Диализ әдістері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ бөлім : 10.2 С Бөліп шығару | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
СЫНЫП: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Диализ әдістері | ||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | диализ механизмін түсіндіру | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Перитонеалды диализ әдісін түсіндіру; Бүйректі ауыстырып қондыру әдісін түсіндіру. | ||||||||
Бағалау критерийлер | Перитонеалды диализ әдісін түсіндіреді Бүйректі ауыстырып қондыруды сипаттайды | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар Тиісті терминологияны қолдана отырып диализ әдістері мен бүйректі ауыстырып қондыру үдерісін ауызша және жазбаша түрде түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Перитонеалды диализ, диализ ерітіндісі, диализдік мембрана, катеттер, диализ аппараты, бүйрек доноры, бүйрек трансплантациясы, инфузия, дренаж. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Перитонеалды диализ... арқылы жасалады. Перитонеалды диализ ...жасалады. Бүйрек ... кезде оны ауыстырып қондырады. | ||||||||
Құндылықтармен байланыстар (тәрбие элементтері).
| Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Ашықтық пен ынтымақтастық- оқушылар топта рөлдік ойын ойнағанда бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста болады. Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады. Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады. | ||||||||
АКТ-мен байланыстар | АКТ қолдану дағдылары интерактивті тақтада тапсырмалар орындауда, ақпарат жинау үшін ноутбуктер қолдану кезінде, онлайн режимінде қосымша тапсырмалар орындау кезінде дамытылады. Оқушылар PowerPoint бағдарламасымен жұмыс істей алады. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар
| Диффузия ұғымы арқылы химия пәнімен байланысады. | ||||||||
Алдыңғы білім | Бүйректің құрылысы, нефронның жұмысы, зәр түзілу механизмі, кері теріс байланыс, осмос, диффузия, осморегуляция, гомеостаз туралы түсініктер. | ||||||||
Жоспар | |||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басталуы | |||||||||
0-5 минут | (Жж) (Қ) Гемодиализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды. | РРТ | |||||||
6-10 минут | (Жж) (Қ) Ақпараттық парақтар/ анимациялар/ видеоларды қолдана отырып перитонеалды әдісімен танысады. | Ақпарат парақшасы Диализ әдістері туралы қазақша видео: http://mangystautv.kz/kz/news/society/gemodializ-omir-ushin-kures Диализ түрлері туралы қазақша ақпарат: https://kazmedic.org/archives/405 Ағылшын тіліндегі диализ туралы ақпарат (ағыл.): http://www.nhs.uk/conditions/Dialysis/Pages/Introduction.aspx | |||||||
11-24 минут
| (Жж) (Қ) Оқушылар перитонеалды диализ бен бүйректі ауыстырып қондыру әдісін көрсететін постер/сызба/сурет/таныстырылым жасайды. | Қағаз, фломастерлер, ноутбуктер | |||||||
Сабақтың соңы | |||||||||
25-38 минут | (Жж) (Қ) Әр оқушы жұмысын қорғап, әдістің мәнін түсіндіреді. | ||||||||
Рефлексия | |||||||||
39-40 минут | Сабақтың сәтті шыққан 1 тұсы Жақсартуға арналған 2 ұсыныс айтады. | ||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ба? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік. | |||||||
Саралауды қолдайтын тапсырмалар ұсынылады. Оқушыларға ақпараттың әртүрлі көздері ұсынылады. Оқушылардың әрқайсысы өз таңдауы бойынша тақырып мазмұнын түсінгендігін көрсетуге мүмкнідік алады | Оқушылардың ауызша жауаптары мен түсіндірмелері Оқушылардың орындаған тапсырмалары Зерттеу жүргізе білу дағдылары Зерттеуден қорытынды жаау үшін қажетті деректерді жинақтай білу бойынша Оқушылардың түсіндірмелері арқылы сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады. | Сабақ барысында ерікн қимыл қозғалыс жасап, орын ауыстыра алады. Кабинетте техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | |||||||
Рефлексия (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылар бүгін не оқып білді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және не үшін? |
| ||||||||
Жалпы бағалау (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты болды (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан сынып пен жекелеген оқушылар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | |||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру