Температура/көмірқышқыл газының концентрациясы/ глюкоза деңгейін мысалындағы теріс кері байланыс принципі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:
  • Сынып:
  • Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

11.3 В Координация және реттелу

  • Тақырып

Температура/көмірқышқыл газының концентрациясы/ глюкоза деңгейін мысалындағы теріс кері байланыс принципі.

  • Сабақ типі

Жаңа ақпаратты игеру

Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

11.1.7.1 – биологиядағы басқару жүйелерін сипаттау

Сабақ мақсаттары

1.Теріс кері байланыс пен оң кері байланыстың гомеостазға әсерін сипаттау.

2. Температура /көмірқышқыл газы мөлшері мен глюкоза деңгейінінің реттелу мысалында теріс кері байланыс механизмін сипаттау.

Бағалау критерийлері

1. Ағзадағы тұрақтылықты реттеу механизміндерін сипаттайды.

2. Он кері байланыс пен теріс кері байланысты ажыратады.

3. Температура /көмірқышқыл газы мөлшері мен глюкоза деңгейінінің реттелу мысалында теріс кері байланыс механизмін сипаттайды.

 Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады: •теріс кері байланыстың адам ағзасындағы мәнін түсіндірумен жазбаша талдау құра алады (тыңдалым және айтылым дағдылары)

Пәндік лексика мен терминология: гомеостаз, теріс кері байланыс, реттеу механизмдері,

белгілі жол, қайтару, түрлендіру, ауытқу.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы:

Қалыпты деңгейден кез келген ауытқу … жолымен анықталады

Өзгеру байқалған кезде, түзету механизмдері … деңгейіне оралады.

Теріс кері байланыс деңгейді шамамен тұрақты ұстап тұрады, бірақ ол түрлендірілуі мүмкін..

 Құндылықтарды

 дағдыландыру

Академиялық адалдылық жеке жұмыс жасау арқылы.

Ынтымақтастық – жұпта жұмыс арқылы, нәтижелерді сыныпта талқылау арқылы.

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты визуациялау.

Оқытудың тұпнұсқаулығы

Қорқу немесе қауіп төнген жағдайда адреналиннің әрекет ету механизмін қолдана отырып, үздік жетіктіктерге жету.

Пәнаралық байланыстар

Химиямен-гормондардың табиғаты.

Алдынғы білім

Гормондар мен гомеостаз 8 сынып.

Ағзаның ішкі тепе-тендігі 8 сынып.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың басы

0- 6 мин

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

(Т) Мұғалім жаңа тақырыпты, оқыту мақсатын, критерийлер мен күтілетін нәтижелерді жариялайды. Сабақтағы жаңа терминдерге түсінік береді.

Мұғалім: Гомеостаз, «кері байланыс» ұғымына анықтама береді.

Презентация, Слайд 1-3

Сабақтың ортасы

7-10 мин

11-19 мин

20-30 мин

31-37 мин

https://www.youtube.com/watch?v=b6m35PlH7t8 бейнематериал негізінде жүйкелік және гуморальдық реттелу түрлерін салыстырады

Реттелу параметрлері

Жүйкелік

Гуморальдық

Реттелу механизмі

Реакция жылдамдығы

Процесстің бағытталуы

Таралу жолы

Реттелу механизмі

(Т) Мұғалім бірінші сабақта биологиядағы басқару жүйелері қарастырылғаны жөнінде назар аударады. Барлық үш басқару жүйесі (гуморалды, жүйкелік, иммундық) бір принцип бойынша жүзеге асатындығын еске түсіреді.

Сөздер банкі:

Стимул ДетекторРегуляторЭффектор терминдерді ретімен орналастырып және

басқару жүйесінің негізгі компонеттері еске түсіріледі.

(Р) Жұптық жұмыс: Оқушылардан оқылған ақпарат бойынша «Оң кері байланыс және теріс кері байланысты » салыстыру мақсатында кестені толтыруды сұраңыз.

Дескрипторлар:

  • Теріс кері байланыс пен оң кері байланыстың айырмашылығын анықтайды.
  • Теріс кері байланыс пен оң кері байланыстың ұқсастығын анықтайды.

Дескрипторлар мен АП бойынша бірін-бірі бағалау.

Дифференциация: әртүрлі деңгейдегі оқушылар бірге жұмыс жасайды.

(G) Сүтқоректілердің қандағы глюкоза деңгейі, СО2 деңгейі мен температурыны реттеу механизмдері мысалында теріс кері байланыстың принциптерін зерттеп, сипаттау. Зерттеу нәтижелерін А3 постер түрінде бейленеуді сұраңыз. Деңгейі жоғары оқушылардан схеманы текстке аударуды сұраңыз, ал деңгейі төмен оқушылардан текстті схемаға аударуды сұраңыз.

Дескрипторлар:

  • Сызбаны зерттейді.
  • Сызбаға сипаттама жасайды: детекторды, регуляторды, эффекторды атайды.
  • Кері байланыстың механизмі мен принциптерін түсіндіреді.

«Автобус аялдамасы» стратегиясы бойынша таныстырылымдар жасау. Топтардың бірін-бірі дескрипторлар бойынша бағалау.

Сабақ соңы

38-40 мин

Сабақ мақсаты мен критерийлері бойынша әңгімелесу. Сұрақтар бойынша кері байланыс алу.

1.Сабақта не қызықты болды;

2.Сабақта нені үйрендім;

3.Сабақта қандай қиындықтарға тап болдым.

Үй жұмысы:

Температура/көмірқышқыл газының концентрациясы/ глюкоза деңгейін мысалындағы теріс кері байланыс принципін сипаттайды.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1.

2.

Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1.

2.

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу