Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: | Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайкосова.О.Н | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 сынып | Қатысқындар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып | Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы. Зертханалық жұмыс «Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау». | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.3.2 беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәндік лексика және терминология:
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы 1. Егер заттардың градиент концентрациясын төмендетсе, ... 2. X диффузия / жеңілдетілген диффузия арқылы жылжытылады. 3. Пассивті тасымалдау, энергетикалық ... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| академиялық адалдық, бірлік пен топтық жұмыс, жауапкершілік, көшбасшылық. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия, физика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаломтордан алынған қосымша ақпарттармен жұмыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Қоректену 9 сынып. Тыныс алу 8 сынып. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеідері | Сабақ кезеңдегі әс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 0-30 мин | 1. Сәлемдесу Сабаққа дайындық жасау. 2. Үй тапсырмасын қайталау «Гемоглобиннің және адам миоглобинінің құрылымы мен қызметі». «Қатесін тап». Оқушыларға қатесі бар әртүрлі биологиялық мәтін ұсынылады. Кім қатесін көп тапса, сол жеңіске жетеді. 3. Сабақтын тақырыбын ашу. Оқушыларға сұрақ: «Пілге үлкен құлақ не үшін?» Бірнеше жауаптан кейін тақырыбты айту. 4. Бірігіп сабақтың мақсатын және критериясын анықтау. «Біз тақырыпты ашу үшін не істеуміз керек?» | https://www.youtube.com/watch?v=G3TJHHJOE6U | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой шақыру кезеңі 30- 40 мин 40-50 мин 50-55 мин | Мұғалімнің түсіндірмесі: 1. Қауіпсіздіқ инструктажы 2. НСl киімге тигізуге болмайды денеге тисе тітіркену тудырады. Аулақ болыңыз теріге / көзге тигізуге болмайды; жұтуға болмайды. Тиген жағдайда дереу жуыңыз, ағынды су астында 15 мин ішінде. 3. Байқалатын құбылысты анықтау Гипотеза құру 4. Практикалық жұмыс | Слайд №6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны тану 55-60 мин 60-65 мин 65-70 мин 70-75 мин |
Анализ жасап талқылауға арналған сұрақтар:
| зертханалық жұмыс парақтары Слайд №7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 75-80 мин | Кері байланыс: « Кері байланыс пирамидасы» Үй тапсырмасы: Практикалық жұмыстың сұрақтарына жауап беру. | Слайд №8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз? | Бағалау - сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстарДенсаулық сақтау және қауіпсіздік қағидаларын орындау Байланыс АКТ Мәндер байланысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әрбір оқушымен жеке жұмыс жасау, яғни орындау барысында әрбір оқушының әс-әрекетіне мән беру, талқылау. Кейбір оқушылар аса қабілетті болулары мүмкі, кейбіреулеріне қарағанда; жұпта, топта жұмыс жасау қиындық туғанда бір-біріне қолдау жасауға мүмкіндік береді. | Оқушылардың қабілеттері олар жұмыс олар жұмыс орындау барысында бақыланып, үнемі бағаланады және сұрақтар қою арқылы тереңдетіледі. Оқушылар жеке жұмыста кесте толтырады және өзара бағалау жүргізіледі. | Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері, ноутбупен, қосымша материалмен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференция іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру