Екінші ретті туынды. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2В Қисап II

Мектеп: Алматы қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

КДМ

Қолданбалы есептер арқылы оқушылардың талдау дағдыларын дамыту

Сабақ тақырыбы

Екінші ретті туынды

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.1.3 екінші ретті туындыны табу; 

 Сабақ мақсаттары

  • Оқушы
  • Екінші ретті туындыны таба алады;

Бағалау критерийлері

  • Функцияның екінші ретті туындысын таба алады;

 Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсаттары

  • туындының физикалық мағынасын түсіндіреді;

туындыларды табу және екінші ретті туынды арқылы функцияны зерттеу бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта алады.

Лексика мен терминология

-дифференциал;

  • дифференциалдау;
  • дифференциалдау ережелері;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда...

- Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда.....

- Қосындының туындысы ...тең.

Құндылықтарды дарыту

Білім ала білуі, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, топпен жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу.

Пәнаралық байланыс

Физика

АКТ қолдану дағдылары

Презентация ,Classtime

Бастапқы білім

Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер,

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(3 мин)

I. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

Жұптық жұмыс

(8 мин)

Топтық жұмыс

Қолданбалы есептерді шешуде екінші ретті туындыны табу

(20 мин)

Жеке жұмыс

(6мин)

Startup активити

Туындының негізгі формулаларын еске түсіре отырып, бірінші ретті туындыны табу

Бағалау:

Фазл құрай отыра, суреттің дұрыс шығуына байланысты өзін-өзі бағалау жүргізу.

Оқушыларды білім деңгейлеріне байланысты сараланған топтарға бөлу

Өмірмен байланысқан есептерді шешуде екінші ретті туындыны табу

Оқушылардың өзара бір-бірін бағалаумен екінші ретті туындыны табу дағдыларын дамыту

І. топ

1. Материалдық нүкте s(t)=2t3+3t заңымен қозғалады, мұндағы  –метрмен берілген арақашықтық, ал t –секундпен берілген уақыт. Үдеу 12 м/с2-қа тең болатындай t- ның мәнін табыңдар.

2. Байқоңырдан жылдамдығымен ракета ұшырылды. 20 с –тан кейінгі ракетаның үдеуін табыңдар.

ІІ топ

1. s(t) =sin2t, ( –метрмен берілген арақашықтық, ал t – секундпен берілген уақыт ). t = c болғандағы үдеудің мәнін табыңдар.

2. Жартастан жылдамдықпен тас лақтырылды. Еркін түсу үдеуін 10м/с2 -қа тең деп алып, t-ның мәнін табыңдар.

ІІІ топ

1. Материалдық нүкте заңымен қозғалады. t = c болғандағы үдеудің мәнін табыңдар.

2. Автокөлік Көктөбеге көтерілер кезінде жылдамдығымен қозғалды. 10 с –тан кейінгі дененің үдеуін табыңдар.

Бағалау критерийі:

Өмірмен байланысқан есептерді шешуде екінші ретті туындыны қолдана алады.

Дескрипторы:

Дескрипторы

Мәні

Балы

1

Бірінші ретті туынды арқылы жылдамдықты дұрыс анықтаған

2

Екінші ретті туынды арқылы үдеуді дұрыс анықтаған

3

Функцияның екінші ретті туындысының берілген нүктелердегі мәні дұрыс табылған

Жеке жұмыс:

«Classtime» бағдарламасы бойынша бекіту тапсырмаларын орындату.

Мұғалім тапсырма бойынша оқушыларға кері байланыс беріп өтеді

Сабақтың соңы

( 3 мин)

Рефлексия

Үй тапсырмасы

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушы сабақ барысында сұрақтарға жауап беру, тапсырмаларды орындауда өзінің логикалық-математикалық, сөйлеу, танымдық қабілеттерін көрсетуге мүмкін. Талдау барысында қабілеті жоғары оқушыларға топқа өз ойын толық түсіндіруді ұсыну, тапсырмалар бойынша туындаған тағы қандай мәселелер болу мүмкіндігін қарастыру.

Енгізілетін жаңа ұғымдарға байланысты анықтамаларды талдаудан кейін орындалатын тапсырма оқушының түсінігінің қалыптасқанын бағалауға мүмкіндік береді. Сонымен қатар оқулықтағы есепті шығаруда өзін өзі бағалау, ал жеке тапсырманы орындау өтілген жаңа ұғымның қаншалықты меңгерілгенін анықтап қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырып оқушы жетістігін анықтауға мүмкіндік береді.

Сыныпта жақсы жұмысқа бейімдейтін психологиялық климат және оқушыларға өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік туғызатын орта орнату

Кабинет ерекшелігін ескере отырып қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу