Жасуша органоидтары. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

10.1В: Жасушалық биология

Мектеп: Алматы қаласы ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бугуева Р.Н

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жасуша органоидтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Электронды микроскоппен көрінетін, жасуша органоидтарының құрылыс ерекшелігі мен қызметін түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Электронды микроскоп арқылы алынған жасуша органоидтарының құрылысы мен қызметтеріндегі ерекшеліктерді микрофотографиялар негізінде түсіндіре алу

Бағалау критерийлері

  • Жасушадағы органоидтарының құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері бойынша алған білімдерін бинго ойынын ойнауда көрсете алса
  • Ашық журнал бойынша 80% тапсырмаларды дұрыс орындаса

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Ядро, ядрышық, митохондрия, пластидтер, центриольдер, жасуша орталығы, цитоплазма, вакуоль, рибосома, ДНК, хромосома, ЭПТ, Гольджи аппараты, гиалоплазма, цитоқаңқа, микротүтікшелер, микрофиламенттер, лизосомалар, прокариот, мезосома.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Жасушалар /

Жарғақшалар...

тұрады/жасалған...

енгізілген

Физикалық бөлек

Рөлін атқарады

Х сияқты кейбір заттар жасушалы жарғақша арқылы Y-ке жылжу мүмкін…

Жасушалы жарғақшалар неден жасалған?

Жасушалық жарғақшалар қандай қызметтер атқарады?

Құндылықтарды дарыту

 

 

Әлемдік білім беру кеңістігінде бәсекеге қабілетті болуға мүмкіндік беретін терең академиялық білім беру; өзбетімен және топта тиімді жасай білу;

Өзіндік ізденіс қабілетін тұрақты қалыптастыру және өзін-өзі жетілдіру мен дамыту қажеттілігін сезіну; физикалық, психологиялық және рухани тұрғыда даму; негізгі терминдік сөздерді үш тілде айта алу және түсіну

Пәнаралық байланыстар

Химиямен, физика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, ноутбук, компьютер

Бастапқы білім

Жасушаның биологиясы: 6, 7, 9, 10, 11.1A, 11.2A, 11.4A

Биохимия: 7, 8, 9, 10, 11.3B

Электронды микроскоп: 11.3C

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа деген ынтымақтастық атмосферасын құру.

Жаңа сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерін тақтаға шығару. Оқушылар дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазып алады.

Оқушыларды сабақ барысында «Ашық журналмен» жұмыс істейтіндігі туралы, ондағы тапсырмалар жиынтығы туралы таныстырыңыз

Сабақтың ортасы

  • Органоидтардың құрылысы мен қызметі туралы не білеміз ?

Оқу материалдарын пайдаланып өзбеттеріңізбен кестені толтырыңыздар

Оқушыларға микропрепараттар, микроскоп, органоидтардың электронды микроскоп арқылы түсірілген микрофотографиялары беріледі. Оқушылар тыныштықта отырып өзбеттерімен кестені толтырады. (уақытты белгілеу, 3 органелладан бөліп беріңіз )

Кесте үлгісі

Органоид атауы

Құрылысы

Қызметі

Өз ара бір-бірлерін тексереді (журналға белгілерін қойып, келесі тапсырмаға көшу)

  • Өсімдік, жануар жасушасының құрам бөліктерін карточкаға атап жазады

Оқушылар тапсырмаларын орындап болған соң дұрыс жауаптармен сәйкестендіріп, өз жұмыстарын тексереді. Өз жұмыстарын тексеріп, ашық журналға алған бағаларын белгілеп жазып алады.

  • Жасуша органеллаларының жасуша мембранасына қатысты жіктелуіне байланысты сызба сызады. Жұмыстарын тақтамен сәйкестендіріп тексереді. Бағаларын ашық журналға жазып алады.
  • Активити « Кім жылдам?»

Микрофотографиялар мен олардың құрылысы мен қызметтерін сәйкестендіреді . Өзара тексеру. Бағаларын ашық журналға енгізеді. «Сэнгвич» әдісі бойынша кері байланыс беру

Оқушылар барлық тапсырмаларды орындап болған соң №1 бейнематериалды қосыңыз, бейнематериалды көріп болған соң оқушылармен бірге талқылап, түсініктерін тексеріп, сабақты бекітіңіз

Қалыптастырушы бағалау

«Ашық журнал» негізінде бағалау жүргізіңіз

Ресурс:

Тейлор 1-том 177-181 беттер

Дидактикалық материал

Кесте 1

Дидактикалық материал №2,3 (карточкалар)

Дидактикалық материал №4

Бейнематериал №1

Сабақтың соңы

Рефлексия: Бір органоид бойынша синквейн құрастыру.

Үй жұмысы:

1. Прокариот, эукариот жасушаларына салыстырмалы кесте толтыру

2. Төмендегі тапсырмалардың біреуін орындау

Эссе « Менің жасушам маған не айта алады?»

Жасуша туралы рэп стилінде ән құрастыру

Жасуша моделін жасау (құрылымдардың атауын жазу)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу