Жасыл химия. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Файзуллаев С | Сабақтың тақырыбы: Жасыл химия | Сынып: 11 Тоқсан: 4 Күні: | ||||||||
Сабақ мақсаты | 11.4.1.1 жасыл химияның 12 принципін атаңыз және түсіндіру; 11.4.1.2 атмосфераның, гидросфераның және литосфераның ластану көздерін білу, ғаламдық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну | |||||||||
Тілдік мақсаттар |
|
| ||||||||
Ресурстар | Презентация, жұмыс парақтары, оқулықтар |
| ||||||||
Басталуы | Сабақтың басындағы іс-шаралар: ОМ танысу Терминологияны қайталау | 2 минут | ||||||||
Активити 1 | 2 топқа бөлу | 8 минут | ||||||||
Оқушылар 2010 жылы 4 қазанда Венгриядағы сілтілі су тасқыны туралы (алюминий өндірісінің қалдықтары ретінде шлам) туралы бейнефильм көреді. https://www.youtube.com/watch?v=L74O4VfydPM&ab_channel=GreenpeaceInternational Мұғаліммен қандай себептер болуы мүмкін екенін талқылап, өндіріске қойылатын талаптарды әзірлеу туралы шешім қабылдайды. Оқушылар 2 топқа бөлінеді. | ||||||||||
Активити 2 | Топтық жұмыс | 10 минут | ||||||||
Үлестірме қағаздарды қолданып ) – экологиялық апаттардың алдын алу үшін жасыл химия принциптерін шығарады (әр командадан кем дегенде 3 принцип). Сонымен қатар оқушыларға флипчарттар, маркерлер, қарындаштар таратылады. | ||||||||||
Активити 3 | Бағалау | 10 минут | ||||||||
Оқушылар флипчарттар арқылы өздерінің принциптерін көрсетеді. Көрсетілімнен кейін мұғалім мазмұндама жасайды және презентация слайдындағы оқушылардың жауаптарын толықтырады. | ||||||||||
Активити 4 | 8 минут | |||||||||
Оқушылар топтағы суреттерден ластанудың түрлері мен көздерін анықтайды және шығарындыларды азайтудың жолдарын ұсынады. Сонымен қатар оқушылар атмосферадағы, гидросферадағы және литосферадағы ластану көздерін анықтауы керек. | ||||||||||
Кері байланыс | Қорытынды | 1 минута | ||||||||
Мұғалім сабаққа шолу жасайды. | ||||||||||
Рефлексия | 3 жұлдыз – 1тілек | 1 минута | ||||||||
Дифференциация | ||||||||||
Дарынды оқушыларды қосымша қолдау | «Жасыл химия» принциптеріне сүйене отырып, дарынды оқушылар алюминий алудың технологиялық процесіне өзгерістер енгізе алады | |||||||||
Қосымша қолдау | Аудармасы қиын оқушылар сөздіктер мен субтитрлерді қолдана алады. | |||||||||
Бағалау түрі | Сабақ барысында өзара бағалау, презентациялар, кері байланыс | |||||||||
Үй жұмысы | «Жасыл химия» принциптерін елемеу салдарынан туындаған экологиялық апатқа мысал келтіріңіз | |||||||||
Мұғалімнің рефлексиясы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды