Анықталған интегралдың көмегімен айналу денесінің көлемін есептеу. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1А Алғашқы функция және интеграл | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты- тегі: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Анықталған интегралдың көмегімен айналу денесінің көлемін есептеу. | |||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты беру. | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме | 11.4.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолану; | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларда анықталған интеграл көмегімен айналу денесінің көлемін есептеу дағдысын қалыптастыру; | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Интегралдау тәсілдерінің сипаттамаларын түсініп, қолдана алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Қисықсызықты трапеция, күрделі функцияның туындысы, қатынасты дифференциалдау ережесі, көбейтіндіні дифференциалдау ережесі, дифференциалдау.Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер қосындының ,айырманың, тригонометриялық, логарифмдік, көрсеткіштік функциялардың интегралдарын есептеу. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымдылыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, тақырыптың өмірмен байланысын көрсе білуге тәрбиелеу.Дүниежүзілік ресурстарды қолдану арқылы тақырыптың маңыздылыңын көрсету. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып және geo-gebra бағдарламасында көрсету. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, сызу | |||||
Бастапқы білім | Функция туындысын есептеу, итегралдау. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер | ||||
Сабақтың басы 1 минут | 1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау. | |||||
Сабақтың ортасы 15 минут
10 мин
10мин
|
3. Жаңа тақырыпты беру.
-анықталған итегралдың анықтамасы; -қисықсызықты трапецияның анықтамасы; - қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу алгоритмі; -айналу денесінің анықтамасы беріледі(мұғалімнің көмегімен оқушылар қайталайды).
Құмыраның көлемін анықтау керек. Осы қисықсызықты трапецияны ОХ осінен айналдырғанда пайда болған денені қарастырайық және оның көлемін табайык.
Орыс тіліндегі сөзді тоқтатып, қазақ тілінде түсіндіруге болады. Қисықсызықты трапеция ОХ осі бойынша немесе ОУ осі бойынша айналғанда пайда болған дененің көлемін анықтау формуласының қалай алынғанын оқушылар мұғаліммен бірге талдайды.
4. Алғашқы бекіту. Ұжымдық жұмыс. А-деңгейінің есептерін сыныппен талдап шығарады.(Өзін-өзі бағалауға бағытталған) Айналдырғанда шыққан дененің көлемін табыңдар. Есеп 1. у=х2 параболаны [0;2] кесіндісінде ОХ осінен айналдырғанда пайда болған дене болсын. Есеп 2. у=0,5x функцияны [0;4] кесіндісінде ОХ осінен айналдырғанда пайда болған дене болсын. Есеп 3. у=х2 параболаны [0;4] кесіндісінде ОУ осінен айналдырғанда пайда болған дене болсын. Айналдырғанда шыққан дененің көлемін табыңдар. Мұғалім оқушылардың қиналған сұрақтарына тоқталып, дайын шығарылған есептер бойынша дескрипторлармен өзін-өзі бағалау жүргізеді. 5. Жұппен жұмыс (Мұғалімнің бағалауына бағытталған). В –деңгейінің есептері. Жұппен дүниежүзілік ресурстардан алынған есептерді шығарады. Бірінші есепті екі тәсілмен шығарады. Дескрипторлар бойынша бағаланады. | https://urokimatematiki.ru/urok-vichislenie-obemov-tel-s-pomoschyu-opredelennogo-integrala-1011.html http://function-x.ru/integral501.html Pure Mathematics 2&3 [advaced Level Maths | ||||
4 мин | 6.Сабақты қорытындылау Әр оқушы жеке өз түсінігі бойынша бір сөйлем айтады. Рефлексия. | |||||
Сабақтың соңы | Үй жұмысы. Білімдерін бекіту мақсатында үй тапсырмасы беріледі | |||||
. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. | Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру