Екінші ретті туынды. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
| 10.4А Туындының қолданылуы (16 сағ) |
| ||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||
|
|
|
| |||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.1.30 функцияның екінші ретті туындысын табу. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
| Екінші ретті туындыны табу ережесін білу, екінші ретті туындыны таба алу. | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді -екінші ретті туындыны табу ережесін біледі; -екінші ретті туындыны таба алады. | |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаттары Оқушылар: - туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді қолданады. Бөлім бойынша лексика мен терминология - функция; - көлбеулік бұрыштың тангенсі (градиент); - функция графигі; - дифференциал; - дифференциалдау; - екінші ретті туынды; - экстремум; - кесіндідегі функцияның ең үлкен және ең кіші мәні; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады. - Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады. - Осы функция градиентінің графигін сызу. - Экстремалдық нүкте маңындағы градиентті сипаттау. - Стационар нүктенің сипаттамасын табу үшін екінші ретті туындыны пайдалану. | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымдықта, жұптық жұмыста жұмыс жасай білуге және ойларын толық жеткізе білуге, академиялық шындыққа, ашықтыққа тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу | Жұптық жұмыс жасаған кезде оқушылар сыныптастарының пікірін қабылдауға үйренеді. | |||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстар. | |||||||||||||||||||||||
Оқытудың өмірмен байланысы | Теориялық материалды талдау, өмірмен байланыс іздестіру. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері және графиктерді сыза білу. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Өткен білімдерін қайталау. Оқушылармен бірге күрделі функцияның туындысын табу формуласын еске түсіріп, сол бойынша қайталау есептерін ауысша шығарту. Функциялардың туындысын табыңыздар: 3. Жаңа сабақты меңгеру. Оқушыларға мәселелік сұрақ қою.
Оқушылардың пікірлерін тыңдау. Ары қарай оқушылармен талқылай отырып, екінші ретті туындының мағынасын ашу. Мысал қарастыру. функциясының туындысы -тің өзі х-ке тәуелді функция болады. Сондықтан функциясын да дифференциалдау мәселесі туындайды. Егер функциясының туындысы бар болса, онда бұл туындыны функциясының екінші ретті туындысы деп атайды және оны немесе арқылы белгілейді. Сонымен, немесе . Мысал 1. Функцияның екінші ретті туындысын табыңыз: Шешуі: Екінші ретті туындыны табу үшін, біріншіден функцияның бірінші ретті туындысын табу керек. Онда ізделінді екінші ретті туынды: Жауабы: Екінші ретті туындының механикалық мағынасы. дененің екін түсу заңдылығын қарастырайық. Бұл функцияның уақыт бойынша алынған туындысы дененің еркін түсу жылдамдығы болатынын жақсы білеміз, яғни: . Онда , яғни екінші ретті туындысы дененің еркін түсу үдеуі - -ді анықтайды. Егер материалдық нүкте заңдылығымен х уақытына тәуелді қозғалатын болса, онда бірінші ретті туындысы материалдық нүкте қозғалысы жылдамдығын анықтайды. Олай болса, - екінші ретті туынды материалдық нүкте қозғалысының үдеуін анықтайды. Мысал 2. Материалдық нүкте заңымен қозғалады, мұндағы s –метрмен өлшенеді, ал t – секундпен. Нүктенің үдеуі 12 тең болғандағы, t –ның мәнін табыңыз. Шешуі: Материалдық нүктенің үдеуін табамыз. + 3t) = ((2+ 3t) ) = ((2) +(3t) ) =( 2+3 + 3) = (6) + (3) = 6 () + 0 = 6 Мына теңдеуден ізделінді уақытты табамыз: Жауабы: t = 1c 4. Жаңа білімді қолдану. Ұжымдық жұмыс. Оқушылар тақтада кезек-кезек жұмыс жасай отырып, есептің берілгенін, шығару жолын айқындап отыру қажет. Оқушылар әр есепте дискриптор бойынша жұмыс жасайды. 1. Екінші ретті туындындысын табыңыздар: 1) 2) 3) 4) 5) Дискрипторға оралу.
5. Жаңа білімдерін талдау. Оқушылар жұптық жұмыста төрт есепті қарастырады. Бұрын ақтаған оқушыларға туындының механикалық мағынасына берілген есепті ұсыну керек. Оқушылардың жұптық жұмысы келесі дискрипторлар бойынша бағаланады:
| Презентация Ә.Н.Шыныбеков, 10 сынып, Алматы «Атамұра» Ә.Н.Шыныбеков, 10 сынып, Алматы «Атамұра» Презентация Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | 6. Сабақты қорытындылау. Сабабақтың мақсатына, бағалау критерийлеріне орала отырып сабақты қотытындылау. 7. Үй тапсырмасы. 1. Функцияның екінші ретті туындысын табыңыздар. 8.Рефлексия. | Қосымша 1 ҮЖ | ||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар оңайдан күрделіге қарай құрылды. | Өзін-өзі бағалау, өзара бағалу түрі қолданылады. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру