Анықталған интегралдың қолданылуы. Айналу денесінің көлемі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Алғашқы функция және интеграл | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Анықталған интегралдың қолданылуы. Айналу денесінің көлемі. | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.7 - анықталған интегралдың көмегімен айналу денесінің көлемін есептеу формуласын біледі және қолданады; | |
Сабақ мақсаттары | - анықталған интеграл көмегімен айналу денесінің шамасын есептеу формуласын оқып үйрену. Есеп шешуде қолдану. | |
Бағалау критерийлері | - Функция графигін салады - Айналу денесін анықтайды - Көлем формуласына дұрыс қояды - Аралықтарды анықтайды - Көлемді дұрыс табады. | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - интегралдау әдістерінің түрлері туралы айта алады; Бөлім бойынша лексика мен терминология
| |
Құндылықтарды дарыту
| -өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; | |
Саралау түрі | Денгейлі тапсырмалар | |
Пәнаралық байланыстар | Биология, физика | |
Жаһандық ақпарат | - | |
АКТ қолдану дағдылары | - | |
Бастапқы білім | Функция графигі, анықталған интеграл | |
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||
Сабақтың басы 3 мин 15 мин | Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал туғызу Оқушыларға анықталған интегралдың көмегімен жазық фигуралардың ауданын ғана есептеп қоймай, координата остерінен айналдырылғаннан пайда болған денелердің көлемдерін де есептейтіндігімізді айтыңыз Ох осьі маңында айналдыру арқылы пайда болған дененің көлемін есептеу формуласы көрсетіңіз. ОУ осьі маңында айналдыру арқылы пайда болған дененің көлемін есептеу формуласы көрсетіңіз. Тапсырма: Оқушыларға өз беттерімен орындауға тапсырмалар ұсыныңыз: 1. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз. 2. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз. 3. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз 4. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз 5. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз Тақырыпқа шығу, мақсатты анықтау. | Презентация слайд 1-2 Презентация слайд 3-6 | |||||
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 18 мин | Топтық жұмыста жасалған тапсырманы презентацияда берілген ақпаратпен тексеруге болады. Бағалау түрі: Оқушылар дескриптор құрып, бірін-бірінің жұмыстарын тексереді тапсырма: 1. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз 2. Мына сызықтармен , шектелген фигураның ох осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз 3. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз. 4. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз 5. Мына сызықтармен , шектелген фигураның абсцисса осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз Қалыптаструшы бағалау 1. аймағы суретте көрсетілгендей қисығымен, , сызықтарымен және осімен шектелген. Ұзындықтар сантиметрмен өлшенеді. Станок қозғалтқыштар үшін тетіктер жасайды. Тетіктің пішіні аймағын осі арқылы айналдырғанда пайда болады. Пайда болған тетік көлемінің дәл мәнін есептеңіз. 2.Сызбада y = 1 + x2 және y = 2 қисықтарының бөліктері бейнеленген. Осы қисықтармен және Оу осімен шектелген фигураны Оу осі маңайында 3600 айналдыру нәтижесінде пайда болған дене көлемін анықтаңыз, жауабыңызды арқылы беріңіз. Дескрипторлар:
| ||||||
Сабақтың соңы 4 мин | Рефлексия Қызыл – түсінген жоқпын Сары - әліде жаттығу керек Жасыл – барлығы түсінікті | ||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Қауіпсіздік ережелері | |||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру