Хромосомная теория Т.Моргана. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспарлар бөлімі: Тұқымқуалаушылқ пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: Ұ = ұжымдық жұмыс Т = топтық жұмыс Ж = жұппен жұмыс Жж = жеке жұмыс Э = эксперимент К/Д =көрсетілім/Демонстрация М = мұғалімнің түсіндіруі ҚБ = қалыптастырушы бағалауды қолдау @= қауіпсіздік техникасы бойынша кеңес | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Хромосомная теория Т.Моргана. (2 сабақ) | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.3 кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндір | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Т. Морганның хромосомалық теориясымен танысады - хромосома теориясының негізгі ұғымдарын зерттейді - тұқымқуалаушылық заңдылықтарының бұзылуын талдайды -есептер шығарады | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Т.Морганның хромосомалық теориясының негізгі принциптерін біліп, түсіну - тұқымқуалаушылық заңдылықтарының бұзылу себептерін түсіну және түсіндіру -тіркесу топтамасына есептер шығара білу | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Локус, гомологты хромосомалар, ген, тіркесу топтамасы, морганида, кроссинговер…. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Гендер, бір хромасомада орналасқан, тіркескен деп аталады. Гендер топтамасы, бір хромасомада орналасқан, тіркесу топтамасы деп аталады. Гаметаларды қалыптастыру кезінде тіркесі топтамасындағы гендер бірге тұқымқуалайды. Тіркесу топтарының саны = гаплоидты жасушадағы хромосомалардың санына..... Тұқымқуалаушылық қағидаларының бұзу себептері болып табылады …. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Мәңгілік ел» бесінші қадамы, бұл - Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.Патриоттық сезімді дамыту. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Әлем тарихы – 20 ғасырдың атақты ғалымдары, ҒТЖ алғышарттары. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Білімнің қайталануы мен жинақталуы үшін Интернет-ресурстарды пайдалану, РР құру, брошюралар, флеш-анимация. | |||||||
Бастапқы білім | Митоз және мейоз-9-10 сынып, моно және дигибритті будандастырудың негіздері. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 1-2мин. 2-10мин. | (Ұ). Сәлемдесу Миға шабуыл. (Д). Мұғалім оқушыларды өткен сабақтың қалай аяқталғанын еске түсіруге шақырады және «Неліктен Т.Морган осындай нәтижелерге қол жеткізді?» қорытындыны талқылайды. (тақтада қайтадан будандастыру нәтижелері көрсетіледі) және өткен сабақта қандай мақсат қойылғанын еске түсіреді. Сабақтың тақырыбын және мақсатын жазып, критерийлерді бірге тұжырымдаңыз | РР | ||||||
Сабақтың ортасы 11-25 мин. 26-36 мин. 36-38 мин. | Түсіну (У.К.) Учитель: Бүгінгі сабақтың мақсаты – тіркесіп тұқымқуалау себептерін анықтау; Морганның хромосомалық теориясына негізделе отырып генетика ғылымының заманауи ұстанымдарының мәнін анықтау. Жаңа материалды зеттеу: 1. вариант, оқушылар хромосома теориясының ашылуы туралы әңгімелейді (Оқытушы оқушыларды алдынала таңдап, оларға тапсырма береді) «Тіркесіп тұқымқуалау» магниттік моделімен жұмыс істеуге болады 2. вариант, мұғалім хромосомалық теория туралы өзі айтады (әңгіме – сұхпат күйінде). Оқушылар дәптерлеріне конспект жасайды. (Ж) Оқушылар кітәп мәтінімен жұмыс істейді (немесе «инсерт» технологияся бойынша құрылған таратпа материалмен), сосын мұғаліммен бірге Хромосомалық теорияның негізгі ережелерін тұжырымдап, оларды дәптерлеріне жазады. (Ұ) Жүйелеу және қорыту. Қалыптастырушы бақалау | Видеоресурстар: https://bilimland.kz немесе watch?v=EZ8feVw1lF4 https://www.youtube.com/watch?v=IuBHtLIQMl4 Қосымша 1 және 2 Косымша 3 | ||||||
Сабақтың соңы 38-40мин. | Рефлексия. «Гроздь». Бірлескен жұмыс нәтижесін өрмекші торы-схема түрінде жасалуы мүмкін. Сабақта сіз жаңа не білдіңіз? Есепті шығару үшін бұрынғы білімдеріңіздің (немесе сабақта) қайсысы сізге көмек көрсетті? Есепті шығару кезінде сізге кім және қалай сабақта көмектестуі? Бүгінгі сабақта алған білімдеріңіздің қайсысы болашақта сізге қажет болады деп ойлайсыз? Сабақта өз әрекетіңіздің несін өзгертер едіңіз? Болашақта осы сабақта қандай өзгерістер жасар едіңіз? Осы сабақта сізге ең көп не ұнады? Үй тапсырмасы: Сізге келесі түсініктер ұсынылады: ген, геном, генотип, ағзаның белгілері. Осы тұжырымдамалар арасындағы қатынастарды схема түріндегі ашыңыз: "Балық сүйегі" Сіздің таңдауыңызды түсіндіріңіз. 1. Оқулықтың параграфын (немесе таратылым материалын).. | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру