Адам денесінің қан және басқа сұйықтықтарын жасанды жолмен тазалау. Диализ жұмысын принциптері. Диализ әдістері: перитонеалды және гемодиализ. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Жаратылыстану-математикалық бағыты
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ бөлім : 10.2 С Бөліп шығару 3 сабақ | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
СЫНЫП: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Адам денесінің қан және басқа сұйықтықтарын жасанды жолмен тазалау. Диализ жұмысын принциптері. Диализ әдістері: перитонеалды және гемодиализ | ||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 10.1.5.2 диализ механизмін түсіндіру | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Адам денесіндегі сұйықтықтарды жасанды жолмен тазалау жолдарын талдау Диализ жұмысы принциптерін сипаттау Гемодиализ әдісін түсіндіру; Перитонеалды диализ әдісін түсіндіру; | ||||||||||
Бағалау критерийлер | Диализ әдісінің жұмыс жасау принциптерін сипаттайды Гемодиализ бен перитонеалды диализ әдістерін түсіндіре алады Бұл әдістердің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар Тиісті терминологияны қолдана отырып диализ әдістері үдерісін ауызша және жазбаша түрде түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Гемодиализ, перитонеалды диализ, диализ ерітіндісі, диализдік мембрана, катеттер, диализ аппараты, бүйрек доноры Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Гемодиализ кезінде....қолданылады. Перитонеалды диализ... арқылы жасалады. Перитонеалды диализ ...жасалады. | ||||||||||
Құндылықтармен байланыстар (тәрбие элементтері).
| Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Ашықтық пен ынтымақтастық- оқушылар топта рөлдік ойын ойнағанда бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста болады. Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады. Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады. | ||||||||||
АКТ-мен байланыстар | АКТ қолдану дағдылары интерактивті тақтада тапсырмалар орындауда, ақпарат жинау үшін ноутбуктер қолдану кезінде, онлайн режимінде қосымша тапсырмалар орындау кезінде дамытылады. Оқушылар PowerPoint бағдарламасымен жұмыс істей алады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар
| Диффузия ұғымы арқылы химия пәнімен байланысады. | ||||||||||
Алдыңғы білім | Бүйректің құрылысы, нефронның жұмысы, зәр түзілу механизмі, кері теріс байланыс, осмос, диффузия, осморегуляция, гомеостаз туралы түсініктер. | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||||
1-сабақ | |||||||||||
Сабақтың басталуы | |||||||||||
0-8 | (Ж) Оқушылармен бүйрек қызметінің жетіспеушлігі бар адамдарға қалай көмектесуге болатындығы, оның себептері туралы талқылау жүргізіледі. | РРТ | |||||||||
Сабақтың ортасы | |||||||||||
9-13 минут | (W) Диализдік аппарат диаграммасын немесе анимациясын көрсету үшін интерактивтік тақтаны пайдалану. Әрекет ету механизмін түсіндіру.
(G) Топтарды келесілерді талдап, түсіндіруді сұрау: көктамыр немесе салатамыр неліктен пайдаланылады; денеден ағып шыққан қан неліктен жылы қалпында болады, диализге арналған түтікшелер неліктен ұзын; диализге арналған түтікшелер неден жасалады және неліктен; бет шамасының қатынасы қайда пайда болады: көлем, диализдейтін ерітіндіде неліктен тұз болады және т.б. (W) Диализ принциптерін талдау үшін топтардың комментарийлерін пайдалану. (Жж) (Қ) Ақпараттық парақтар/ анимациялар/ видеоларды қолдана отырып гемодиализ әдісімен танысады. | «1-сабақ ақпарат гемодиализ» парақшасы Диализ әдістері туралы қазақша видео: http://mangystautv.kz/kz/news/society/gemodializ-omir-ushin-kures Диализ түрлері туралы қазақша ақпарат: https://kazmedic.org/archives/405 Ағылшын тіліндегі диализ туралы ақпарат (ағыл.): http://www.nhs.uk/conditions/Dialysis/Pages/Introduction.aspx http://www.kidneydialysis.org.uk/hemodialysis.htm Гемодиализ туралы орыс тіліндегі ақпарат: https://www.healthinfotranslations.org/pdfDocs/Hemodialysis_RUS.pdf | |||||||||
14-24 минут
| (Жж) (Қ) Оқушылар гемодиализ әдісін көрсететін постер/сызба/сурет/таныстырылым жасайды. | Қағаз, фломастерлер, ноутбуктер | |||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||
25-38 минут | (Жж) (Қ) Әр оқушы жұмысын қорғап, түсіндіреді. Гемодиализден басқа қандай әдістер болу мүмкіндігін қарастырады. | Диализ туралы Ұлттық денсаулық сақтау қызметінің (Ұлыбритания) ақпараты. Қысқа бейне клип: http://www.nhs.uk/conditions/Dialysis/Pages/Introduction.aspx диализ туралы ақпарат: http://www.kidneydialysis.org.uk/hemodialysis.htm http://lechim-pochki.ru/dializ-pochek/ - диализ түрлері туралы қысқаша видеофрагмент (бейнеүзінді) | |||||||||
Рефлексия | |||||||||||
39-40 минут | Сабақтың сәтті шыққан 1 тұсы Жақсартуға арналған 2 ұсыныс айтады. | ||||||||||
2-сабақ | |||||||||||
Сабақтың басталуы | |||||||||||
0-5 минут | (Жж) (Қ) Гемодиализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды. | РРТ | |||||||||
6-10 минут | (Жж) (Қ) Ақпараттық парақтар/ анимациялар/ видеоларды қолдана отырып перитонеалды әдісімен танысады. Бұл әдіске тән ерекшеліктерді сипаттайды. Артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды | «2-сабақ ақпарат перитонеалды диализ» парақшасы Диализ әдістері туралы қазақша видео: http://mangystautv.kz/kz/news/society/gemodializ-omir-ushin-kures Ағылшын тіліндегі диализ туралы ақпарат (ағыл.): http://www.nhs.uk/conditions/Dialysis/Pages/Introduction.aspx | |||||||||
11-24 минут
| (Жж) (Қ) Оқушылар перитонеалды диализ әдісін көрсететін постер/сызба/сурет/таныстырылым жасайды. | Қағаз, фломастерлер, ноутбуктер | |||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||
25-38 минут | (Жж) (Қ) Әр оқушы жұмысын қорғап, әдістің мәнін түсіндіреді. | ||||||||||
Рефлексия | |||||||||||
39-40 минут | Сабақтың сәтті шыққан 1 тұсы Жақсартуға арналған 2 ұсыныс айтады. | ||||||||||
3-сабақ | |||||||||||
Сабақтың басталуы | |||||||||||
0-5 | (Жж) (Қ) Оқушылар перитонеалды диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды. | РРТ | |||||||||
Сабақтың ортасы | |||||||||||
6-12 минут | Гемодиализ (денеден диализ) бен перитонеалдық диализ (дене ішіндегі диализ) арасындағы айырмашылықты түсіндіруге болады. (Жж) (Қ) Оқушылар гемодиализ бен перитонеалды әдістерді бір-бірімен салыстыру туралы зерттеу жүргізеді. Ол үшін оқушыларға ақпарат парақшалары/анимация/фидеоларға сілтемелер беріледі. Зерттеудің мақсаты айтылып, қадамдары түсіндіріледі. Зерттеудің мақсаты: әдістерге тән ерекшеліктерді -жүргізу себептерін; - әдісі механизмін; - қатерлерді; -артықшылықтарын - туындауы мүмкін мәселелердің шешу жолдары туралы ақпарат болуы тиіс. | Диализдің адам өміріне әсері http://www.youtube.com/watch?v=NHS0oyHR4vI Диализ түрлері туралы қазақша ақпарат: | |||||||||
13-33 минут
| (Жж) (Қ) Оқушылар гемодиализ бен перитонеалды әдістерді бір-бірімен салыстыру туралы зерттеу нәтижелеріне сүйене отырып, оның мәнін түсіндіреді. | РРТ | |||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||
33-38 минут | (Қ) гемодиализ бен перитонеалды әдістердің артықшылықтары мен кемшіліктерін атап жазады. | РРТ | |||||||||
Рефлексия | |||||||||||
39-40 минут | Сабақтың сәтті шыққан 1 тұсы Жақсартуға арналған 2 ұсыныс айтады. | РРТ | |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ба? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік. | |||||||||
Саралауды қолдайтын тапсырмалар ұсынылады. Оқушыларға ақпараттың әртүрлі көздері ұсынылады. Оқушылардың әрқайсысы өз таңдауы бойынша тақырып мазмұнын түсінгендігін көрсетуге мүмкнідік алады | Оқушылардың ауызша жауаптары мен түсіндірмелері Оқушылардың орындаған тапсырмалары Зерттеу жүргізе білу дағдылары Зерттеуден қорытынды жаау үшін қажетті деректерді жинақтай білу бойынша Оқушылардың түсіндірмелері арқылы сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады. | Сабақ барысында ерікн қимыл қозғалыс жасап, орын ауыстыра алады. Кабинетте техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды. | |||||||||
Рефлексия (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылар бүгін не оқып білді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және не үшін? |
| ||||||||||
Жалпы бағалау (сабақ өткізілгеннен кейін толтырылады) Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты болды (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан сынып пен жекелеген оқушылар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру