Логарифмдік функцияның туындысы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
11.3А Көрсеткіштікжәнелогарифмдікфункциялар | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандарсаны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақтақырыбы: | Логарифмдік функцияның туындысы | ||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.17 –логарифмдік функцияның туындысын табады | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Қарапайым жағдайда логарифмдік функцияның туындысын табады; Күрделі логарифмдік функцияның туындысын табады; Лораифмдік функцияның туындысын қорытып шығарады. | ||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылардың барлығы: логарифмдік функцтфның туындысын біледі; көпшілігі: логарифмдік функцияның туындысын табады; кейбіреулері: күрделі функцияның туындысын табады. | ||||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар: Графиктегі сызық пен қисықтың түрлерін сипаттайды және талқалай алады; Логарифмдік функцияның туындысын таба алады Пәнге қатысты лексика мен терминология функция – функция – function өспелі функция – возрастающая функция- increasing function кемімелі функция- убывающая функция- decreasing function Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сызық.....жоғары көтеріледі /төмен түседі. График /сызық... көрсетеді.Қисықтың графигі ... | ||||||||
Құндылықтардыдарыту | сынитұрғыданойлауарқылыбілімгедегенсүйіспеншіліктіқалыптастыру, жұптажәнетоптаөзойынжеткізужәнеөзгенітыңдауға, бағалауғаүйрету | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Geogebraбағдарламасы | ||||||||
Бастапқы білім | Функция ұғымы, графигі, оның туындысы. Анықталу облысы мен мәндер жиыны. | ||||||||
Сабақбарысы | |||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Басы 0-5 минут | І. Ұйымдастыру: -оқушылардың зейінін аудару -оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау -өткен тақырыптарды еске түсіру. | ||||||||
Сабақтың ортасы 6-10 минут | ІІ. Жаңа сабақ Тапсырма 1. 1) Geogebra бағдарламасында негізі е саны болатын логарифмдік функцияның графигін салыңыз; 2) график бойынан нүкте алып, осы нүктедегі графиктік жанамасын салыңыз; 3) жанаманың бұрыштық коэффициентін салыңыз; 4) әрбір нүктедегі жанаманың бұрыштық коэффициентін кестеге жазыңыз. Сұрақ: Бұдан не байқауға болады? Оқушылардың ойларын тыңдау. болса, оның туындысының мәндері болады екен, немесе оны былайша да жазып көрсетуге болады: , не | Әр оқушығажеке парақшалар таратылады | |||||||
11-25 минут | Топтық жұмыс Тапсырма.Логарифмдік функцияның туындысының формуласын дәлелдеу. 1 топ. Келесілерді пайдаланып, болатындығын дәлелдеңіздер. Дәлелдеуі: , , және алмастыруларын қолданамыз. болғандықтан, және , яғни , Нәтижесінде келесідей болады: 2 топ. Келесілерді қолданып, болатындығын дәлелдеңіздер. , Дәлелдеуі: . Бағалау. Оқушылар тапсырма алдында бағалау критерийлері құрады және бірін-бірі бағалайды. Әр топқа бес критерий бойынша бағалауға 5 жұлдызша беріледі. Критерийлері:
Нәтижесінде үздік топты анықтайды. | Жұлдызшалар https://www.intmath.com/differentiation-transcendental/5-derivative-logarithm.php#derivlnx сайтынан алынды | |||||||
25-35 минут | Жұптық жұмыс 1. Функцияның туындысын табыңыз: Шешуі: 2. Функцияның туындысын табыңыз: Шешуі: 3. Функцияның туындысын табыңыз: Шешуі: 4. Функцияның туындысын табыңыз: Шешуі: 5. Функцияның туындысын табыңыз: Шешуі: 6. Функцияның туындысын табыңыз: Шешуі: Бағалау Әр жұпқа 3 жұлдызша таратылады. Жұптар өз жұмыстарын тақтаға немесе қабырғаға іледі. Әр жұп өз жұлдызшаларын ұнаған 3 жұмысқа жабыстырады. | Жұлдызшалар https://www.intmath.com/differentiation-transcendental/5-derivative-logarithm.php#derivlnx сайтынан қарауға болады | |||||||
36-37 минут | Сергіту сәті. Жұптасып орындайды. Оқушылар өтілген функцияларды атайды | ||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут | III. Өзін-өзі бағалау IV. Рефлексия Үйге тапсырма: Жауаптары: | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||
Топтық және жұптық жұмыстар орындату барысында қабілеті жоғары оқушыларды сыныпқа икемдеу, бағалау критерийлерін құруға араластыру және бағалау барасында сыни пікірлер айту | Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құру, ол арқылы оқушы жұмыстарын бірін-біріне теексерту, сын айту және оны түзету | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: | |||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру