Көрсеткіштік теңсіздіктер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


2Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 С бөлім: Қисап І

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көрсеткіштік теңсіздіктер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу

Сабақ мақсаттары

Оқушылар көрсеткіштік теңсіздіктерді шешудің негізгі әдістерін меңгеру.

Бағалау критерийлері

  • Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешудің әдістерін (бірдей негізге келтіру және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару) қолданады;
  • Түбірлерге іріктеу жүргізеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар теңсіздіктерді шешу қадамдарын ауызша түсіндіреді, теңсіздікті шешудің әдістін таңдауды негіздейді, таңдалған тәсілді сипаттайды.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • көрсеткіштік функция;
  • кемімелі/өспелі;
  • бөгде түбір;
  • мүмкін мәндер жиыны.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • мүмкін мәндер жиыны дегеніміз ...;
  • ... болғандықтан, бұл түбір бөгде түбір болып табылады;
  • берілген теңсіздік ... теңсіздіктер жүйесімен мәндес;
  • берілген теңсіздіктің шешімі ... болып табылады;
  • берілген теңсіздікті шешу үшін ... әдісін қолдануға болады.

Құндылықтарды дарыту

Құрмет құндылығы бір-бірін тыңдау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығы жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығы өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс(презентация)

Бастапқы білім

Көрсеткіштік функция және оның қасиеттері, көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістері, логарифмдік функция және оның қасиеттері, логарифмдік теңдеулерді шешу әдістері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

1 мин

Амандасу

Психологиялық ахуал тудыру. Оқушылармен сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін бір-біріне тілек білдіреді.

Білімді актуализациялау

5 мин

 Оқушыларға білімді актуализациялау үшін математикалық диктантты орындау ұсынылады. Кілт жауаптары бойынша бірін-бірі тексереді.

 

 Жауабы:

 

Нәтижелерді талқылау, қорытындылау. Кері байланыс жасау.

Қосымша 1

Сабақтың тақырыбына шығу

2 мин

 Оқушыларға ребусты шешу ұсынылады.

 

 

Сабақтың тақырыбына шығу.

Сабақтың мақсатын анықтау.

Қосымша 2

Сабақтың ортасы

Тақырыпты ашу

5 мин

 Жаңа материалды меңгеру үшін оқушыларға бейнеролик көру ұсынылады.

 

 Өспелі функция болғанда теңсіздікті қалай шешуге болатындығын талқылау.

 Жаңа материалды меңгеру үшін оқушыларға бейнеролик көру ұсынылады.

 

Теңсіздікті шешу жолын талқылау.

Қосымша 3

Қосымша 4

13 мин

 Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешудің мысалдары қарастырылады.

 Оқушылармен тапсырманың бағалау критерийлерін талқылау.

 «Маркерді беріп жібер» стратегиясы:

  • бірінші оқушы бір мысалдың шешімін түсіндірусіз орындайды және борды (маркер, қалам) екінші / келесі оқушыға береді.
  • екінші оқушы мысалдың шешімін түсіндіреді және оны бұрын құрастырған критерийлерге сәйкес бағалайды, содан кейін түсіндірмесіз келесі мысалды шешіп, борды үшінші оқушыға береді және т.с.с.

 Тақтада жұмыс жасау. Диалог.

 Қалған оқушыларға жұмыс түрін таңдау мүмкіндігі беріледі (жұппен немесе жеке)

 1-тапсырма

 Төмендегі функциялардың қайсысы өспелі және қайсысы кемімелі?

 

 

 

 

 

 

 2-тапсырма.

 Берілген теңсіздіктің дұрыс шешімін таңдаңыз.

 

 Егер онда

 Егер онда

 Егер

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 3-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 4-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 5-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) шешімі жоқ;

 4) .

 6-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 7-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) 0,5.

 Бағалау критерийлері:

  •  Өспелі және кемімелі функцияларды анықтайды;
  •  Теңсіздікті түрлендіреді;
  •  Теңсіздікті шешеді;
  •  Жауабын табады.

 Жауабы:

 1-тапсырма

  - өспелі

  - кемімелі

  – өспелі

  – өспелі

  - кемімелі

 - кемімелі

 2-тапсырма.

 Берілген теңсіздіктің дұрыс шешімін таңдаңыз.

 

 

 Егер онда

 Егер онда

 Егер

  •  
  •  
  •  
  •  

 3-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 4-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 5-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) шешімі жоқ;

 4) .

 6-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) .

 7-тапсырма

 Теңсіздікті шешіңіз:

 1) ;

 2) ;

 3) ;

 4) 0,5.

Қосымша 5

Қосымша 6

5 мин

 Жаңа материалды меңгеру үшін оқушыларға бейнеролик көру ұсынылады.

 

 

 Теңсіздіктер мен дәрежелердің қасиеттері мен теңсіздіктерді шешу әдісін талқылау

Қосымша 7

Жұппен жұмыс

6 мин

 Сын тұрғысынан ойлау әдісі «Логикалық тізбек».

 Оқушылардың міндеті - шешудің логикалық дұрыс тізбегін толтыру

 Тапсырма. Бос орындарды толтырып, дұрыс жауапты таңдаңыз.

 

 

 

  • Шешімі жоқ

 

 

 

 

  • Шешімі жоқ

 Дескриптор:

  •  Теңсіздікті шешу әдісін анықтайды;
  •  Дәреженің қасиетін қолданады;
  •  Теңсіздікті түрлердіреді;
  •  Шешімін анықтайды

Қосымша 8

Сабақтың соңы

Рефлексия

2 мин

 Рефлексия «мұғалімге хат». Оқушылар стикерге сабақ қорытындыларын жазады (не қолынан келді, не қиын болды, келесі сабақта неге назар аудару керек және өткізілген сабақ бойынша өздерінің ұсыныс - тілектері)

Үй жұмысы

1 мин

 Үйге тапсырмасын орындау бойынша нұсқаулықтар.

 

 1. Көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қайталау.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады

1. Фронтальды әңгіме барысында мұғалім оқушылардың жаңа терминдер мен ұғымдарды түсінуін, жаңа материалды мағыналы қабылдауын бақылайды;

2. Оқушылардың өзін-өзі бағалайды;

3. Сабақ соңында оқушылардың сабақтың мақсатына жетуі туралы рефлексия (ауызша).

4. Топтық жұмыстың жауаптарын тексеру (топтық бағалау және мұғалімнің бағалауы)

Бөлмедегі жарықтың көзге әсерін қадағалау, интерактивті тақтаны белгілі уақытпен пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу