Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пән: Алгебра және анализ бастамалары | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Күні: | Класс: 11 | Оқушы саны: | ||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | Дәрежелер және түбірлер. Дәрежелі функция. | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы | |||||||||
Сабақтың түрі | Оқылған материалды жалпылау және жүйелеу | |||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері (монотондық аралықтары, экстремум нүктелері және т.б.) және графиктерді сыза білу. | |||||||||
Сабақ мақсаты | анықталмаған интегралдың анықтамасын біледі, қасиеттерін қорытып шығарады; | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.13 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану | |||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология - функция; көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент);функция графигі; - дифференциал; дифференциалдау; екінші ретті туынды; - экстремум; кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәні; - алғашқы функция; интеграл; интегралдау. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады. - Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады. - Осы функция градиентінің графигін сызу. - Экстремалдық нүкте маңындағы градиентті сипаттау. - Стационар нүктенің сипаттамасын табу үшін екінші ретті туындыны пайдалану. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Үздіксіз оқу – тақырып бойынша теориялық, практикалық білімдерін көрсетеді, физикалық білімдерін байланыстырады; Құрмет – мұғаліммен, сыныптастарымен диалог жүргізуде жүзеге асады; Жауапкершілік – жеке, жұптық, топтық тапсырмалар орындауда жүзеге асады; | |||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| ||||||||
Дифференциация | CTY бойынша күрделендіру принципі. - тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа, жұпқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындауды қарастыру; - оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу; - қажет жағдайда оқушыға жеке көмек көрсету; | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру. Амандасу. /Кабинет тазалығына, желдетілгеніне назар бөлу/. Оқушылардың сабаққа қатысуын, қажетті оқу құралдарының түгел болуын қадағалау. Үй жұмысын тексеру Сабақ тақырыбын айту, мақсатын анықтау. | Презентация Слайд 1-2 | ||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут 3 мин 10 минут 10 минут
| Жаңа материалды меңгеру Жаңа материалды өз беттерінше оқулықтан немесе келесі сайт бойынша оқиды. https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/11-synyp/naqty-korsetkishti-darezhelik-funkcziyany-differenczialdau-zhane-integraldau?mid=f291e310-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe 1-тапсырма Туындысы бірдей функцияларды сәйкестендіріңіз. 2-тапсырма Алғашқы функциясын тауып, сәйкестендіріңіз. Дескриптор. Оқушы: - туындының анықтамасын біледі; -алғашқы функциясын таба алады; -алғашқы функцияның қасиеттерін біледі. Бағалау: сайттағы жауаптары арқылы өзара дәптер алмастырып, бағалайды. Жұптық жұмыс. 1. 2. 3. Дескриптор. Оқушы:
Жауабы:
Бағалау: Барлық жұп есептерді аяқтағаннан соң бір бірімен салыстырып, тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы өзара дәптер алмастырып, тексереді. Жеке жұмыс. 1-нұсқа 2-нұсқа Дескриптор. Оқушы:
Жауабы: 1-нұсқа жауаптары: 2-нұсқа жауаптары:
Бағалау: Тақтадағы дайын жауаптар арқылы РОТАЦИЯ әдісімен өзара тексереді. | Қосымша №1 Слайд 3-6 Слайд 7 Оқу жоспары 11 класс Слайд 8 Қосымша №2 Слайд 8 Слайд 9 | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Мұғалім мақсатты еске түсіре отырып, әр оқушыға кері байланыс береді. Рефлексия WWW EBI Оқушылар дәптерлеріне сабақ барысында сәтті шыққан жақтарын және келесі сабақта үлгерімін арттыратын бір ұсынысын жазады. Үй жұмысы: https://www.mathsgenie.co.uk/newalevel.html | Слайд 8 | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Оқушыларды жұптық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану; | Класпен фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсырма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Жұптық жұмыстың жауабын тақтада көрсету арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды. | Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі. Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру