Жыныстық жолмен берілетін аурулар: ЖИТС, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Алдын алу шаралары. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: | Мектеп: ФМБ НЗМ Ақтөбе қаласы | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жыныстық жолмен берілетін аурулар: ЖИТС, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Алдын алу шаралары. | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Оқушылар: 9.2.1.6 - жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -жыныстық жолмен берілетін аурулардың белгілерін сипаттайды; -жыныстық жолмен берілетін аурулардың салдарын және олардың алдын алу шараларын түсіндіреді. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: жыныстық жолмен берілетін аурулардың белгілерін, салдарын және олардың профилактикалық шараларын ғылыми терминологияны пайдалана отырып (ауызша және жазбаша тілдік дағдылар) ауызша сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология жұқпалы аурулар, патогендік, бактериялық инфекциялар, вирустық инфекциялар, алдын алу, симптомдар, сифилис, гонорея, СПИД, В, С гепатиті. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Жыныстық болмен берілетін аурулар ..................................... СПИД............................ Алдын алу шаралары ................................. | ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Адалдық, үздіксіз оқу, үштілділік ,денсаулық ,жауапкершілік. Құндылықтарды дарыту мәтінмен жұмыс жасау барысында (үздіксіз оқу) жүзеге асады. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Бейнеролик Презентацияны қолдану | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Омыртқалы жануарлардың көбею жүйелері жыныссыз және жынысты көбеюді. өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін біледі (7 сынып). Оқушылар мүктер мен қырықжапырақтардың жынысты (гаметофит) және жыныссыз (спорофит) ұрпақтардың мысалдары арқылы анықтай алады, омыртқалы жануарлардың жыныс жүйесін салыстырады, өсімдіктердегі гүлдің құрылысы оның тозаңдануындағы маңызын сипаттайды (8 сынып). | ||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
0-1 1-5
| Ұйымдастыру кезеңі Миға шабуыл 1-тапсырма: Бейнероликті көріп отырып, сұрақтар құрастыру. Мысалы: 1.Жыныстық жолмен жұғатын аурулардың қалай алдын алуға болады? Осы секілді сұрақтардың негізінде сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. Бағалау қағазы таратылып беріледі. Дескрипторды оқып шығу сұралады. | Бейнеролик Слайд 1 Слайд 2 | |||||||||||||
5-20 20-30 30-38 | 2- тапсырма: Жыныстық жолмен берілетін ауруларға презентация жасау Оқушыларды топқа бөлу. Ресурстарды оқушылар өздері іздейді. Ресурстарды таба алмай отырған оқушыларға ресурстардың сілтемелері мен мәтін беріледі. Топтық жұмысты бағалаудың ақпараттық материалдары мен бағалау критерийлері талқыланады. Топтық жұмыстың ережелері: • бір-бірін тыңдау • топтың барлық мүшелері белсенді қатысу қажет • өзін-өзі бағалау және топты бағалау Тақырыптар: 1 топ – ЖИТС 2 топ – сифилис 3 топ - гонорея 4 топ - гепатит В, С Презентация жасайды Бағалау критерийлері: 1.Уақытты тиімді қолдану. 2.Жыныстық жолмен берілетін аурулардың белгілері, алдын-алу шараларын түсіндіру 3. Жыныстық жолмен берілетін аурулардың салдарын сипаттау. Презентацияларды қорғау Топтарға сұрақ қою және талдау Түйін (ой бөлісу): 1.Егер сіздің досыңыз ВИЧ жұқтырса, сіз ол жайлы не ойлар едіңіз? 2.Сіздің достығыңызға әсер ете ма ? 3.Егер өзіңіз ВИЧ жұқтырсаңыз, алғашқы қадамдарыңыз қандай болмақ? 4.Сіз ВИЧті жұқтырғаныңызды өзге адамдарға айтып, бөлісер ме едіңіз? 5.Егер бір рет жыныстық қатынаста болса, вирус жұғуы мүмкін бе? | Қосымша 1 Ноутбук, маркер, плакат Слайд 3 Слайд 4 | |||||||||||||
38-40 | РЕФЛЕКСИЯ Мен енді білемін ................ Маған ұнағаны .................................... Менің түсінбей қалғаным ............................ Мен жақсы түсіндім ...................................... Мен келесі сабақта.........................білгім келеді. Үйге тапсырма Бүгінгі өтілген материалдарды қайталау | Слайд 5 | |||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстар Тіршілік қызметі қауіпсіздігі АТК байланыстар Құндылықтармен байланыстар | ||||||||||||||
Кейбір оқушылао нұсқауларды нақты сақтайтын болады. Жұптық жұмыс тәжірибені орындау кезіндегі қателерді болдырмауға көмектеседі. Қабілеті жоғары оқушылар қыздыру кезіндегі температура мен уақыт өзгерістерін нақтырақ бақылайтын болады, сол арқылы редуциялайтын қанттар мен Бенедикт ерітіндісін қыздыру кезінде түстердің үлкен палитрасын бөліп көрсетеді. | Пәнаралық байланыстар: Жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу шаралары, белгілері медицинамен байланысты. Сонымен қатар адам өз іс-әркетіне жауап бере алатын болса, кездейсоқ жыныстық қатынастарға бармайды, бұл өзін-өзі тану пәнімен байланысты. Тіршілік қызметінің қауіпсіздігі: Биология кабинетіндегі техникалық қауіпсіздік ережесін ұстану. АКТ байланыстар: Бейнеролик Презентация НЗМ құндылықтарымен байланыс: Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады. Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады. | ||||||||||||||
Бағалау – оқушылардың білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Формативті бағалау сабақ барысында топтық жұмысты орындағанда өзін-өзі бағалау және топты бағалау жүзеге асады. Ой бөлісу кезінде мұғалім бағалайды. | ||||||||||||||
Ой толғаныс Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Оқыту ахуалы қандай болды? Жоспарланған саралау тиімді болды ма? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
| ||||||||||||||
Жиынтық баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ықпал еткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру