Температура/көмірқышқыл газының концентрациясы/ глюкоза деңгейін мысалындағы теріс кері байланыс принципі. Биология, 11 сынып, дидактикалық материал.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
| ||
| ||
| ||
| ||
| 11.3 В Координация және реттелу | |
| Температура/көмірқышқыл газының концентрациясы/ глюкоза деңгейін мысалындағы теріс кері байланыс принципі. | |
| Жаңа ақпаратты игеру | |
Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.1.7.1 – биологиядағы басқару жүйелерін сипаттау | |
Сабақ мақсаттары | 1.Теріс кері байланысты гомеостаздың реттеуші механизмі ретінде сипаттау. 2.Оң кері байланысты гомеостаздың (стресс кезінде) реттеуші механизмі ретінде сипаттау. 3.Температураның/көмірқышқыл газының деңгейін/ глюкоза деңгейін реттеуді сипаттау. | |
Бағалау критерийлері | 1. Ағзадағы тұрақтылықты реттеу механизміндерін сипаттайды. 2. Он кері байланыс пен теріс кері байланысты ажыратады. 3. Керіс байланыстың салдарын және теріс керіс байланыстың реттеуші механизмі екенін сипаттайды. | |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: •теріс кері байланыстың адам ағзасындағы мәнін түсіндірумен жазбаша талдау құра алады (тыңдалым және айтылым дағдылары) Пәндік лексика мен терминология: гомеостаз, теріс кері байланыс, реттеу механизмдері, белгілі жол, қайтару, түрлендіру, ауытқу. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Қалыпты деңгейден кез келген ауытқу … жолымен анықталады Өзгеру байқалған кезде, түзету механизмдері … деңгейіне оралады. Теріс кері байланыс деңгейді шамамен тұрақты ұстап тұрады, бірақ ол түрлендірілуі мүмкін.. | |
Құндылықтарды дағдыландыру | Академиялық адалдылық жеке жұмыс жасау арқылы. Ынтымақтастық – жұпта жұмыс арқылы, нәтижелерді сыныпта талқылау арқылы. | |
АКТ қолдану дағдылары | Ақпаратты визуациялау. | |
Оқытудың тұпнұсқаулығы | Қорқу немесе қауіп төнген жағдайда адреналиннің әрекет ету механизмін қолдана отырып, үздік жетіктіктерге жету. | |
Пәнаралық байланыстар | Химиямен-гормондардың табиғаты. | |
Алдынғы білім | Гормондар мен гомеостаз 8 сынып. Ағзаның ішкі тепе-тендігі 8 сынып. | |
Сабақтың барысы | ||
Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақтың кезеңдерін жоспарлау |
Сабақтың басы 0- 6 мин | Амандасу. Психологиялық көңіл күй орнату. (W) Стартер видео «Гомеостаз» . Дескрипторлар: 1)Видеоны қарайды. 2)Гомеостаз ұғымының анықтамасын жазып алады. Мұғалімнің бағалауы. | Презентация, Слайд 1-3 |
Сабақтың ортасы 7-10 мин 11-19 мин 20-30 мин 31-37 мин | (Т) Мұғалім бірінші сабақта биологиядағы басқару жүйелері қарастырылғаны жөнінде назар аударады. Барлық үш басқару жүйесі (гуморалды, жүйкелік, иммундық) бір принцип бойынша жүзеге асатындығын ескереді. (Т) Мұғалім тақырыпты, оқыту мақсатын, критерийлер мен күтілетін нәтижелерді жариялайды. Мұғалім «кері байланыс» ұғымын енгізеді. (Р) Оқушылардан оқылған ақпарат бойынша (Қосымша 1) «Оң кері байланыс және теріс кері байланыс» Венн диаграммасын (Қосымша 2) толтыруды сұраңыз. Дескрипторлар:
Дескрипторлар мен АП бойынша бірін-бірі бағалау. Дифференциация: әртүрлі деңгейдегі оқушылар бірге жұмыс жасайды. (G) Сүтқоректілердің қандағы глюкоза деңгейі, СО2 деңгейі мен температурыны реттеу механизмдері мысалында (Қосымша 3) кері байланыстың принциптерін зерттеу. Зерттеу нәтижелерін А3 постер түрінде бейленеуді сұраңыз. Деңгейі жоғары оқушылардан схеманы текстке аударуды сұраңыз, ал деңгейі төмен оқушылардан текстті схемаға аударуды сұраңыз. Дескрипторлар:
«Автобус аялдамасы» стратегиясы бойынша таныстырылымдар жасау. Топтардың бірін-бірі дескрипторлар бойынша бағалау. (І) Ақпаратты Қосымша 4 тапсырмалары арқылы бекітуді ұсыныңыз. Дескрипторлар:
| Қосымша 1 АП Қосымша 2 Венн диаграммасы Қосымша 3 Сызбалар Қосымша 4 Жұмыс парағы |
Сабақ соңы 38-40 мин | Сабақ мақсаты мен критерийлері бойынша әңгімелесу. Сұрақтар бойынша кері байланыс алу. 1.Сабақта не қызықты болды; 2.Сабақта нені үйрендім; 3.Сабақта қандай қиындықтарға тап болдым. Үй жұмысы: Ақпараттық парақты оқу.Қосымша 1. Жұмыс парағын толтыру (егер сабақта үлгерілмесе). | |
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1. 2. Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1. 2. Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру