Стерильдеу және дезинфекциялау әдістері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
| ||||||
Күні:
| Мұғалім: | ||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағаны: | |||||
Сабақ тақырыбы | СТЕРИЛЬДЕУ ЖӘНЕ ДЕЗИНФЕКЦИЯЛАУ ӘДІСТЕРІ | ||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру | ||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар: - * Стерилизацияны және асептикалық техниканы салыстырады * Қажетті микробиологиялық жабдықтардың тізімін жасайды * Микроорганизмдермен және микробиологиялық жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі тәуекел дәрежесін бағалайды. | ||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар: Стерильдеу және асептика әдістерін сипаттайды және түсіндіреді. Асептикалық әдістерді дұрыс пайдаланудың кем дегенде төрт кезеңін атайды және түсіндіреді. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология * Микробиология, сабын, қоректік орта, агар, саңырауқұлақтар, бактериялар, Бактерияға қарсы, "эксперименттік" қол, (жақсы) асептикалық техника, микробтар, ауруханалар, баламалар, дезинфекция, стерилизация, қоректік агар, қоректік сорпа Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестері: • Бұл мүмкін, себебі… • Бұл мүмкін, себебі… • Бұл мүмкін, себебі… • Бұл болуы керек, себебі… | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет Ынтымақтастық Ашықтығы Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік Жұмыс және шығармашылық Өмір бойы оқу | ||||||
Пәнаралық байланыс | Химия | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Smart тақта, компьютерлер, видео, интернет. | ||||||
Бастапқы білім | Микробиология және биотехнология: 7, 8, 9, 11. Тірі ағзалардың әртүрлілігі: 6, 7, 11 | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-5 мин | (W/f) Starter: Мұғалім шағын топтарда өзінің алдыңғы білімін пайдалана отырып, "Микробиология" концептуалды картасын жасауды сұрайды. Карта қамтуы тиіс: * ғылымды анықтау • осы ғылыммен қандай ағзалар зерттеледі * микроорганизмдердің қысқаша сипаттамасы * микробиологияны қолдану (W / f) оқушылар бір-бірінің картасын зерделейді және оларды талқылайды | Микробиологиялық жабдықтар Петри табақшасы Микробиологиялық ілмектер Спирт Құрғақ ұнтақты дақылдық орта Банка және т. б. | |||||
Сабақтың ортасы 6-10 мин 11-15 мин 15-20 мин 21-25 мин 26-30мин 31-35 мин | (T) мұғалім презентация арқылы микробиология тарихымен қысқаша таныстырады. Микробтар тек көрінбейтін одақтастар ғана емес, сонымен қатар жануарлар мен өсімдіктердің ауруларының белгілі спектрін, сондай-ақ тағамның бүлінуі мен басқа заттардың бүлінуі мәселелерін туындатады. Шынында да, жердегі өмір олардың көпшілігін ұсынатын артықшылықтарсыз тұрақты емес еді. Микробиология сияқты маңызды пәнді оқыту зертханада практикалық жұмыс тәжірибесі бар теорияны жетілдірмей тиімді қол жеткізе алмайды. Микробтардың шағын мөлшері және одан туындайтын қажет көптеген миллиондаған микробтық жасушалар бар дақылдар, оларды қауіпсіз пайдалану үшін арнайы рәсімдерді талап етеді. Мұғалімдер мен техникалық мамандар жұмыс берушілер берген қауіпсіздік жөніндегі кез келген нұсқауларды сақтау үшін жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтауға міндетті. (D) студенттерге биология кабинетінде қолданылатын микробиологиялық жабдықтарды көрсету (арнайы терминология қолданылады). (T) содан кейін мұғалім тәуекелді бағалауды анықтайды: Және студенттерді қауіпсіздік техникасын сақтау идеясына бағыттайды (W/f) стерилдеу мен асептика арасындағы айырмашылық неде? * Стерилизация (немесе стерилизация) өмірдің барлық түрлерін және басқа да биологиялық агенттерді жоятын, жоятын, жоятын, өлтіретін немесе белсендіретін кез келген үдеріске жатады. * Асептикалық техника патогенді микроорганизмдерден ластануды болдырмау үшін әдістер мен процедураларды пайдалануды білдіреді • Бұл жұқтыру қаупін азайту үшін ең қатаң ережелерді қолдануды қамтиды. Студенттер өз ойларымен бөліседі G (f) мұғалім жұптан Стерилизация мен асептикалық техника арасындағы айырмашылықты талқылауды, келісуді және түсіндіруді сұрайды. Кездейсоқ, оқу үлгісін таңдап, қажет болса түзетіңіз (W) терең түсіну үшін мұғалім класына асептикалық техника туралы бейне фрагментті қарауды ұсынады. (D) мұғалім асептикалық нормаларды сақтай отырып, дайындалған агарға тазартылған және ластанған судың тамшысын жағуды көрсетеді (ол алдын ала дайындалған) * стерильді пипеткамен Петри тостағанына агаризацияланған қоректік ортаға аз мөлшерде су жағыңыз; * агар бетіне суды біркелкі таратыңыз; * тағамды жабыңыз; * шеттерін скотчпен желімдеу; * ыдысты түбінен жоғары айналдыру; * 30 ° С төмен температурада сақтаңыз • Петри кесе өсіру үшін 2 күн қалдырады. Екі күннен кейін эксперимент нәтижелерін зерттеу қажет. Петридің таза тостағандары асептикалық техниканың толық сақталуы туралы куәландырады. (G / f) студенттер топта жұмыс істейді Студенттер асептикалық ҚОЛДАНУ МЕН стерилдеудің бірнеше жағдайларын қарастырады блок-схеманы құрайды: * хирургия * жараны емдеу * жұқпалы аурудан кейін бөлмеде емдеу * мектеп үй-жайларын тазалау Студенттер флипчартта өз блок-сызбасын жасайды (f) кері байланысты ұсыну. Талқылау. | /watch?v=bRadiLXkqoU (00:00-03:44) 2 агары бар Петри тостағандары, судың 2 үлгісі (тазартылған және лас), 2 тамшуыр, стерильдеу таспасы, шыны қарындаш, спирт шамы, стерильдеуге арналған сұйықтық, этил спиртінің ерітіндісі, қолғап, маска | |||||
Сабақ соңы 36-40 мин | Рефлексия Менің ойымша… Өйткені … Мен оны мысалда дәлелдеуге болады... Осыған орай, Мен бұл ... | ||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері | |||||
- Нұсқауларды саралайды - Жеке және топтық қолдау - Олардың кейбірінің фразалардың мәнін түсіндіріңіз - Тілді жеңілдету | Формативті бағалау: ауызша және жазбаша | Денсаулықты нығайту әдістері Үзілістер және белсенді жаттығулар | |||||
Рефлекция Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Оқыту ахуалы қандай болды? Жоспарланған саралау тиімді болды ма? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру