Парникті эффект. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Тарау: 8.3В Химиялық реакция энергетикасына кіріспе

Алматы қаласының

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 08.02.2018

Мұғалім:

Бақытжанұлы Б.

Сынып: 8

Қатыспағандар саны:

 Қатысқандар саны:

Тақырыбы:

Парникті эффект

Сабақ барысында жететін оқу мақсаты:

8.3.1.6 парникті әсердің пайда болу себептері мен салдарларын түсіндіру

 Сабақтың мақсаты:

Парникті әсердің пайда болу себептері мен салдарларын түсіндіру

Бағалау критерийі

Химиялық реакция кезінде жылудың сіңірілуі эндо, ал бөлінуі экзо екенін түсінеді.

 Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:

- күнделікті өмірден «экзотермиялық» және «эндотермиялық» реакцияларға мысалдар келтіре алады

- ажырата алады

Пән бойынша арнайы лексика және терминология:

жағармай, энергия, жану процесі, температура, жылу, энергия

экзотермиялық, эндотермиялық, жылу бөліну, жылу сіңірілу

Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы:

Температура төмендеді /артты, бұдан, бұл – экзо/эндотермиялық реакция.

В экзо/эндотермиялық реакцияларда жылу бөлінеді/сақталады

 Құндылықтарды дамыту :

Жұптық жұмыс жасау барысында бірін-бірі құрметтеу;

- Бағалаудың айқындылығығын қамтамасыз ету;

 Пән аралық байланыс:

Физика

Алдыңғы білімі:

7.2AЖану реакциясы

7.4CСалыстырмалы атомдық масса және қарапайым формулалар

7.3C Ерітінділер мен ерігіштік

Кәсіби даму

Белсенді оқыту тәсілдері арқылы оқушылардың пәнге деген мотивациясын арттыру

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Ресурстар

Ой шақыру

1-2 мин

Cәлемдесу. Жаңа Гвинея аралы тұрғындарыша амандасу

Random әдісі/ ыстық орындық – өткен тақырыпты еске түсіру

Сабақтың ортасы

3-4 мин

5-10 мин

11-36 минут

Сабақтың мақсатын айқындау

Бағалау критерийін құру

 3 топқа бөлінеді.

Әр топтағы оқушылардың қызметі: Топ басшы, Оратор, Суретші (немесе зерттеуші),

Design thinking бойынша оқушылардың әр түрлі мәселелерді шешудің жолын жасап жатыр. Осы тоқсандағы таңдап алынған тақырып «Парникті әсер». Бұл жоба оқушыларды тез ойлауға, стандартты емес жағдайлар тудыруға, тиімді шешім шығаруға, әлемдегі жаңашылдықтан хабардар болуға үйретеді.

Design thinking тапсырмалары.

Г. Сайман версиясы бойынша Design thinking 7 этапы бойынша тапсырмалар беріледі.

Парникті әсер

1. Мәселені анықтау

2. Зерттеу

3. Идеяларды жүйелеу

4. Прототип жасау

5. Ең кескінді шешімді анықтау

6. Жаңашылдық енгізу

7. Нәтижеге баға беру.

  • Мәселені анықтау

Бұл этапта оқушылар мәселенің нақты не екенін анықтауы керек.

Ол үшін олар интернет ресурстарын пайдаланады.

  • Зерттеу

Зерттеу талабы бойынша оқушылар нақтыланған мәселені кімдер, қандай елдің ,ғалымдары зерттеді соны анықтайды

  • Идеяларды жүйелеу

Келесі этап бойынша оқушылар нақтыланған мәселені шешудің қандай жолдары бар соны анықтайды да, барлығын жазып алады. 15 шешім жазу керек.

  • Прототип жасау

Оқушылар нақтыланған мәселені шешудің прототипін (макет жасау) жасайды.

5. Ең кескінді шешімді анықтау

Оқушылар нақтыланған мәселенің шешімін табады.

  • Жаңашылдық енгізу

Стандартты емес ойлау арқылы оқушылар өз шешімдеріне жаңашылдық енгізеді.

7. Нәтижеге баға беру.

Жасалынған жұмыстарды командалар бір-біріне қорғау арқылы, өз ойларымен бөліседі де. Жасалынған жұмысқа өзгертулер мен ұсыныстар айту арқылы бастапқы мәселені шешуді оңтайландырады.

Критерийлер:

  • 10 минутты тиімді пайдалану
  • Көп сөздің болмауы керек
  • Суреттердің, макеттің нақты болуы
  • Кемінде 8 түрлі түсті қолдану
  • Кемінде 4 түрлі суретті салу

3 минуттан қорғау

Бағалау критерийлері

Талқылау: Заттың орнын өзгерту үшін қандай да бір іс-әрекет қолданылады ма?

(G) Оқушылар көмірқышқыл газының өсу себебі мен оның салдарын зерттейді.

(W) Көмірқышқыл газының мөлшерін қалай тұрақтандыруға немесе азайтуға болатындығын түсіндіріңіз.

(I, f) Оқушылар жаhандық жылыну туралы зерттейді және оның он (10) оң әсері мен теріс әсерлерінің тізімін құрады.

36-40 мин

Ү/ж

 Мұғалімнің бағалауы/ Кері байланыс мақсаттарды қөрсету Үй жұмысы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар

Ауаның құрамын біледі

Көптеген оқушылар

Ауаның құрамында оттегі бар екенін дәлелдейтін тәжірибе көрсете алады

Кейбіреулері

Ауа айналымын түсіндіре алады

Оқушылар критерийлер бойынша жасаған жұмысына қарай бағаланады

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Байланыстарды бұзу әрдайым энергияны қажет етеді. Ал байланыстарды түзу кезінде энергия бөлінеді.

Кейбір байланыстар басқаларына қарағанда күштірек болатындықтан, байланыстардың құрылуы мен үзілуіне қажет энергия өзгерісі нәтижесінде энергияның бөлінуіне немесе сіңірілуіне әсер етеді.

Егер жылудың көп бөлігі байланысты құруға емес, бұзуға жұмсалса, бұл реакция эндотермиялық болады.

Егер жаңа химиялық байланыстар құрылғанда реагенттер ажыраған кезге қарағанда көбірек энергия бөлсе, реакция экзотермиялық болады.

Оттек қатысында жүреді

Жарық бөлінеді

Жылу бөлінеді

Жану

Коррозия

Тыныс алу



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?