Көрсеткішті функцияның туындысы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | Көрсеткішті және логарифмдік функция (15 сағ) | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Сабақ № 2. Көрсеткішті функцияның туындысы | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.20 - функции көрсеткішті функцияның туындысын және интегралын табады | |
Сабақ мақсаттары | Оқушыларға: туындының геометриялық, физикалық және практикалық есептерде қолданудың мүмкіндіктерін білетін болады. Көрсеткішті функцияның туындысының анықтамасын, қасиеттерін және туындының табу әдістерін білетін болады. | |
Бағалау критерийі | Білу: «экспонент», «натурал логарифм» терминдерін және көрсеткішті функцияны дифференциалдау теоремасын. Білімді қолдану: - көрсеткішті функцияның туындысын есептеу - мысалдарды шығару үшін туындыны табу ережелерін мен формулаларын қолданады Анализ: - есептің шартына байланысты туындыны есептеу шартын және формуласын таңдайды. Синтез: -жаңа тапсырмаларды және оларға бағалау критерийлерін құрайды. | |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар математикалық терминдерді дифференциалдау ережелерін ауызша талқыған кезде қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Дифференциалдау, градиент, жанама, нормаль, функцияның қосындысы мен айырымын дифференциалдау ережелері, константаға көбейту , бөлу. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: …сондықтан, осы функцияны дифференциалдау үшін көбейтіндіні дифференциалдау ережесін қолдануға болады Демек … Қандай бірінші қадам/келесі/соңғы қадам есепті шығару кезіндегі? Қандай қорытынды шығуы мүмкін? | |
Құндылықтарды дарыту | - үйрену қабілеті, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру; - басқалардың проблемаларын көру және түсіну қабілеті, басқа көзқарастар; сынға дұрыс жауап беру қабілеті; топта жұмыс істеу дағдысын құру; - мәдениеттердің және пікірлердің алуан түрлілігін құрметтеуге тәрбиелеу | |
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың өздік жұмыстарында интернет ресурстарын қолдану, мысалы, күрделі интегралды есептеу мысалдары бар бейне, www.bilimland.kz сайтынан алынған материал | |
Пәнаралық байланыстар | Практикалық тапсырмаларды шығару барысында математикалық және жалпы ойларын кеңейту | |
Бастапқы білім | Оқушылар күрделі функцияның қосындысының, көбейтіндінің және бөліндінің дифференциалдау ережелерін және көрсеткішті функцияның қасиеттерін біледі. | |
Сабақ жоспары | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурсы | |||||
Сабақтың басы 1- 2 мин 3-15 мин Жеке жұмыс |
Мұғалім оқушылармен салемдесіп, сыныпта қатысқандардың санын тексереді. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, жұмыс жасау алдындағы ұйымдастыру жұмыстарын орындайды.
Мақсат: - Оқушылардың ойлауын кеңейту, практикалық тапсырмалар. Білім деңгейлерін тексеру.
Негізгі деңгей 1) 3)
Жауаптары: 1) Жоғары деңгей 1) 3) Жауабы: 1) Бағалау: мұғалім бағалайды. | Презентация Ppt Слайдттар 1-2 Слайдттар 3-6 Қосымша | |||||
Топтық жұмыс 16-20 мин Топтық жұмыс 21-30 мин Жұптық жұмыс 31-37 мин | 4. Сынып жұмысы Сыныппен экстремумды, монотондылықтың аралықтарын, жанама мен нормальдық теңдеуін құруын қайталау. Презентациямен жұмыс Сыныпты кішкентай топшаларға біріктіріңіз. 1) Функцияның монотондылықтың аралықтарын табыңыз . 2) функциясының нүктесіндегі жанаманың теңдеуін жазыңыз. 3) функциясының нүктесіндігі нормальдың теңдеуін жазыңыз. Жауабы: 1) ( 2) 3) функциясының нүктесіндігі нормальдың теңдеуін жазыңыз. , . Осыдан кейін , сондықтан . Нормаль теңдеуінің түрі: . Осындай есептерді шығару дағдысын қалыптастыру үшін тапсырмаларды жұпта өздігінен тексерумен орындауға ұсыныс беріледі.. 1) Берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табыңыз: 2) функцияның бұрыштық коэффициентті 2-ге тең нүктесінде жанаманың теңдеуін жазыңыз. Жауабы: Жанаманың теңдеуі: 3) функциясының нүктесіндегі нормальдың теңдеуін жазыңыз.
| Презентация Ppt Слайдттар 7-9 Қосымша http://lib.maupfib.kg/wp-content/uploads/2015/12/Algebra_i_nachala_mat_analiz.pdf | |||||
Рефлексия Үй жұмысын талқылау 38-40 мин |
|
| |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтайтын технологиялар, физминуткалар | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру