кәсіби даму мақсатының тақырыбы: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Металдар құймалары. | |||||||
|
| |||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.3 құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу;9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру; 9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
| |||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы 9.1.4.3 мақсатына жетеді, егер: - Құйма анықтамасын білсе - Құймаларға мысал келтірсе - Құймалар мен олардың артықшылықтарын сәйкестендірсе Оқушы 9.1.4.4 мақсатына жетеді, егер: - Шойын мен болаттың құрамын білсе; - Шойынның қасиеттеріндегі артықшылықтарын атаса; - Шойынның қасиеттеріндегі кемшіліктерін атаса; - Болаттың қасиеттеріндегі артықшылықтарын атаса; - Болаттың қасиеттеріндегі кемшіліктерін атаса; Оқушы 9.1.4.5 мақсатына жетеді, егер: - Қазақстандағы негізгі металл кен орындарын білсе; - Металдарды өндіру үрдістерінің қоршаған ортаға кері әсерін сипаттай алса. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет Пән қатысты лексика и терминология: Болат – Сталь –Steel Шойын – Чугун –Cast iron Құйма – Сплав –Alloy Кен – Руда –Ore Қара металлургия – Черная металлургия –Ferrous metallurgy Түсті металлургия – Цветная металлургия –Non-ferrous metallurgy
| |||||||
Құндылықтарды дамыту | Берілген сабақта оқушыларды елжандылыққа тәрбиелеу | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Экономикалық география | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа сабақ түсіндірілуі үшін переезентация қолданылады, | |||||||
Бастапқы білім | 7.2А Атомдар. Молекулалар. Қосылыстар |
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-2 мин | Ұйымдастыру. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру. Проблемалық сұрақтар Металдарға қандай физикалық қасиеттер тән? Осы қасиеттердің барлығы бір металда болуы мүмкін бе? Неліктен таза металдар емес, олардың құймалары жиі қолданылады? | Презентация | ||
3-5 мин | Симулятор Симулятормен жұмыс жасаңыз. Құйма мортсынғыш және жұмсақ болмас үшін мыс пен қалайының нақты қатынасын анықтаңыз | http://www.glencoe.com/sites/common_assets/science/virtual_labs/PS14/PS_14_layout3.swf | ||
6-7 мин | Сабақтың тақырыбы таныстырылып, мақсаттар айқындалады. | Презентация | ||
| Мұғалімнің түсіндірмесі Презентация көмегімен құймаларға анықтама беріліп, олардың негізгі қасиеттері түсіндіріледі № 5 көрсетілім "Металдар және құймалар" -Үлгілерді қарап шығып, сыртқы түрін сипаттаңыз. Оқушыларға нитинолмен тәжірибені көрсетіңіз. Нитинол сымынан белгілі бір пішін жасап, оны жылы суға салыңыз, нитинол сымы бастапқы пішініне қайта келеді. Видеокөрсетіліммен жасалатын жұмыс Шойын мен болат жайында видео көріңіздер. Олардың құрамы, қолданылуы, артықшылықтары мен кемшіліктерін жазып алыңыз.
Таңдауыңыз бойынша оқушылардан сұрап шығыңыз. Карта және білім русурстарымен жүргізілетін жұмыс Оқушыларға кен және полиметалл кендеріне анықтама беріңіз. bilimland.kz бойынша «Қара металдар кенорындары» және «Түсті металдар кенорындары» видеокөрсетілімдерін көріңіздер. Картадан металдардың кенорындарын тауып, магниттермен белгілеңіздер. Жауаптарыңызды слайд бойынща тексеріңіздер. Таратпа материалдарын (конспект) оқу. «Қара металдар кенорындары» және «Түсті металдар кенорындары» Экология Кендерді өндіру үдерістерінің қоршаған ортаға кері әсерін тигізетін экологиялық мәселелерді слайдтан көрсетіңіз. Оқушыларға мәселермен танысып, оларды саралауға мүмкіндік беріңіз. | Презентация Үлестірмелі материал «Көрсетілім» https://www.reliance-foundry.com/blog/cast-iron-vs-cast-steel#gref карта және магниттер Презентация | ||
| Рефлексия Алдыңғы слайдтағы мәселелер бойынша оқушылар «Білемін», «Білмеймін», «Ойлайтынмын» деп жауап береді. Үй жұмысы: Қазақстанның кенді пайдалы қазбаларын оқып келу | Презентация |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Барлық оқушылар: металдар мен құймаларды сипаттайды және Қазақстан пайдалы қазбаларға бай екендігін біледі Көптеген оқушылар: кейбір құймалардың қасиеттерін біледі, Қазақстан картасы бойынша кенорындарын табады. Кейбір оқушылар: қажетті қасиеттерге ие болу үшін металдардың қатынастарын ұсынады | Кері байланыс жасау арқылы; Тапсырмалар орындату арқылы | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?